Günün Tarihi:26 Eylül 2020

Durmuş ve Ankara müjdeleri16 Eylül 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Son yıllarda Sakarya’nın, Ankara’da güçlü bir lobisi olmadığını sizler ile zaman zaman paylaşıyorum.

Fazla teferruata girmeden tekrar hatırlatmak istiyorum.  Örneğin; şayet Ankara’da güçlü bir siyasi lobimiz olsaydı, şehir içi ulaşımda Adapazarı’nda hafif raylı sistem devreye girerdi.  Sakarya Valiliği’nce 2016 yılında yapılan tespitlere göre yıkılması gereken 21 okul ile ilgili durum netleşirdi.

***

Baktım geçtiğimiz hafta yerel  medyada okullar ile ilgili bazı haberler yer almıştı. İşte o haberlere bir örnek;

            “Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un Ankara çıkartması hayli bereketli geçti. İlimize 4 okul yapılması için söz alan Durmuş, 2020 yatırım programı haricinde 50 milyon TL okulların onarılması için ayrıca ödenek aldı.”

Halk54.com Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Cumalı’nın sorularını yanıtlayan İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş, “2020 yılında 33 milyon TL ödeneğimizi harcadık. Bunun dışında 50 milyon TL daha okulların onarımı için ödenek aldık. Bunun dışında ilimize 4 okul yapılması için onay çıktı. İleri ki zamanda bu okulların nereye yapılacağı belli olacak. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Görüldüğü gibi Durmuş, Ankara’da tuttuğunu koparan bir intiba ile geri dönmüş. Demek ki kendisinin Ankara’da güçlü bir lobisi var.

Allaha emanet eğitim 

Durmuş, söz konusu  açıklamasında   ayrıca   Sakarya’da 2007 yılından önce  yapılan tüm okulların  Milli Eğitim  Bakanlığı tarafından belirlenen  deprem  tahkikatı   yapan firmalar tarafından  inceleneceğini belirtmiş ve inceleme sonunda güçlendirilmesi gereken okul varsa bunların güçlendirileceğini söylemiş.  Durmuş, ayrıca 2007 yılından sonra yapılan okulların   2007 yılında çıkan  son deprem yönetmeliğine uygun  olduğu için incelenmeyeceğini de hatırlatmış.

***

Durmuş, sürekli olarak ilimizdeki okulların  güçlendirilmesinin yapıldığını ve depreme dayanıklılık  konusunda bir sorun olmadığını belirtiyordu.

Biz ise sürekli olarak okulların deprem güvenliliğinin olup olmadığının proje müşavir firmaları tarafından  tespit edilmesini  gerektiğini  belirterek, okullarda yapılan güçlendirmelerin güven vermediğini ve en kısa zamanda okulların yetkili firmalarca hasar tespitlerinin  yeniden yapılması gerektiğini vurguluyorduk. Hatta bu durumu “Eğitim Allaha emanet” olarak yorumluyorduk.

***

            Okullar 21 Eylül’de kademeli olarak  eğitime başlayacak. Bu durumda   2007 yılından önce Sakarya’da yapılan tüm okulların Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı incelemeler bitene kadar eğitime başlamaması gerekir.

 Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okulların deprem güvenliğinin belirleyecek heyet ne zaman gelecek? Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un belirttiği incelemeleri ne zaman yapacak?    

Gerçi ben bu konuda  teknik bilgi sahibi değilim.  Ancak  okulların açılacağı 21 Eylül tarihine kadar yani bu kısa süre içinde Sakarya’da 2007 yılından önce yapılan tüm okulların deprem güvenliği, incelemesi yapılabilir mi?

Kimse kusura bakmasın ama böyle kapsamlı bir incelemenin  bu kadar kısa sürede yapılması mantıken mümkün değildir.  

Peki, ne olacak 2007 yılından önce yapılan okullarda eğitim?

 “Allaha emanet mi başlayacak?”  

Yoksa Ankara’dan gelen heyetEl terazi göz kantar” yöntemi ile okullara uzaktan bakıp bir karar mı verecek?

Bilemiyorum belki de vermiştir.

 

Bu yazı toplam 352 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU