Günün Tarihi:6 Haziran 2020

Dilenciler Şehrin Her Yerinde9 Ekim 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Şehrin dört bir tarafını dilenciler istila etti. Her yaş grubunda dilenciler sizi bilemem ama beni cidden bezdirmeye başladı.

***

Yeni Camii yönünden Atatürk Bulvarı’ndan çarşıya yürüyene kadar en az üç-beş dilenci önümü kesiyor. Adeta kaldırımda köşe kapmaca oynuyoruz.

***

Son yıllarda dilencilerin sayısının belirgin derecede arttığını gözlüyorum. Kadın, erkek, çocuk her yaş grubundan dilenciler şehirde cirit atıyorlar. İşi öylesine ilerlettiler ki elinde küçük tüp, çocuk bezi, maması ile dolaşıyorlar. Bir kısmının Arap, Afgan göçmenler olmasının yanında çoğu da Türk kökenli, yani bizden…

***

Dilencilerin sayısının son yaşanan ekonomik gelişmelerden dolayı arttığı söylenebilir. Çünkü yüksek enflasyon gelir dağılımını bozar; zengini daha zengin, fakiri daha da fakirleştirir. Ancak dilencilerin sayısının bu denli artması sadece ekonomik gelişmelerle açıklamak mümkün değil. Çünkü dilenenlerin büyük çoğunluğu sağlıklı, semiz. Hatta birkaçına ciddi olarak söyledim. “Gel sana iş bulayım, çalış” dedim. Başlarını çevirip hemen uzaklaştılar.

***

Cami çıkışlarında önünüzde ikişer, üçer dilenci önünüzü kesiyor. Kaldırımda, caddede, sokakta; çay ocaklarında, kafelerde, parklarda dilenciler rahat bırakmıyor. Üç dakikada bir ellerini açıp, kendilerini acındırıp dileniyorlar. Çarşının yanında sanayi çarşılarında sabahın erken saatinde başlayıp, gün boyu her iş yerinin kapısına giderek dileniyorlar. Tolumun bir kesimi kolay geçinmenin, asalak yaşamanın yolunu bulmuş. Çalışıp, alın teri dökerek onurlu ekmek parası kazanmak yerine başkalarının sırtından geçinmeye alışmışlar. Yani dilenciliği sadece ekonomik sıkıntıyla açıklamak mümkün değil. Bazıları için iş kapısı, sektör haline gelmiş. “Sevap kazanırım” diye avuçlarına verilen her para onları tembelliğe, peşlerinden diğerlerinin de el açmasına neden oluyor. Toplumun bir kesimi bedava, asalak yaşamaya alışıyor. Böylesi bir hayattan sonra asla çalışması, üretmesi, terlemesi, yorulması mümkün değil…

***

Dilenenlerin arasında kızlı, erkekli çocuklarının sayısı da bir hayli fazla olduğunu gözlüyorum. Okulda olmaları gereken saate sokakta dileniyorlar. Kavşaklarda kırmızı ışık yanınca araçların üzerine atlayanlar; mendil satıyorum bahanesiyle dilenenler; çarşıda, pazarda her yerde… Okulda olmaları gereken saate sokakta bunları kim dilendiriyor? Belli ki birileri bu işte organize olmuş, çocukları dilendiriyor, sırtlarında para kazanıyor. İnsanlarımızın bir kısmı da bu çocuklara para veriyor. Verdiğiniz her para onların geleceğini, ülkenin geleceğini çalıyor. Farkında değilsiniz. TCK’nun229/1,2,3.maddeleri bu konuyu içeriyor. Çeşitli durumlara göre 1-6 yıl hapis cezasını gerektiriyor. Savcılık, emniyet birimlerimiz de şikayete bağlı olmadan “Re’sen” işlem yapması gerekiyor. Büyüklerin dilenciliğinin yanında hiç olmazsa bu çocukların dilencilik yapmalarına engel olunmalı; onları okullarına kavuşturmalıyız. Çocukların başında kimler var? Kimler varsa TCK’nın ilgili maddesine göre gerekli işlem yapılarak cezalandırılmalı. Bu çocuklar ülkemizin geleceği. Ülkemizin geleceğinin karartılmasına izin vermeyelim.

***

Değerli dostlar! Bizler yufka yürekliyiz. Uzatılan eli geri çevirmeyelim diye üç-beş kuruş veriyoruz. Ama sorun böyle çözülmez. Ülkemiz “sosyal devlet” devletimiz ihtiyacı olanlara fazlasıyla yardım yapıyor. Gerçekten ihtiyacı olan insan zaten dilenmez. Bu sebeple özellikle çocuklar olmak üzere dilencilere para vermeyin. İnsanları tembelliğe, kolay kazanca, başkasının sırtından geçinmeye alıştırmayın. Her açılan avuca koyduğunuz para peşinden başkasını getirecektir.

 

 

 

Bu yazı toplam 476 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU