Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

Devletimiz kazansın28 Ocak 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Kooperatif mağazasından alış-veriş yapalım; üreticimiz, tüketicimiz, devletimiz kazansın

 

Ekonomi kuramlarından birisi, “Devlet piyasaya karışmasın.Güçlü olan ayakta kalır, güçlü olmayan doğal seçilimle elenir, ekonomi kendi dengesini bulur. “ Bu kuramın karşıtı da, “Devlet ekonominin her aşamasına müdahale eder. Neyin, nasıl, ne kadar üretileceğine devlet karar verir. Bu iki kuramın da dünyada insanlara mutluluk getirmediği, gelir dengesini sağlayamadığını, zengini daha zengin, fakiri daha fazla fakirleştirdiği görüldü. Öyle ki dünyada iki bin beş yüz kişinin toplam servetinin dört milyar insanın gelirine denk geldiği ifade ediliyor. Sonuç dünyanın dört bir tarafında açlık, sefalet, savaş, kan…

***

İfade etmeye çalıştığımız iki temel ekonomik kuramın yanında üçüncü seçenek de özellikle Kara Avrupası’nda, İskandinav ülkelerinde uygulanan, bizim toplumsal yapımıza, inançlarımıza daha uygun olan, “Devlet ekonomiyi kendi haline bırakamaz veya ekonominin her şeyine karışamaz. Çeşitli mekanizmalarla, araçlarla ekonomiyi düzenler, müdahale eder.” İşte müdahale araçlarının önemlilerinden birisi de kooperatiflerdir. Devlet özellikle tarım alanında küçük üreticileri bir araya getirerek kooperatifler kurar. Kooperatifler aracılığı ile üreticiye mali kaynak, üretim bilgisi, pazarlama desteği sağlar. Bu organizasyon bir anlamda ekonomiye yararlı yönde müdahaledir diyebiliriz.

***

İlk, orta, lise çağı dönemlerini 70’li yıllarda İstanbul’da geçirdim. 1974 yılında Türkiye Kıbrıs’a çıkarma yapınca ABD ve bir kısım Avrupa ülkeleri Türkiye’ye ekonomik ambargo uyguladı. Üstüne tüm dünyayı ekonomik olarak kasıp kavuran petrol krizi de eklenince bizim gibi petrole bağlı ülkeler çok zor durumda kaldı. Fiyatlar onlar, yüzler katıyla arttı. Stokçu, karaborsacı fırsatçılar eklenince temel ihtiyaç, gıda maddeleri bulunmaz oldu. Böyle olunca devler belediyeler aracılığı ile üretici kooperatiflerinden aldığı ürünleri tanzim satış mağazalarında halka satarak bir nebze olsun dar gelirli vatandaşları korumaya çalıştı. Ürün az, talep fazla olunca ister istemez kuyruklar oluşurdu. Tanzim satış mağazalarında, cami önlerinde çok sıraya girdiğimiz söyleyebilirim. Siyaset meydanlarında çokça dile getirilen sıralar bunlardı.

***

Günümüzde gıda stratejik bir ürün haline geldi. Özellikle hibrit tohumlu gıda ürünleri hem hastalıklara neden olmakta hem de gıda üretimi dünyada belirli ülkelerin eline geçmek suretiyle tekelleşmeye sebep olduğunu görüyoruz. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığın bu tür gıdalardan kaynaklandığını sağlık uzmanlarının her gün ifade etmeye çalışıyorlar.

***

70’li yıllarda olduğu gibi ülkemiz yine ekonomik kıskaç altında olduğunu söyleyebiliriz. Böyle olunca da başta dışa bağımlı enerji fiyatlarının artması maliyetleri dolaysı ile her ürünün etiket fiyatını da arttırıyor. Kurt puslu havayı sever misali fırsatçılar da uygun ortamı yakalayınca fiyatlar iki üç kat artabiliyor. Böyle olunca dar gelirli vatandaş temel gıda maddelerini, ihtiyaç maddelerini almakta zorlanıyor.

***

Bu sorunun nasıl çözülür? Sorusunun cevabı devlet çeşitli araçlarla devletin piyasaya müdahale etmesidir. Bu araçlardan birisi de üretici kooperatiflerinin ürünlerini aracısız, doğrudan halka ulaştırmaktır. İşte bu amaçla ilimizde de kooperatif satış mağazası açıldı. 1863 yılında kurulan ve tüm üretici kooperatifleri bünyesinde toplayan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği ilimizde de satış mağazası açtı. Yeni Cami kavşağında Dörtyol istikametine giden dolmuşların kalktığı durakta açılan mağazaya gittim, gördüm, alış-veriş ettim. Başta bakliyat olmak üzere, yağ çeşitleri, süt ürünleri, deterjan, kişisel bakım ürünleri vb. ev için ihtiyaç olabilecek tüm ürünleri bulabilirsiniz. Hem yerli, doğal, fiyatları da piyasaya göre belirgin derecede uygun.

***

Öğrendiğime göre ilki açılan mağazaya ek olarak Orta Garaj bölgesi ile Erenler ’e de açılacakmış. Alış-verişimizi kooperatif mağazasından yapalım. Biz, üreticimiz, devletimiz kazansın. Dışa bağımlılığımızı azaltalım.

 

 

Bu yazı toplam 341 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU