Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

Dövize bir şey oldu ama ne oldu?25 Aralık 2021 , Cumartesi


Garip Kocabay

Döviz fiyatları bir anda aldı başını gitti ve herkesin en çok kullandığı Dolar 18 lirayı, Euro ise bir anda 20 lirayı buldu. Bu artışın yanı sıra bir de piyasalarda, “Döviz daha da artacak Dolar yılbaşında 22 lirayı bile bulacak” sözleri ile birlikte dalgalanma arttı.

Bu dalgalanma ile birlikte 16 liradan, 18 liradan Dolar alışları olunca da piyasalar artışa çok daha fazla inandı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yeni ekonomik tedbirleri açıklaması ile birlikte 22 liraya çıkması beklenen Dolar ve daha da artacağı düşünülen Euro bir anda düşüşe geçti.

Bu düşüş ile birlikte paniğe düşen Dolar ve Euro sahipleri bu kez dövizi bozdurma yarışına girince tam anlamıyla çakılma oldu.

Son zamanların moda sözü gibi, ‘Dövize bir şey oldu ama ne oldu?’ İşte bunu bilen yok…

Tartışma programlarında herkes bildiğini okuyor. Aslına bakarsınız kimsenin bir şey bildiği de yok. Tek doğru olan bu işi anında tespit ederek elindeki dövizi hızlı bir şekilde bozduranın yaptığı. Bun bir küçük bir birikim olarak yapan önemli değil ama bu işi büyük yapan varsa işte onların tespiti gerekir…

Bir anlamda vatandaş kumar oynadı ve kaybetti diye düşünülebilir. Çünkü, kredi çekip, aracını evini satıp dövize yatırdıkları söylenenler var. Bu kişilerin kaybı gerçekten kumar gibi oldu…

Peki şimdi ne olacak? Asıl önemli olan bundan sonrası, doları bahane edip raflardaki malların ebatını küçültüp fiyatlarını sürekli artışa geçirenlerin, etiketlerdeki fiyatları düşürüp düşürmeyecekleri merak içinde bekleniyor.

Hele ki döviz ile işi olmayan malların bile fiyatlarını katlayanların yakasına devletin ilgili birimlerinin yapışması gerekir.

Fiyatı arttırmak amacıyla malı piyasaya vermeyip stokçuluk yapanlar tez zamanda bulunur ve hak ettikleri ceza inşallah verilir.

Şimdi vatandaş önce gıda ürünlerinin ardında da akaryakıt fiyatlarındaki etiketlerin değişimini bekliyor. Bunun biran önce gerçekleşmesi içinde  yeni yılı beklemeye gerek yok.

 

Seyyarların sayısı artıyor

Şehrimizin her noktasında bir zamanlar her köşe başını tutan seyyar satıcılar etkili çalışma ile yok edilmişti. El arabaları ya da elinde gıda, giyim, simit, börek ve diğer eşya satanlar artık yoktu.

Yani şehirde esnafa sahip çıkılmış ve çirkin görüntülerle sokak başlarını mesken tutan seyyarlara son verilmişti.

Ama ne yazık ki son zamanlarda olduk olmadık yerlerde hatta şehrin en işlek yerlerinde seyyar arabaları yine türedi… Sadece seyyar arabalı değil elinde ürün ile dolaşanlar da var.

Bunların önüne şimdiden geçilmezse bir süre sonra şehri sararlar ve işte o zaman kurtulmak zor olur. Biran önce başta Büyükşehir olmak üzere tüm ilçe belediyeleri seyyarlara yönelik çalışma yaparak bunu şimdiden önlemeleri gerekir.

 

 

Bu yazı toplam 287 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU