Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Devlet adamları vasıfları9 Şubat 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Sühreverdi’ye göre devlet adamlarında bulunması gerek vasıflar

 

Şehabettin Sühreverdi, Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşayan, Anadolu’da yıldızı parlayan önemli düşünürlerden birisidir. 1155 yılında İran’ın Sührüverd kasabasında dünyaya gelmiştir. Başta devlet yönetimi olmak üzere günümüzde felsefe, sosyoloji, kamu yönetimi alanında fikirler öne sürmüş, eserler hazırlamıştır. Sühreverdi de döneminde birçok aydının başına geldiği en verimli döneminde 36 yaşında Hapep’te 1191 yılında idam edildi.

 

Sühreverdi , “Devleti Yönetenlerin ve Ülkenin İdaresinde Tutulacak Yol ve Yönetim” adlı eserinde devlet adamlarının ülke yönetiminde uygulaması gereken on beş kuralı şöyle sıralamaktadır:

 

1.Adaletli olmak: Adalet, devlet başkanlarında bulunması gereken yüksek özelliklerin en değerlisidir ve devletin sürekli olarak var olmasını sağlayacak özelliklerin en başında yer alır. Adalet, iyilik, itaat, tanışma, kaynaşma, yakınlaşmayı sağlar. Adalet, zenginlik, mutluluk getirir.

 

2.Akıllı olmak: Düşünme, anlama, kavrama gücü, us olarak tanımlanır. Devlet adamı düşünmeyi bilmeli, söyleneni, etrafında olup biteni iyi anlamalı, olup biteni iyi anlama gücüne sahip olmalıdır.

 

3.Cesur olmak: Zor veya tehlikeli bir işe girişirken devlet adamı cesur ve kendine güven sahibi olmalı.

 

4.Cömert olmak: Devlet adamı devletin kaynaklarını paylaştırırken cömert, ahilik, semahat, mürüvvet sahibi olmalıdır.

 

5.Yumuşak huylu olmak: Devlet yöneticisi sert başlı olmayan; halim, mülayim bir kişiliğe sahip olmalıdır.

 

6.Vefalı olmak: Devlet adamının kalbi sevgiyle dolu olmalı, çalışma ekibine, halkına karşı sevgisini sürdürebilmeli, dostlukla bağlı olmalıdır.

 

7.Doğru olmak: Devlet adamının görüş ve düşünceleri, kararları, ortaya koyduğu fikirleri gerçeğe uygun olmalıdır.

 

8.Şevkat ve merhamet sahibi olmak: Devlet adamı halkına karşı sevecen, içinde acıma duygusu, merhametli olmalıdır.

 

9.Sabırlı olmak: Devlet adamı, olacak veya gelecek bir şeyi telaş göstermeden beklemeyi bilmeli.

 

10.Affedici olmak: Devlet adamı, bağışlayıcı, hoşgörülü olmalıdır.

 

11.Şükredici olmalıdır: Elindeki nimetler sebebiyle Allah’a karşı şükredici; Devlet adamı kendisine verilen yetkiye karşılık halkına karşı minnet duygusu, gönülden bağlılık duygusunun her zaman hissetmelidir.

 

12.Yavaş hareket edici olmalıdır: “Devletin kağnısı ağır gider” diye bir söz vardır. Bu sözden hareketle devlet adamı vereceği kararlarda ani hareket etmeyip, nispeten ağır hareket ederek kararın olgunlaşmasını, uygulanabilir olmasını sağlamalıdır.

 

13.Bilgili olmalıdır: Devlet adamı felsefe, mantık, tarih, ekonomi, yönetim bilgisi, imaret; edebiyat, sanat vb. konularda bilgili olmalıdır.

 

14.Namuslu olmalıdır: Sühreverdi eserinde, “Bir hükümdar ki, onun yakınları rezil ve ahlaksız kimselerdir, o devletin nasibi yoktur ve devlet yıldızı artık batmaya yüz tutmuştur” diyerek devlet yönetiminde namusun, faziletin ne kadar önemli olduğunu dile getirmiştir.

 

15.Vakar sahibi olmak: Devlet adamı davranışları ölçülü, olgun, vakur, ciddi, ağır olmalıdır.

 

 

Bu yazı toplam 1082 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU