Günün Tarihi:10 Temmuz 2020

E-Ticarette güven ortamı...3 Şubat 2020 , Pazartesi


Murat Kaba

Ara ara bu köşede E-Ticaret ile ilgili fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. Önem verdiğim ve tavsiye ettiğim bir konu. 

Dijital pazarlama, online pazarlama çok yakın bir gelecekte hergün içinde bulunduğumuz bir hal alacak. Bu nedenle iş dünyası içinde bulunan veya iş hayatına yeni giren veya girecek gençlerin düşünmesi ve araştırması   gereken bir konu. 

Bu konuda devletimizde ve bazı sivil toplum örgütlerinde de çalışmalar ve iyileştirmeler yapılıyor.

Mesela Ocak Ayının ikinci haftasında Türkiye'de güven damgası almaya hak kazanan ilk 12 e-ticaret sitesine güven damgaları verildi. 

E-Ticarette güven ortamının tesis edilmesi için Ticaret Bakanlığı ve TOBB'un iş birliğiyle güven damgası sistemi oluşturuldu...

E-Ticarette gizlilik, hizmet kalitesinin sağlanması ve tüketicinin yaşadığı endişelerin giderilmesi konusunda bu sistemin etkin rol oynayacağını düşünüyorum. 

Dijitalleşme artık hayatın her alanında var olmaya başladı...

E-Ticaret de bu dijital devrimin en önemli itici güçlerinden biri. Milyarlarca tüketicinin ve milyonlarca işletmenin hayatını değiştiren bir yenilik.

Tüketicileri yeni ürünlere, satıcıları da yeni müşterilere çok hızlı ulaştırıyor.

Tüketiciler çok sayıda ürüne kolayca ulaşabiliyor. E-Ticaret büyüdükçe işletmelerin cirosu, tüketicilerin refahı artıyor. Yani tüketici de üretici de kazanıyor. 

Ama inanın potansiyel çok fazla ve Türkiye, e-ticarette daha henüz yolun başında. 

Türkiye'de yaklaşık 75 milyon kişi internet sistemine erişim sağlayabiliyor... Fakat 2019 yılında ülkemizdeki insanların sadece yüzde 34’ü internetten ürün ya da hizmet satın almış. AB ülkelerinde bu oran yüzde 70’in üzerinde. Toplam perakende içinde e-ticaretin payı Türkiye’de yüzde 5,3. 

AB Ülkelerinde ise bu oran ortalama yüzde 9'un üzerinde ve hızla artmaya devam ediyor. Tüm gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 11 seviyelerinde.

Türkiye’nin e-ticaret büyüklüğünde gelişmiş ülkelerle arasındaki farkı kapatması için yenilikçi uygulamalara ihtiyaç var. 

Ticaret Bakanlığının ve TOBB’nin “güven damgası” uygulaması e-ticaret sitelerine güvenilmesi için güzel bir başlangıç ve uygulama.

İnternetten alışveriş yapmaya çekinen tüketicilerdeki güven eksikliğini azaltacak bir uygulama. Gazetelerde e-ticaretle ilgili olumsuz haberlere devamlı rastlıyoruz. Bu olumsuz haberler hep insanların aklında kalıyor. e-ticaret yapmak isteyenleri caydırabiliyor. 

Güven damgası olan e-ticaret siteleri TOBB‘nin denetiminden geçiyor. İlgili E-Ticaret sitesinin Ticaret Bakanlığının tebliğinde yayınladığı şartları taşıyıp taşımadığını TOBB tarafından kontrol ediliyor. 

İki temel unsur var dikkat edilen: 

1) Sitenin teknik altyapısı, asgari güvenlik şartlarını taşıyor mu?

2) Sitenin iş süreçleri tebliğde sıralanan kanunlara uygun mu tasarlanmış?

Her iki sorunun cevabı “evet” ise güven damgası tahsis ediliyor. 

Takdir edersiniz ki; Alıcı ve satıcının birbirini karşılıklı olarak görmediği e-ticaret ortamında güven unsuru ön plana çıkmaktadır.

TÜİK verilerine baktım: Tüketicilerin yüzde 45'i ödeme sistemlerine duyulan güvensizlik ve gizlilik, yüzde 27'si de satış, iade ve şikâyetlerinin değerlendirilmesi konusunda karşılaşabileceği sorunları dikkate alarak E-Ticarete yanaşmadıklarını vurgulamışlar...

Güven Damgası sistemine, elektronik ticaret yapan bütün firmalar gönüllülük esasına göre başvurabiliyorlar.

İlgili yasal düzenlemedeki kriterleri sağladığı tespit edilen e-ticaret sitelerine güven damgası tahsis ediliyor.

Bu tür uygulamaların artacağına inancım tamdır. Bu sayede de dünya genelindeki üst seviyeyi hızla yakalayıp öncü pozisyonda olabileceğimiz günler de yakındır...

İyi haftalar...

 

 

Bu yazı toplam 183 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU