Günün Tarihi:29 Mayıs 2020

E- TEBLİGAT VE E-HACİZ6 Ekim 2019 , Pazar


Orhan Sinan Dural

        Günümüzde evrak işleri yazılı, basılı kağıtlardan elektronik ortama doğru kaymaktadır. Eskiden binlerce sayfada saklanabilecek bilgi artık ufacık bir flash bellekte tutulabilmekte yahut gönderilecek bir mektup haftalar sonra muhattabına ulaşabilecekken şu an bir kısa mesaj, e-mail vasıtasıyla anında muhattaba ulaştırılmaktadır. Bu durum hem zamandan hem de saklama maliyetlerinden tasarruf etmemizi sağlamaktadır.

***

            Evrak işlerinin elektronik ortama aktarılması tebligat ve haciz gibi hukuki konularda da değişmelere neden olmaktadır. E-Tebligat uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 456 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği ile fiilen uygulanır hale gelmiştir. Artık anılan hukuki düzenleme uyarınca bazı şahıs ve kurumların devlete E-Tebligat adresi bildirmeleri ve tebligatlarını bu şekilde almaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Buna göre; anonim şirketler, limited şirketler, kooperatifler, avukatlar, noterler ve daha birçok şahıs ve kurum tebligatlarını bu sisteme göre almaktadır.

***

            6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun’un 79. maddesi 08/04/2006 tarih ve 26133 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5479 sayılı yasanın 5. maddesi ile değişikliğe uğramıştır. Bu düzenlemeye göre Hazine ve Maliye Bakanlığı haciz konusunda çok önemli bazı yetkilere kavuşmuştur. Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun’un 440 sayılı genel tebliğ hükmünün verdiği yetkiyle idare vergi borcu bulunan mükellefin üçüncü şahıslarda bir alacağının bulunduğunu tespit etmesi halinde “haciz bildirisi” tebliğ ederek bu alacağı tahsil edebilir.

***

            Elektronik ortamdan gönderilen bu haciz bildirileri ile süreç başlamaktadır. Bu düzenlemenin ve sürecin sokaktaki vatandaş için önemi bankada bulunan mevduat hesaplarındaki paralardır. Çünkü bu kanun uyarınca bankanızda bulunan paranıza vergi borcunuz nedeniyle haciz bildirisi ve e-haciz yöntemleriyle bloke konulabilmektedir. Önceden uzun süren tebligat aşamalarının hepsi elektronik ortama geçilmesi nedeniyle kısalmakta ve durumdan en son aşamada yani haciz bildirisi bankaya ulaştıktan ve hesabınız bloke olduktan sonra haberiniz olabilmektedir.

***

            Kanuni düzenlemeler yeni olduğu için uygulamada bazı aksaklıklar yaşanabilmektedir. Örneğin bazen idare vergi alacağının ne kadar olduğunu tespit etmeden haciz bildirimi göndermekte bu durumda da borçlunun borçlu olduğu miktarda daha büyük bir tutara haciz konulabilmektedir.

***

            Uygulamada yaşanan bir diğer problem vergi alacağı idare tarafından tam olarak tespit edilse bile mükelleflerin bankada bulunan paralarının tamamına haciz konulmuş gibi banka tarafından işlem yapılmasından kaynaklanmaktadır. Bu hususta aslında sorun vergi dairesi, idareden ziyade bankadadır. Çünkü bu gibi bir durumla karşılaşan banka sorumluluk almak istememekte vergi borcunu aşan bir tutar olsa bile bunu bloke etmektedir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde bankaya borcu aşan kısım için haciz ve bloke işlemlerinin kaldırılması hakkında bir başvuru yapılmalıdır.

 

Bu yazı toplam 319 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU