Günün Tarihi:5 Ağustos 2020

Depreme dayanıksız okullar11 Eylül 2019 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Yunus Çiloğlu Çok programlı Lisesi  5 parça..

 

 Yeni eğitim ve öğretim yılında da ne yazık ki, Sakarya Valiliği’nin tespitleri ile depreme dayanıksız olduğu rapor edilen bazı okullar da eğitim ve öğretime devam ediliyor.

                Bu durum gerçekten vahim bir durum. Ancak ne yazık ki, böylesi vahim bir durumu CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç dışında ne atanmışlar, ne de seçilmişler pek farkında değiller. Daha doğrusu farkında olmak istemiyorlar.

                Oysa depreme dayanıksız olduğu valilikçe belirlenen bu okullardaki öğrenciler, okul yıkılıp yerine yeni bina yapılana kadar başka okullarda geçici olarak eğitim görebilirler.

                Örneğin, Erenler Ali Dilmen Ortaokulu ile ilgili benzer bir uygulama yapıldı.

                Gerçi bu uygulama biraz karışık ..

                Nasıl mı?

                Erenler Ali Dilmen Ortaokulu depreme dayanışız olduğu belirlenen okullardan biriydi ve okul yıkıldı.

                Yıkılan Ali Dilmen Ortaokulu öğrencileri bu öğretim yılından itibaren Yunus Çiloğlu Çok Programlı Lisesi binasında eğitime devam edecekler.

                Yunus Çiloğlu Çok Programlı Lisesinin, idare binası ve bir bölüm öğrencisi  Erenler Mesleki  Eğitim Merkezi’ne  taşındı.

                Okulun diğer bölümleri de SATSO Anadolu Ticaret Lisesi, Camili İMKB Meslek Lisesi, Serdivan TOBB Lisesi ve Erenler Şen Piliç Lisesi’nde öğretimlerine devam edecekler.

                Erenler Ali Dilmen Ortaokulu’na yer bulabilmek için, Yunus Çiloğlu Çok Programlı Lisesi  öğrencileri 5 ayrı okula  dağıtıldılar.       

                                   21 Haziran  3 ayrı okula..

                İlimizdeki hasarlı okullar arasında 21Haziran İlkokulu da bulunuyor. Ancak yine bazı depreme dayanıksız olduğu belirlenen okullarda yapılan uygulama gibi  21 Haziran ilkokulu da yıkılıp yeniden yapılma yerine, güçlendirme  yoluna gidildi. Hani güçlendirme temele fore kazıklar çakılarak yapılsa “Hadi neyse” denir..

                Tabi bu okulun güçlendirilmesinde de garip bir durum var. Okulun güçlendirilmesi yaz tatilinde değil, okullar açıldığı dönemde yapıldı.

                Bu neden ile okul öğrencileri onarım bitene kadar Mustafa Kemalpaşa, Yenigün ve Eser Okullarında eğitim ve öğretime devam edecekler.     

                ***   ***   ***   ****  

                Bugün yine bu hassas konuya değinmemin nedenine gelince. Yukarıda verdiğim örneklerde  görüldüğü gibi  istenince hasarlı okul öğrencilerine başka okullarda  öğrenimlerine devam edebiliyorlar.

                Gerçi yapılan uygulamalar biraz karışık gibi görülse de   öğrencilerin can güvenlikleri söz konusu olunca uygulamanın  iyisine, kötüsüne bakmamak gerekir. Çünkü önemli olan öğrencilerimizin can güvenliğidir.

                                Eğitim seviyesi..

                Öğrencilerimizin depreme dayanıklı okullarda öğrenim görmesi, kanımca ilimizin eğitim seviyesinin iyi bir düzeye gelmesinde olumlu rol oynayacaktır.  Bir kez daha hatırlatmak gerekirse ilimizin eğitim seviyesi hiçte arzu edilen yerlerde değil. Örneğin son olarak açıklanan liselere giriş sınav sonuçlarına göre illerin başarı sıralamasında Sakarya 38. sırada yer aldı. Oysa geçtiğimiz yıl Sakarya aynı sınavda 24. sıradaydı.  Yani ileriye doğru olumlu bir gidiş yok.

                Dilerim bu öğretim yılı sonunda yapılacak sınavlarda Sakarya kendisine yakışan bir yerde olur.

 

Bu yazı toplam 374 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU