Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Düğünden gelen tehlike21 Temmuz 2020 , Salı


Cevdet Güngör

Son yılların en büyük sağlık illeti olan korona tehlikesi ne yazık ki sürüp gidiyor.  Tabi ki şimdi virüs, ilk görüldüğü  Mart ayında ve sonrasında olduğu gibi yaygın değil. Ancak  vaka sayısı ne yazık ki sıfırlanamıyor. Bu gidişle de sıfırlanacağı yok. Önlemlere uyarak korona ile yaşamaya ve maskeli hayata alışmak zorundayız. Çünkü illetin nereden geleceği belli değil? Aslında maske takmanın yanı sıra sosyal mesafeye dikkat etmekte artık yaşam tarzımız olmalı.

Bu konuda Karasu Adatepe Mahallesi’nde baş gösteren korona  salgınının nedeninin sosyal mesafeye uyulmamak olduğu sanılıyor. Şu anda karantina altına alınan Adatape Mahallesi’nde bir aile İstanbul’daki bir düğüne gitmişler ve dönüşte 4 kişinin tahlil sonuçları pozitif çıkınca 27 hanelik  mahalle karantina altına alındı.

Mevsim yazın ortası. Yaz tatiline, sahil beldelerine gidenlerin   dönüşte korona ile kol kola geri dönmemeleri için önlemleri hafife almamaları gerekir.

***

Sakarya’da korona vakaları bir anlamda rutine bağlandı. Günde ortaya çıkan vaka sayısı 3 ile 5 arasında değişiyor. Yoğun bakımdaki hasta sayısı da aynı rakamlarda seyrediyor. Çok şükür şu anda entübe ( makinaya bağlı) hastamız yok.  Ancak bu rakamlar hiçbir şekilde önlemleri gevşetecek bir durum değil. Unutmayın ki Sakarya’da bu illetten 110 dolayında vatandaşımızı kaybettik  ve evlerde karantina da olanların sayısı 200 dolayında.

Kısacası tehlike geçmiş filan değil.

65 yaş üstü kısıtlamaları

                Bilindiği gibi korona salgını başladıktan sonra ölüm oranının 65 yaş üstü  kesimde en yüksek olduğu anlaşıldı.

                 Vücut direnci düşük olan 65 yaş üstü insanlarımızı koruma altına almak için sokağa çıkma yasağı getirildi.

                Bu yasak toplumda yanlış algılandı. Sanki  65 yaş üstü vatandaşlar potansiyel korona yayıcısı gibi bir algı oluştu.

                Aslında yasak 65 yaş üstü vatandaşları koruma altına almak amacıyla getirildi.

***

                Ancak uygulamada 65 yaş üstü vatandaşları rahatsız eden bazı noktalar var.

                Örneğin 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmaları sadece saat 10.00 ile 20.00  arasında serbest.

                Burada gerçekten bir çelişki var. Bu önlemler 65 yaş üstü vatandaşları  korumak için alınıyor. Ancak son uygulama ile saat olarak dışarının en yoğun olduğu saatler doğal olarak 10.00 ila 20.00 saatleri arası. Saat  10.00’a kadar ve akşam 20.00’den sonraki saatler dışarlarda yoğunluğun daha az olduğu saatler. Yasak neden hala yoğunluğun çok olduğu saatlerde serbest olurken az olduğu saatlerde  serbest değil. 65 yaş üstü vatandaşlara şehirlerarası seyahatlerdeki yasağın bir mantığı var. Ancak gün içindeki saat kısıtlamasının mantığını anlayabilmiş değilim.

                Örneğin saat 09.45’te belediye otobüsüne binmek isteyen vatandaşı şoför saat bakımından yasak olduğu için   otobüse almadı. Tabi kapıda kalan vatandaş mağdur oldu. Ama şoförde haklı. Biri şikayet etse kendisi mağdur olacak.

                Yasak kalktıysa kalktı. Kalkmadıysa kalkmadı. 65 yaş üstü vatandaşları bir de saat dilimi tedirginliği yaşatmanın bence bir alemi yok. Sanırım bu garip durumda düzeltilecektir.

 

Bu yazı toplam 512 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU