Günün Tarihi:4 Temmuz 2020

Devlet Millet elele...21 Ekim 2019 , Pazartesi


Murat Kaba

Devlet Millet elele...

İstanbul Sanayi Odası’nın bazı etkinlikleri olacağını duymuştum..

İki ay önce, Ağustos’ta karar almış yönetim kurulu...

Konu “Anadolu Turu”.

* Yılda iki kez Anadolu şehirlerine gidilip işbirliği, yatırım fırsatları değerlendirilecek...

İlki 17-19 Ekim’de Şanlıurfa ve Gaziantep’e doğru gerçekleştirildi.

Urfa’ya gittikleri gün İSO’dan 55 kişilik iş insanı heyeti Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu ve Meclis üyeleri ile kentte turistik tur, organize sanayi bölgesine dönük de yatırım ortamı gezisi yaparken Ankara’da ABD Başkan Yardımcısı ve beraberindekiler bizim cumhurbaşkanını ziyaret ediyorlardı...

Konu, Suriye’de sınırlarımızdan itibaren 30-32 kilometre derinlik, 444 kilometre uzunluğundaki “Güvenli Bölge” idi...

Kim ne derse desin hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun. Devlet ve sivil toplum örgütlerinin elele çalışması bu demektir. 

Bu başkanlık sisteminin ne kadar işlevsel çalıştığının göstergesidir. 

Bir ülkenin uluslarası siyasi arenada bir karar alıp aksiyona geçtiğinde içerde devletin ve milletin her kademesinin işlerine sahip çıkması ve ortak hedefe gitmesi demektir. 

Türkiye’den yıllardır uzak olan istikrarın gelmiş olması demektir. Yıllardır kaybedilen vaktin artık kazanılmaya başlandığı demektir.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım demektir...

Aynı günün akşamı iş dünyası temsilcileri, ABD’yle varılan uzlaşma ile moral buldular...

Ve hem İSO heyetine hem de tüm Türkiye’ye şu mesajı da vermiş oldular:

“Daha fazla yatırıma, işbirliğine gelin, coğrafyamızın kaderini değiştirme çabamıza destek verin…”

Türkiye terör belasını atlattığında ben ülkemizin o bölgelerinde yani Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerimizde ekonomik ve sosyal kalkınmanın da hızla gelişeceğine inanıyorum.
 

Size sadece Şanlıurfa İle ilgili öğrenebildiğim bilgileri aktarayım: Diğer illeri de haftaya çalışıp bilgi verebilirim ama Urfa, Gaziantep, Diyarbakır hemen hemen birbirine benzer veriler veriyor.

Mesela Şanlıurfa 2 milyon nüfusuyla Türkiye’de 8’inci. Yılda 65 bin bebek dünyaya geliyor. Nüfus artış oranında Türkiye birincisi. Avrupa’da yaş ortalaması41, ülkemizde 31 iken, Şanlıurfa’da 19.5. 

O bölgedeki genç nüfusu avantajını görebiliyor musunuz?
 

Yıllarca terör belasına maruz kalan gençliğin yaşadıklarını, yapmak zorunda kaldıkları göçü ve bu zaman içindeki hayat mücadelelerini kestirebildiniz değil mi ?

Evet artık ülkemizin en son teröre verdiği mücadele sonunda bu kayıplarımız ortadan kalkacak.

Ekonomik anlamda size pazar büyüklüğünden de bilgiler aktarayım:

Çevre illerini de dikkate alırsak, sadece Şanlıurfa’dan 10 milyonluk bir nüfusa, yani pazara hitap etmek mümkün. Bölge ülkelerini dahil ettiğimizde 650 milyon nüfus söz konusu. İhracatımız için ve üretim kabiliyetimiz için potansiyeli görebiliyorsunuz değil mi?

Tarım potansiyeli de söz konusu olduğunda; Aldığım bilgiye göre şu anda 400 bin hektar alan sulanabiliyor. Bu alan 900 bin hektara çıkarılacak.

Bu potansiyele ilave 6.bölge teşviklerini, ve ayrıca Kurumlar Vergisi’nden KDV’ye, SGK priminden faiz indirimine kadar sunulan avantajları da hesap edersek İstanbul’da 10 milyon liralık harcamayla yapılan iş,Şanlıurfa’da 3 milyon liraya gerçekleşebiliyor...

Eee bu durumda, istikrar da sağlanırsa, yatırımcıların o bölgede kuyruğa girmesi gerekmez mi?

Sanırım terörü bitirmek için ülkemizin şu anda içinde bulunduğu mücadeleyi herkes şimdi çok daha iyi anlayabiliyor.

Terör bittiği takdirde istikrarla beraber nasıl bir kalkınma içinde olacağımızı bizi törörle mücadelede yalnız bırakan batı o kadar iyi biliyor ki !...

İyi haftalar...

 

Bu yazı toplam 309 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU