Günün Tarihi:24 Şubat 2020

Devlet mi? Şehir hastanesi mi?21 Ocak 2020 , Salı


Cevdet Güngör

Sakarya’nın sağlıktaki en büyük sorunu  hastanelerdeki yatak kapasitesinin yetersiz olması. Bu nedenle bazı branşlarda hastalara günler hatta aylar sonrasına ameliyat günü veriliyor. Aynı şekilde hemen her gün yoğun bakımda yatak kapasitesinin yetersizliği nedeniyle  hastalar ve yakınları civar illerdeki hastanelere  gönderilmek zorunda kalınıyor.

            Bu sorunlardan en azından yatak kapasitesi sorununa çözüm getirecek olan  bin yataklı hastane. Geçtiğimiz günlerde bin yataklı hastanenin proje ihalesi yapıldı.

            Alandüzü’ne yapılacak olan bin yataklı hastanenin devlet hastanesi statüsünde mi? Yoksa şehir hastanesi statüsünde mi? Yapılacağı uzun süre belli olmamıştı.

***

            Yapılacak bin yataklı hastanenin şehir hastanesi mi? Yoksa devlet hastanesi mi olması neden önemli?

            Bin yataklı hastaneler özel sektör-devlet işbirliği ile yapılıyor. Özet olarak anlatmak gerekirse, şehir hastaneleri özel sektör tarafından yapılıyor. Hastaneleri devlet işletiyor. Ancak hastaneyi yapan firmaya 25 yıl süre ile kira ödeniyor. Hastanenin kantin gibi gelir getiren bölümlerini de hastaneyi yapan özel şirket işletiyor.

            Bir  araştırmaya göre mevcut şehir hastanelerine devlet  14 milyar lira kira ödüyor. Bu rakamın 2021 de 21,5 milyar liraya çıkacak.

            Öyle veya böyle şehir hastaneleri için özel sektöre ödenen kira bedelinin  bir şekilde tedavi ücretlerine yansıması  endişesi taşınıyor.

            Bu nedenle vatandaş şehir hastanelerine pek sıcak bakmıyor. Hatta şehir hastanesi olan yerlerde bazı devlet hastanelerinin kapatıldığı ileri sürülüyor.

          ***

            Sakarya’ya bin yataklı hastanenin yapılması gündeme geldiğinden beri devlet hastanesi mi, yoksa şehir hastanesi statüsünde mi hizmet vereceği netlik kazanmamıştı? Hatta bir ara AKP Sakarya eski Milletvekili  Ayhan Sefer Üstün’e bu soruyu sormuştum. Kendisi: “Kurulsun da hangi statüde kurulursa kurulsun” gibisinden  bir şeyler söylemişti.

            ***

            Geçtiğimiz günlerde  AKP Sakarya Milletvekili  ve Genel Başkan Yardımcısı  Ali İhsan Yavuz, Adapazarı’nda düzenlediği basın toplantısında proje ihalesi yapılan bin yataklı hastanenin özel sektör değil, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağını söylemişti.

            Dün Yavuz ile bir kez daha bu konuyu görüştüm. Yavuz: “Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile görüştüm, Sakarya’ya yapılacak bin yataklı hastanenin bakanlıkça yapılacağını teyit etti” dedi.

            Bu durumda Alandüzü’ne yapılacak olan bin yataklı hastane şehir hastanesi  statüsünde değil, devlet hastanesi statüsünde hizmet verecek.

            Umarım bin yataklı devlet hastanemizin inşaatı en kısa zamanda başlar ve sağlıktaki en önemli sorunlarımızdan biri olan yatak kapasitesi sorunu çözüme kavuşmuş olur.  

           

 

Bu yazı toplam 116 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU