Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Dilenciler23 Kasım 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Dilencilere avucuna koyacağınız para diğer ellerin açılmasına sebep olacaktır

Geçtiğimiz gün arkadaşımla Çark Caddesi’nde bir konuyu görüşmek üzere kafeye oturduk. Görüşmek mümkün mü? Yarım saat içinde altı, yedi dilenci sürekli taciz derecesinde rahatsız etti. Bir cümleye başlayıp bitiremedik. Eline mendil alan masaları dolaşarak dileniyor. Rahatsız edici bir durum. 12-13 yaşlarında iki erkek çocuğu da dileniyor. O kadar arsızlaşmışlar ki kafenin duvarlarından atlıyorlar, sandalyeleri, masaları itip, kakıyorlar. Utanma, çekinme, ayıp olur kavramlarını unutmuşlar. Müşterilere yapışkan gibi yapışıyorlar. Çalışanlar da kısmen ilgisiz, bıkmışlar. Biryanda arkadaşımla konuşmaya çalışıyorum, biryandan da iki çocuğu izliyorum. Biraz uzaklaştılar, dönüşlerinde birisi ayağı sakat numarası yaparak yürümeye başladı. O kadar güzel taklit ediyor ki sanırsınız ki gerçekten ayağı sakat. İki genç kızın masasına yaklaştı, elini açtı. Genç kız acıyarak cüzdanından on lira çıkararak sakat numarası yapan çocuğun avcuna koydu. Çocuğun sevinçten yüz ifadesi değişti. Birkaç metre yine sakat numarası yaparak yürümeye devam ettikten sonra arkadaşıyla koşarak uzaklaştı.

***

Genç kız da çocuğun avucuna koyduğu on lira sayesinde sevap kazandığını düşünerek, manevi huzurla sigarasından derin derin çekerek sohbetine devam etti. Oysa öyle mi? Sahtekârlık yaparak, sakat numarası yaparak dilenen çocuğun o on lirayla hayatının yönü değişecek. O çocuklar bundan sonra alın teriyle çalışmayacaklar;  namusla, emekle, helal para kazanmayı bilmeyecek. Meslek öğrenmeyecek… Hep kolay yoldan para kazanmanın yolunu arayacak. Daha fazla daha fazla… Yetinmeyecek, yasa dışı yollara gidecek… Hayatı beki de bir kör kurşunla sonlanacak ya da yıllarca hapishanede çürüyecek. Masum insanların hayatını karartacak. İşte bu kötü hayatın başlangıcı sakat numarası yaparak sevap kazandığını düşünerek genç kızın avucuna koyduğu on lirayla başlamış olacak…

***

Dilencilik çok yaygınlaştı. Elinde küçük tüp, bebek maması, mendil, kalem, çiklet, çakmak, yara bandı vb. ile kavşaklarda, sokaklarda, işyerlerinde sıkça görmeye başladık. Hatta kalabalık mekânlarda kendini yere atarak baygınlık numarası yapanlar da var. Yolda yürürken çoğunlukla bayanlar, “Bir şey sorabilir miyim?” yöntemiyle dilenenleri de görebilirsiniz.

***

5237 Sayılı TCK, 217. Maddesinden, dilenciliği suç olarak tanımlanmış. “Dilencilik yapanlar 1-3 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılır. Aile, akraba üyeleri ile yapılırsa yarı oranında arttırılır. Örgütlü yapılması halinde bir kat oranında arttırılır” denilmektedir. Ayrıca 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 33. Maddesinde de “para cezası ile cezalandırılacak” suçlar kapsamında olduğunu görüyoruz.

***

İnancımız açısından da dilenciliğe baktığımızda, Peygamber Efendimiz ’in, “Dilenmek ancak şu üç kişiye caizdir: Son derece fakir olmak, ödeyemeyecek kadar borcu olmak, ödeyecek gücü olmayıp kan parası toplayanlar. Bir günlük yiyeceği olana dilenmek haramdır. Muhtaç olmadan dilenmek, ateş koru yutan kimse gibidir. “ sözleri dilenciliğin ne kadar kötü bir şey olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca Anayasamızı 2. Maddesinde ifade edilen, “sosyal devlet” vurgusu ile devletimizin birçok kurumu, belediyeler, dernekler, vakıflar ihtiyacı olanlara yardım etmektedir. İhtiyacı olana devletin yardım etmesi asli görevleri arasındadır. Dilenmeyi, duyguları sömürmeyi, acındırmayı, başkalarını kandırmayı gerektiren bir durum yok. İhtiyacınız varsa gidin devletin ilgili kurumuna müracaat edin, hakkınızı alın…

***

Sonuç olarak caddede, sokakta, kafede, işyerinde dilencilik yapanların duygu sömürüsüne inanmayın. Para vererek sevap işlemiş olmayacaksınız. Vereceğiniz üç-beş kuruş dilencilerin daha çok dilenmelerine; alın teriyle, emekle, çalışarak para kazanmaya, evine helal ekmek götürmesine engel olacaktır. Verdiğiniz üç-beş lira toplumda zararlı kişi, kişilerin çoğalmasına neden olacaktır. Dilencilik ceza hukukumuza göre suçtur. Peygamber Efendimizi hadislerine göre de iyi bir şey olarak görülmemektedir.

***

Unutmayın, “Uzatılan ele koyacağınız para başka ellerin açılmasına neden olacaktır.”

 

 

Bu yazı toplam 144 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU