Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

DOKTORLARIN KARŞILAŞTIĞI DAVALAR28 Aralık 2019 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

Dünyada ve ülkemizde doktorlara karşı açılan davalar giderek artmaktadır. Bu davalar temelde iki çeşittir. İlk dava tipini görevi ihmal, taksirle yaralama ve buna benzer suçlamalar neticesinde açılan ceza davaları oluşturmaktadır. İkinci tip davalar ise hastanın veya hasta yakınlarının uğradığı zararın para olarak karşılığını doktordan talep ettiği maddi ve manevi tazminat davalarıdır. Bu hafta siz değerli okuyucularıma genel olarak tıp alanında çalışan sağlık görevlilerinin özelde ise doktorların uygulamada karşılaştıkları ve başlarını ağrıtan davalardan bahsedeceğim.

***

            Öncelikle şu hususu belirtmekte fayda var ki maddi dünyada meydana getirilen bir fiilin hukuk aleminde birden fazla sonucu olabilir. Örneğin sağ eline paslı çivi batması nedeniyle acile gelen bir hastaya doktorun uygun şekilde tedavi ve pansuman yaptığı ancak tetanoz aşısı vurmayı ihmal ettiği farazi bir olay düşünelim. Bu olayda doktorun fiili tek olmasına rağmen bu fiilin hukuk yargılaması ve ceza yargılaması bakımından ayrı ayrı sonuçları doğacaktır. Şöyle ki; doktorun tetanoz aşısı vurmakta gecikmesi yahut bu aşıyı hiç vurmaması durumunda ceza hukuku bakımından TCK madde 257’de düzenlenen görevi ihmal yahut görevi kötüye kullanma suçu oluşmaktadır. Bu fiil neticesinde bir suç oluştuğu gibi aynı zamanda borçlar hukuku açısından zarar meydana getirmesi nedeniyle tazmini gereken bir durumda ortaya çıkmaktadır. Yani anlayacağınız tek bir fiil birden fazla davanın doğmasına neden olabilmektedir.

***

            Bu noktada siz değerli okuyucularımızın aklına iki davada birbirine aykırı sonuç çıkma ihtimalinin mevcut olup olmadığı gelebilir. Bu soruyu biraz daha açmak gerekirse ceza davasından beraat alan bir doktor hukuk davasında hukuk hakimi tarafından tazminat ödemeye mahkum edilebilir mi? Aslında bu soru hukukçular arasında da tartışmalara neden olmaktadır. Birbirine zıt görüşler olduğu gibi birbiriyle çelişen yargı kararları da mevcuttur. Ancak şu kadar söyleyebiliriz ki kural olarak ceza hakimi ve hukuk hakimi ayrı pencerelerden olaya baktıkları için yaptıkları değerlendirmeler de birbirlerini bağlamayacaktır. Bu nedenle beraat ettiğiniz bir ceza dosyasından  sonra açılan bir hukuk davasında tazminat ödemeye mahkum edilebilirsiniz. Teknik bir konu olması nedeniyle bu kadar açıklamanın yeterli olduğu kanaatindeyim.

***

            Doktorlara karşı açılan davaları anlamak için iki kavramı bilmek gerekmektedir. Bu kavramlar tıbbi malpraktis ve komplikasyon kavramlarıdır. Tıbbi malpraktis doktorun kusuru ile meydana gelen, hastada zarar oluşturan hatalı tıp uygulamasıdır. Bir olayda tıbbi malpraktis varsa doktorun tazminat sorumluluğu doğacaktır. Komplikasyon ise doktora atfedilemeyen, kusur ile ilgisi bulunmayan, tıp biliminin uygulamada izin verdiği risktir. Doktorlarımızın yazdığı en basit ağrı kesici ilaçlarda bile vücudumuzun çok düşük olasılıkla da olsa hepimizi öldürebilecek etkiye sahip alerjik reaksiyonları geliştirme riski her zaman mevcuttur. Somut olayda komplikasyon varsa doktorun komplikasyon sürecini yönetimine bakılmalıdır. Eğer doktor elinden geleni, tıp biliminin  ve çalıştığı hastanenin imkanları dahilinde yapmış bir başka deyişle komplikasyon sürecini olması gerektiği gibi yönetmiş ise kendisinin herhangi bir cezai yahut hukuki sorumluluğu doğmayacaktır.

 

Bu yazı toplam 191 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU