Günün Tarihi:6 Temmuz 2020

Durmuş ile eğitimde dönüşüm süreci üzerine13 Kasım 2019 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Geçtiğimiz günlerde Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  “Eğitimde Dönüşüm Süreçlerini Yönetme Projesi”ni bu sütunlarda eleştirmiştim.

            Eleştirmemin nedenini o günkü yazımdan bazı bölümleri alarak sizlere hatırlatmak istiyorum.

“…Yıllarca başarı adı altında sadece akademik başarı  üzerine kilitlendik. Sineklerle mücadele etmeye başladık. Derdimiz bataklığı kurutmak olmalı. Vatan ve millet aşkıyla dolmuş, başarıdan kastı hırsla başkalarını ezerek bir akademik yer edinmek değil, azimle etrafındaki insanlar ile birlikte yükselmeyi tercih edebilmek ve öğrenmiş olduklarını hayata yansıtarak insanların yaşamına katkı sunabilmektir. Biz bunu başarmak istiyoruz.”

            Durmuş’un bu sözlerine tamamen katılıyorum.  Hangimiz çocuğumuzun azimle etrafındaki insanlar ile birlikte yükselmesine, öğrenmiş olduklarına hayata yansıtmasına  karşı çıkarız. Hepimiz çocuklarımızın bu değerleri kazanmasından onur duyarız.

            Ancak bunların yanı sıra çocuğumuzun akademik kariyer sahibi olmasının, iyi bir liseye gitmesinin, iyi bir üniversite kazanmasının ne mahzuru var.

            Bence Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü çocuklarımızın başarılı bir okula gitmesini sağlayacak ve toplumla beraber yürümesine, bilgilerini toplumla paylaşmasını öngören bir proje gerçekleştirmelidir.

            Sakarya’da babadan zengin olmayan, ticaret ile uğraşmayan yani çocuğunun geleceği sadece kariyer sahibi olmasına bağlı binlerce aile var.

            Bu ailelerin çocukları, benim çocuğum dahil hayatlarını kazabilmek için  iyi bir eğitim görüp  bir iş sahibi olmak zorundadır.

            Kariyer sahibi olduktan sonra tabi ki öğrendiklerini toplum ile paylaşmalıdır. Buna kimin itirazı olur?

            Ancak çocuklarımızın kariyer sahibi olmasını öteleyip ya da 2. plana bırakıp öğrendiklerini  topluma yansıtmayı ilk amaç edinmek nasıl olacak?

            Akademik kariyer  yapamadan yani bir fakülteden  mezun olarak bir meslek sahibi olmayan çocuklarımız  toplumla neyi paylaşacak.

Eğitim seviyesinin yükseltilmesi 

            Geçtiğimiz gün İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’tan bir davet aldım.  “Davete icabet sünnettir” mantığı ile kendisi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde  buluştuk.

            Durmuş  “Eğitimde Dönüşüm  Süreçlerini Yönetme Projesi”nin yanı sıra ilin eğitim seviyesinin yükseltilmesi için  içinde 27 kişilik bir komisyon ile çalışmalar yaptığını anlattı. Bu amaçla  “Sakarya Ölçme Değerlendirme  Merkezi” oluşturulduğunu belirtti.

            Merkezin çalışmaları ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Örneğin  ortaokullarda 6. sınıfta 5 ders, 7. sınıfta 5 ders olmak üzere 10 dersten ortak sınav, Liselerde ise 9. sınıfta 7 ders, 10. sınıfta 7 ders olmak üzere 14 dersten sınav yapıldığını söyledi.

            Sınav sonuçlarını okul hatta öğrenci bazında değerlendirildiğini  belirtti. Hatta bir okulun bir sınıfının sınav sonuçlarının örneğini gösterdi. İsim  isim her öğrenci hangi alanda başarılı, hangi alanda başarısız olduğu belirlenir. Öğrencinin başarısız olduğu alanda kendisine destek yapılıyor.

            *** 

            Bu arada yapılan çalışmalarda  Sakarya  dört  eğitim bölgesine ayrılmış ve her okul kendi bünyesinde değerlendiriliyor.

            Durmuş, Sakarya’daki okullarımızın eğitim düzeylerinin yükseltilmesi için de çok ciddi çalışmalar yapıldığını örneklemeler ile gösterdi.

            Şüphesiz, Sakarya’da eğitim  sevisinin yükselmesi hepimizi mutlu eder.

            Durmuş ve ekibine başarılar diliyorum.  Dilerim hedefledikleri amaca ulaşırlar ve bundan kazanan çocuklarımız olur.

                           Ara tatil 

            Hatırlanacağı gibi bir süre önce bu yıl ilk olarak uygulanacak olan ara tatil konusunu da değinmiştim. Durmuş, o konuda da bilgi verdi. 18-22 Aralık tarihlerinde okullar tatil olacak. Bu tatilde öğrencilere not verilmeyecekmiş. Bu süreç için her okul kendi bünyesinde etkinlikler yapacak ve öğrenciler ile veliler bu etkinliklere davet edilecek. İsterlerse davete icabet edecekler. İstemezler ile etkinliklere katılmayacaklar.

            Anladığım kadarı ile bu ara tatilde hedeflenen amaç okul yönetimleri ile velileri kaynaştırmak.

 

Bu yazı toplam 326 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU