Günün Tarihi:23 Ocak 2022

Deprem sonrası Adapazarı30 Kasım 2021 , Salı


Cevdet Güngör

Adapazarı yıllardır ne yazık ki pek kabuğunu kıramadı. Özellikle sosyal yönden pek bir gelişmişlik gösteremedi. Oysa Serdivan deprem sonrası yatay mimarisi ve sosyal yönden gelişmesi ile Adapazarı’nı solladı. Serdivan’ın gelişmesinde Sakarya Üniversitesi faktörü de var. Gerek  Zeki Toçoğlu, gerekse ondan sonra göreve gelen şu anki Belediye Başkanı Yusuf Alemdar bu faktörü en güzel şekilde değerlendirdiler.

***

            Deprem sonrası  AKP’den 3 dönem Adapazarı Belediye Başkanı seçilen Süleyman Dişli, Adapazarı’nın Serdivan’a alternatif olması için öyle hatırda kalan bir proje geliştirmedi. Dişli döneminden akıllarda kalan tek hizmet Orhan Cami yanında yapılan yeraltı tuvaleti gibi duruyor.

            Oysa Adapazarı geçmiş yıllarda adından da anlaşılacağı üzere bir ticaret merkeziydi. Sakarya Nehri ve Çark Deresi arasında kalmasıyla Ada ve  civar illerden de alışveriş yapılmak üzere gelinen bir  pazar konumundaydı.  (ADAPAZARI)

Örneğin; Uzun Çarşı ve Kapalı Çarşı eski yıllardaki cazibelerini kaybettiler. Daha doğrusu AVM  outlet modasına yeterince adapte olamadılar. Son yıllarda Çark Caddesi de aynı sıkıntıyı yaşıyor.

***

            Adapazarı’nın yeni Belediye Başkanı Mutlu Işıksu göreve geldiği günden itibaren gerçekten bir şeyler yapmaya çalışıyor. Cadde ve sokaklarda başta ışıklandırma olmak üzere yapılan çalışmalar var.  Belediye önündeki yeni düzenleme hamlesi ve daha önemlisi  Sakarya’da yılların eksikliği olan Kent Müzesi oluşturma çalışmaları dikkat çekiyor. Şu anda bu hizmetler gerçekleşmiş değil. Dilerim kısa sürede gerçekleşir.

****

 Korona

illeti

Amip gibi

             Yüzyılın illeti korona yaşamımıza iyice yerleşti. Salgın sona ereceği  yerde virüs, amip gibi bölünüyor ve her gün yeni bir versiyonu ortaya çıkıyor. Son olarak Güney Afrika ülkelerinde Omicron adı verilen yeni bir versiyonu ortaya çıktı. Söz konusu versiyonun  belirtileri arasında tat ve koku kaybı yok. En önemli belirtisi bir iki gün süren bel ağrısı. Yani belirtilerinden tanımlanması biraz daha zor. Buna karşılık yayılma hızı normal koronaya göre çok daha hızlı.

***

            Bu açıdan sık sık belirttiğim gibi bundan böyle korona illeti ve değişik versiyonları ile yaşamaya alışmalıyız. Bunun en net göstergesi ise bıkmadan usanmadan önlemlere uymak zorunluluğudur.  Çevremize baktığımızda özellikle toplu olarak bulunulan iş merkezleri ve toplu taşıma araçlarında mesafe kuralına zaten uyulmuyor, hiç değilse maske konusunda daha hassas davranmak gerekiyor.

            Bu arada dikkatimi çeken bir başka konu da sanki kolluk kuvvetleri de önlemleri gevşetti. Şöyle ara sıra ellerinde ceza makbuzu ile çarşı pazar dolaşsalar faydası olacak gibime geliyor.

             Peki korona ile mücadelede ceza önlem mi? Cezanın  önlem olduğunu ben de düşünmüyorum ancak burada toplum sağlığı söz konusu. Bu açıdan:

Nush ile uslanmayanı

etmeli tekrir.

 Tekrir ile uslanmayanın

 hakkı cezadır.

 

Bu yazı toplam 94 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU