Günün Tarihi:5 Haziran 2020

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun29 Ekim 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Bugün 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen cumhuriyetimizin 96. Yılını kutluyoruz. Hepimiz kutlu olsun.

***

Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşı, 1.Dünya Savaşı, Doğu Cephesi’nde Ruslarla savaş, peşinden dünya kurtuluş tarihine altın harflerle Kurtuluş Savaşı’mız sonunda kurulan ülkemizde yönetim şekli olarak cumhuriyet yönetimi tercih edildi.

***

Mustafa Kemal Atatürk milletini çok iyi tanıyan bir liderdi. O nedenle, Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir” diyerek cumhuriyetin Türk Milleti’nin yönetim şekli olarak belirledi. Cumhuriyet ilan edilmemiş; yönetim şekli olarak belirlenmemiş olsaydı ne olabilirdi? Krallık, padişahlık, sultanlık, emirlik vb. olabilirdi. Cumhuriyet rejimi yerine bu tür rejimlerden birisi benimsenmiş olsaydı bugün Türk Milleti bölünüp parçalanmış, dağılmış, yok olmuş olabilirdi. Ya da benzer yönetimleri benimseyen bazı ülkeler(!) gibi dünyanın beşinci sınıf ülkeleri arasında yer alabilirdi. Bugün güçlüysek, dünyanın önemli ülkeleri arasında; bölgesinin lider ülkesi konumundaysak bunu cumhuriyete borçluyuz diyebiliriz.

***

Cumhuriyet, milletin, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi. Cumhuriyetçilik ise, cumhuriyet yandaşlığı, taraftarlığı olmak demektir. Atatürk’ün, “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözü de cumhuriyetçilik ilkesinin karşılığıdır diyebiliriz.

***

Ahi araştırmalarımda karşıma çıkan bir bilgi beni çok şaşırtmıştı. 13. YY’da(1290-1354) esnaflar tarafından kurulan Ankara Ahi Cumhuriyeti’nin varlığını altmış dört yıl devam ettirdiğini ve kendi isteği ile Osmanlı Devleti’ne katıldığını öğrenmiştim. Cumhuriyet rejiminin 1789 yılında Fransa’da ilan edildiğini biliyoruz ama Türkler Ankara’da Fransa İhtilali’nden tam dört yüz doksan dokuz yıl önce cumhuriyet yönetimine dayalı devlet kurduklarını görüyoruz. İşte o nedenle olabilir ki Atatürk Türk Milleti’nin karakterine en uygun rejimin cumhuriyet olduğunu vurgulamıştır.

***

Cumhuriyetimiz bugün doksan altı yılı geride bıraktı. Elbet çalkantılı dönemler geçirdik. Yakın dönemde cumhuriyetimiz 15 Temmuz’u atlattı. Milletimizin birliği, beraberliği, sağduyusu, feraseti, gücü ile tehlikeyi atlattık. Elbet ilerleyen zamanda da benzeri tehlikeleri yaşayacağız. Aynı birlik-beraberlikle cumhuriyetimizi sonsuz kadar yaşatacağız. Buna tüm millet olarak kararlıyız, inançlıyız…

***

Bu yılın teması, “Cumhuriyet Bayramı tatil değildir” kim geliştirmişse tebrik ediyorum. Söz filminde söylendiği gibi “uyursak ölürüz”, yok olur gideriz. O sebeple bugün tatil günü deyip rehavete kapılırsak “su uyur; düşman uyumaz” misali cumhuriyetimize sahip çıkma günü… Evimizi, işyerimizi, caddelerimizi, sokaklarımızı bayrakla süsleyelim. Törenlere, fener alayına katılalım. Çocuklarımız, gençlerimiz cumhuriyetin faziletlerini anlatalım. Bu günü yaşayalım.

***

Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusu yanında benim için başka anlamlı bir gün; bugün benim doğum günüm. Cumhuriyet çocuğuyum diye hep gurur duydum, gurur duymaya devam ediyorum…

***

Cumhuriyetimizin 96. Yılı hepimiz kutlu olsun...

 

Bu yazı toplam 295 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU