Günün Tarihi:7 Haziran 2020

Eğitim-öğretimde yenilikler27 Ağustos 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına on iki gün kaldı. Bu yıldan başlamak üzere eğitim-öğretim yılında bir hafta, iki hafta ve bir hafta süreli olmak üzere üç tatil dönemi ve dört dönemden oluşacak. Bu yeni uygulamanın yararlı olacağı kanaatinde olanlardanım.

***

Başlarken ikinci önemli yenilik de eskilerin çıraklık eğitimi olarak bilinen eğitim sistemi iki yıl önce yaygın eğitim grubundan alınıp, örgün eğitim yani meslek lisesi grubuna alındı. Öğrenciler haftada bir gün teorik eğitim, diğer günlerde işyerlerinde eğitim görüp on birinci sınıf sonunda kalfalık belgesi, on ikinci sınıf sonunda da ustalık belgesi alabiliyordu. Bu yıldan itibaren de öğrenciler yine haftada bir gün okul, diğer günler işletmelerde uygulamalı eğitim görürken isterlerse bakanlık tarafından çizelgede belirtilen fark derslerini de seçmek suretiyle meslek lisesi diploması alabilecekler. Yani dört yıllık eğitimleri sonunda önce kalfalık, sonra ustalık belgesi ve aynı zamanda meslek lisesi diplomasına sahip olup yüksekokul ve fakültelere devam etme hakkına kavuşacaklar. Bu da eğitim sistemimize yeni bir soluk, gençlerimize yeni bir seçenek, ülkemizin sanayisinin, ekonomisinin gelişmesine önemli katkıda bulunacağına inanıyorum.

***

Belki de yıllardır deşe deşe eğitim sistemimizde sanayinin ihtiyacı olan modeli bulduk gibi görülüyor. Bununla birlikte yine yeni eğitim-öğretim yılına başlarken özel öğretim kurumları kanununa ek yapılarak mesleki eğitim merkezi modelinin özel teşebbüsün, esnaf odalarının, sanayi-ticaret odalarının, üretici kooperatiflerinin, kamu iktisadi teşebbüslerinin mesleki eğitim merkezi açmalarının yolu açıldı diyebiliriz. OSB’ve özel meslek liselerine sağlanan teşvik özel mesleki eğitim merkezlerine de sağlandığı takdirde kökü, tarihi ahilikten gelen bir mesleki eğitim modelini ülkemize, dünyaya kazandırmış olacağız.

***

Altmış yaş ve üzerinde olanların iyi bileceğini sanıyorum; TZDK’nın, TÜVASAŞ’ın kendi bünyesinde çırak okulları vardı. Bu okullarda dönemin efsane ustaları, sanatkarları yetişmiş; hem fabrikaya, hem de küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarına gerçekten efsane ustalar yetişmişti. İşte yeni mesleki eğitim merkezi sistemi günümüz koşullarına göre güncellenmiş geçmişin efsane çırak okulları diyebiliriz. Ülkemize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

***

Organize sanayi bölgeleri kendi bünyelerinde açacakları mesleki eğitim merkezlerinde kendi ihtiyacı olan teknik elemanları kendileri yetiştirebilecekler. Aynı şekilde esnaf sanatkârlar odası, büyük işletmeler, kamu iktisadi kuruluşları, üretici birlikleri kendi bünyelerinde açacakları mesleki eğitim merkezlerine muhtemelen devletin de teşvik vermesiyle beraber ortaokuldan sonra alacakları öğrencilere haftada bir gün teorik eğitim; dört ya da beş gün de uygulamalı eğitim vererek kendi ihtiyacı olan insan kaynağını yetiştirebilecek. Zaten iş kazaları ve meslek hastalıkları primleri de devlet tarafından karşılanan öğrencilere aylık asgari ücretin en az % 30’u oranında ücret ödeyecekler. Yani öğrenciler bir yandan meslek örenecek, meslek lisesi eğitimi olacak, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalı olacak ve ayda yaklaşık altı yüz lira da geliri olup, ailesine yük olmayacak…

 

 

 

 

Bu yazı toplam 268 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU