Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

DURUŞMADA AYAĞA KALKMA MESELESİ14 Aralık 2019 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

 Geçtiğimiz günlerde İzmir’de gündemi epeyce meşgul eden bir olay yaşandı. Bir kooperatif davasında davacı vekili olarak görev yapan avukat ara karar açıklanacağı sırada ayağa kalmadı. Mahkeme başkanı karar okunurken ayağa kalkılması gerektiğini belirterek avukata ayağa kalkmasını ihtar etti. Bunun üzerine davacı vekili de usul kanununda ayağa kalkılacak hallerin sınırlı sayıda olarak sayılmış olduğunu bu haller arasında ara kararların açıklanmasının bulunmadığını belirterek yerinde oturmaya devam etti. Avukat beyin ayağa kalkmamakta ısrar etmesi üzerine mahkeme başkanı da duruşmaya ara verdi. Meğer duruşma arasında avukatın oturduğu sandalye yerinden alınmış. Hakim duruşmaya bu nedenle ara vermiş. Davacı vekili avukatta sandalyesini kaldırılan yerden alarak yeniden sandalyesine oturdu. Hakimde davacı vekili  avukat hakkında disiplin soruşturması yapılmak üzere baroya şikayet etti.

***

            Yukarıda aktardığım olay adliyelerde ara ara yaşanmakta olan can sıkıcı bir hadise. Hakimler bazen lüzumu bulunmayan hallerde bile avukatlardan ayağa kalkmalarını istemektedirler. Peki mahkeme salonunda ayağa kalkılmak zorunda olunan durumlar nelerdir? Hakim keyfinin istediği avukatı, davacıyı, davalıyı hop oturup hop kaldırabilir mi?

***

            Yukarıda sorduğumuz sorunun yanıtı aslında basittir. Mahkemelerin hangi usulde işleyeceğini açıklayan kanunlarımız Ceza Muhakemeleri Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu’dur. Ceza yargılaması açısından ayağa kalkmanın zorunlu olduğu iki hal bulunmaktadır. Bunlardan ilki CMK madde 55 gereği tanığın yemin etmesi halidir. Kanunda öngörüldüğü üzere tanık yemin ederken mahkeme salonunda bulunan herkes ayağa kalkmalıdır. İkinci ayağa kalkılacak durum ise CMK madde 231’de düzenlenmiştir. Bu maddeye göre de hüküm fıkrası taraflara tefhim edilirken yine aynı şekilde herkes tarafından ayağa kalkılması kanunen bir zorunluluktur.

***

            Hukuk yargılamalarında ise ceza yargılamasındakine paralel düzenlemeler mevcuttur. HMK madde 233 gereği taraf yemin ederken hakimde dahil olmak üzere herkes ayağa kalkar. Buradaki yemin yukarıdaki tanığın yemininden farklı olarak medeni usul hukukunda özel öneme sahip bir delildir ve tarafları bağlar. Ayrıca hukuk yargılamalarında da ceza yargılamalarındakine benzer şekilde tanık yemin ederken ve hüküm tefhim edilirken herkes ayağa kalkacaktır. Bu husus hukuk yargılamasının ne şekilde yürütüleceğini düzenleyen HMK’nın 258. ve 294. maddesinde açıkça yazmaktadır.

***

            Ayağa kalkılması gereken haller usul kanunlarımızda açıkça yazdığı gibiyse bunun dışında kalan hallerde de tarafların ve vekillerinin ne şekilde davranacağı kendilerine kalmıştır. Duruşma düzeni bozulmadığı sürece duruşma salonunda bulunanlar istedikleri şekilde hareket edebilirler. Yazımın başında siz değerli okuyucularıma aktardığım olay üzücü, saçma bir hadise olmasının yanı sıra açıkladığım gerekçelerle hukuksuzdur da.

 

Bu yazı toplam 261 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU