Günün Tarihi:30 Mayıs 2020

Eğitimci Hamza Kaya’dan, Nazlı Çiçek16 Nisan 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Eğitimci Hamza Kaya’dan, Nazlı Çiçek

Eğitimci değerli meslektaşım, büyüğüm Hamza Kaya’yı Sabihahanım İlköğretim Okulu müdürlüğünden tanırsınız. İlimizin başarılı okulunun, başarı çıtasının daha yukarıya çıkmasında önemli katkılarının olduğunu biliyoruz. Aynı dönemlerde okul müdürlüğü yaptık. Titiz çalışması, insanlarla iyi iletişim kurması, mesleğini, kurumunu, devletin verdiği sorumluluğu en iyi şekilde taşıyan okul müdürlerindendi. Okuduğu, mesleğe başladığı yıllar itibariyle çok iyi bir Cumhuriyet öğretmeni olduğunu söyleyebilirim.

 

Değerli meslektaşım Hamza Kaya geçtiğimiz yıl emekli oldu. Emekli olmasına rağmen giyimi, kuşamı her zaman yine öğretmene yakışır şekilde şık, temiz gördüm. Eğitimden kopmadı, kendini bırakmadı. Şiir yönünü ayrıntılı olarak bilmiyor olmama rağmen sohbetlerimizde şiir kitabı hazırlığı yaptığını biliyordum. Geçtiğimiz gün yolda karşılaştık; mutlu, güler yüzle kitabının yayımlandığını söyledi. Ertesi gün de buluştuk, “Değerli kardeşim Seyfi Yücel’e saygılarımla… 06.04.2019” yazarak imzalayıp, hediye etti.

 

Nazlı Çiçek’in kapak tasarımı oldukça güzel, naif hazırlanmış; mavi zemin üzerine iki gonca gül çok yakışmış. Nazlı Çiçek’in, duygular başlığında otuz yedi; eğitim on dört; kökenim üç; ülkem on dokuz; toprak sekiz olmak birbirinden güzel, anlamlı, değerli seksen bir şiir bulunuyor.

 

Nazalı Çiçek’in önsözünü Barış Ayhan yazmış, yayıma hazırlanmış. Hamza Kaya özgeçmişinde Anadolu’da doğum günü bilinmeyenleri yazıldığı gibi yılbaşı günü nüfusa kaydedilmiş. Annesine sorduğunda da “Biçim” ayında doğdun demiş. Yani Hamza Kaya birçok Anadolu çocuğu gibi doğum gününü bilmiyor… Erzurum, Oltu, Sarıbaş Köyü’nde doğduğunu biliyor… 1981 yılında Isparta’da öğretmenliğe başlamış; öğretmenlik ve uzun yıllar idarecilik görevinden sonra; yaşama biçimi olan öğretmenlik mesleğinden 2018’de de Sakarya’da emekli olmuş. Nazlı Çiçek’in duygular bölümünden Hamza Kaya’nın 1998 de yazdığı bir şiiri sizler paylaşmak istiyorum.

 

Gök ve Yer

 

Gökyüzünün berrak maviliği

Huzur verir insana

Kavuşmak istersin engin denizlere

Gökyüzünün temiz maviliğine

 

Böyle bırak kalsın gökyüzü

Hep aydınlık sarsın baktığın yeri

Her taraf cennet misali olsun

Yıldızlar baksın yeryüzünün toprağına

 

Gelen gelsin görsün senin farkını

Arayanlar bulsun kendi semtini

Ufuktan hoş sada sarsın her yanı

Yeryüzünün topraklarında

 

Rüzgâr estikçe sis dağılır

Görünmezler görünür yer kürede

Güzellikler çirkinlikler yan yana durur

Yeryüzünün topraklarında

 

Nasıl yaratıldıysa öyle kalsın

Bozmasın insan eliyle

Tat vardır kendi sadeliğinde

Yeryüzünün topraklarında

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 509 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU