Günün Tarihi:16 Ocak 2021

Değişim...30 Kasım 2020 , Pazartesi


Murat Kaba

Değişim...

2020 senesi adeta hafızalarımıza kazınacak. Tarih ve sosyoloji kitaplarında yerini alacak türden olaylar oldu tüm dünyada.

2021 ise eski tüm sistemlerin bitip yeni bir düzene geçiş senesi olacak. 

2020 yılı sadece ülkemiz için değil tüm dünya genelinde büyük değişimlerin ve kırılmaların senesi oldu. 

2020’de başımıza gelen herşey tüm bireylere, şirketlere ve devletlere yakın gelecek ile ilgili tedbir alma konusunda hızlı ve seri bir planlama ihtiyacını gösterdi.

Gerek siyasi gerek ekonomik gerekse sosyal alanda bildiklerimizi revize etmenin, alışkanlıklarımızı gözden geçirmenin ve planlarımızı güncelleyerek akılcı stratejiler ile ama kesinlikle soğukkanlı ve koordinasyon içinde hareket etmemizin hayati önem taşıdığı bir dönemdeyiz...

Planlı ve sorumluluk içinde hareket etme en önemli düsttur artık...

Her şeyin çok hızlı değiştiği dünyamızda sanırım “Değişim” kelimesinin ne demek olduğunu da en iyi bu dönemde idrak ediyoruz...

Basit bir kelime gibi görünen “değişim”in öylesine yıkıcı etkisi oluyor ki, dünyada nice kurum, şirket, kuruluşun ve hatta devletlerin bir zaman sonra esamesi bile okunmuyor.

Bu durum geçmişte de böyleydi, gelecekte de öyle olacak.

Özellikle dijital devrimin hızlanmasıyla işletmelerin ömrü öngörülenden çok daha hızlı kısalacak.

Burada önemli olan değişime uyum sağlamak. Ve elbette dönüşebilmek.

Amazon'u bilirsiniz. Piyasa değeri 2 trilyon Usd olan bir şirket. Kurucusu bile diyor ki: “Şu anda düşündüğüm tek şey Amazon’un ölüm süresini uzatmak”...

Böyle bir iş insanı bile bu hassasiyeti dillendirirken bizler de acilen şapkamızı önümüze alıp düşünmemizde fayda var.

Pandemi ile birlikte yaşadığımız dönemde kurumlar dijitalleşmenin ne kadar hayati bir rol oynadığını fark ettiler. Güçlü dijital altyapısını kurmuş olan şirketlerin bu durumdan daha da güçlenerek çıktıklarını, bazılarının da zararı bu sayede minimize ettiklerini gözlemledik. Bu tecrübe, kurumlara önümüzdeki dönemde dijitalleşme yol haritası için büyük bir işaret verdi.

Peki 2021 yılında dijitalleşme ile ilgili ne adımlar atılacak ? 

Öncelikle bilgiye istenilen her yerden erişimin önemi artacak. Yapay zeka biraz daha sahaya inecek ve herkesin erişebildiği ve kullanabildiği hale gelecek. Günümüzün en büyük sorunu olan yeni çıkan teknolojinin herkesin kullanımına inme süresi kısalacak.

Müşterilere sunulan “İstediğin yerden bize ulaşabilirsin” yaklaşımı çalışanlara da yansıyacak ve “İstediğin yerden çalışabilirken tüm sistemlere erişebilirsin” yaklaşımı önem kazanacak.

Bu aşamada güvenlik daha da önemli hale gelecek. Bulut teknolojileri ön plana çıkacak. Eğitim ve ofisler için de dijitalleşmenin önemi artacak.

Kısacası E-Dönüşüm konusunda da birçok yeniliğe tanık olacağız. 

Veriden katma değer sunan sonuçlar çıkarmak üzere ileri analitik yöntemler, yapay zekâ teknolojileri dijital dünyayı şekillendirecek, yol haritasını çizecek.

Elde veri arttıkca organizasyonlardaki herkesin, analitik yetkinliklerinden bağımsız olarak ileri analitik tekniklerini kullanıp iş akışlarına dahil ettiği bir gelecek bizi bekliyor...

Merkezi bir veri, model ve karar yönetiminin organizasyonlar için zorunluluk haline geldiği bir döneme giriyoruz. Tüm veri seti üzerinden analizler üretip daha tutarlı ve daha derin sonuçlar çıkardığımız bir dünya bizleri bekliyor.

Otomasyon teknolojileri de virüs salgını sırasında oldukça önemli bir rol oynadı. Özellikle robotik yazılımlar, azaltılmış veya sınırlı kaynakları olan şirketlerin işleyişi bakımından oldukça önemli bir teknoloji oldu.

Robotik Süreç Otomasyonu 2016’dan bu yana şirketlere olan katkısını net bir şekilde kanıtlayarak 2020 yılına büyük bir hız ve başarıyla gelmeyi başardı.

2016 yılında 198 milyon dolarlık yazılım satın alımları yapılırken şu anda bu sayı 2020 yılında 630 milyon dolara kadar yükselmiş durumda. 2021’de ise bu sayının 952 milyon dolara çıkması öngörülüyor.

Özellikle yapay zeka tarafında yapılacak ortak çalışmalar sayesinde Robotik Süreç Otomasyonu dünya çapında daha büyük bir etki oluşturacak, teknoloji ve çalışanlar arasında verimlilik, üretkenlik, iletişim ve etkileşim daha da artacak.

2021 yılı ve sonrasında bankacılık, telekomünikasyon, perakende, havayolu, e-ticaret gibi lokomotif sektörlerin yanında sağlık, sigorta, imalat, seyahat gibi sektörlerde ve kamu alanında da yapay zekanın vazgeçilmez olacağını göreceğiz.

Otomasyonun ciddi bir verimlilik potansiyeli taşıdığı bu sektörler, yapay zekanın desteğiyle iş yapış biçimlerini değiştirecek, daha hızlı gelişebilecek ve tüketicilere daha fazla fayda sağlayan çözümler sunacak.

Pandeminin de etkisiyle, dijitalleşmenin en önemli etki alanlarından ikisinin ofis-çalışma hayatı ve eğitim üzerinde olacağını söylemek mümkün. Uzaktan çalışma, uzaktan eğitim gibi alternatiflerin daha etkin bir şekilde hayata geçeceği günler bizleri bekliyor.

Online eğitime geçiş sürecinin hızlanarak devam edeceği, yeni eğitim modelinin yüz yüze ile uzaktan eğitimin karması niteliğinde bir model olacağı da söyleyenler arasında. Video ve diğer görsel malzemelerin daha etkin kullanılacağı, ödev, sınav, kayıt, ölçme gibi kavramaların yeniden şekilleneceği, kısacası fiziki okul ve kampüslerin dijitallaşeceği bir döneme gireceğimizi söyleyebilirim.

Yeni neslin de kucaklayacağı istedikleri yerden çalışabildikleri ve çıktıların, üretilenin ölçümlemesi ile sistemin yürüdüğü yeni modellere geçilecek. Evinden, başka şehirlerden çağrı merkezlerinde binlerce insan çalışabiliyor olacak. 

Mobil olan bir çalışan, evde olan bir çalışan ve farklı bir ofiste olan bir çalışan kolayca ekiplerine bağlanabilirken, firmalar da erişim ve güvenlik gibi konularda tedirgin olmadan bu karma çalışma modelini yürütebilecek. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bize düşen de geleceği anlamak ve geçmişimize, milletimize güvenmek olacaktır. Bu yenilikleri ülkemizde görmek ve biran evvel kullanmak ve üretimde kendi teknolojimiz ile bulunmak için de hep birlikte hareket etmek çalışmak zorundayız…

İyi haftalar…

 

 

Bu yazı toplam 2299 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU