Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Eğitimciler sanayi sitelerinde8 Mart 2022 , Salı


Seyfi Yücel

Sanayi sitelerinde elektrik, doğalgaz faturaları esnaf-sanatkârları, iş insanlarını zorluyor, gündemde faturalara konuşuluyor ama tüm zamanların sorunu küçük sanayi sitelerinde çırak bulamamak, orta ve büyük işletmelerde de nitelikli elaman yoklu hep sorundur. Onlarca yılın çözülemeyen sorunu…

***

Bugünlerde küçük, orta, büyük işletmelerde mesleki eğitim konuşulmaya, işyerlerinde, dernek yönetimlerinde, meslek odalarında mesleki eğitimde yenilikler konuşulmaya başladı. Meslek okullarından öğretmenler, ilçe, il eğitim müdürlüklerinden görevliler sanayilerde tanıtım, söyleşi; broşür, afiş dağıttıklarını görüyorum. Ne oldu da mesleki eğitim tanıtım faaliyetleri arttı? Eğitimciler sahaya indi…

***

Defalarca dile getirmeye çalıştım ama tekrar özetlemekte bir sakınca görmüyorum. Tekrar ettikçe akılda kalma, geniş kitlelere ulaşma daha etkili oluyor. Birey, aile düşünün… Aile bütçesi ailenin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa o aile sorunlar, geçimsizlikler bitmez. İhtiyacı kadar geliri varsa bir lokma, bir hırka misali yaşamaya devam eder. Ailenin geliri ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra fazlalık veriyorsa o aile gelir düzeyi artacak, zenginleşecek, refah düzeyi yükselecektir. Devletinin ekonomisiyle ailenin ekonomisi aynı diyebiliriz. Devleti oluşturan halk kendi ihtiyacını karşılayacak kadar üretim yapamıyorsa bütçesi sürekli açık verecek, başkalarına muhtaç olmaktan kurtulamayacaktır. İhtiyacından daha fazlasını üretiyor, özellikle ürettikleri yüksek katma değerli ürünlerse çok gelir elde edecek ve refah düzeyi yüksek ülkeler grubunda yer alacaktır. Üretmek için de nitelikli işgücüne; nitelikli işgücü için de iyi bir eğitim sitemine, mesleki eğitim modeline ihtiyaç vardır. Döngü bu şekilde sürüp gitmektedir…

***

Türkler medeniyete ne kattı denilirse; Birisi vakıf geleneği, diğeri de Ahi sistemidir. 13.yüzyılla beraber esnaf piri Ahi Evren tarafından kurulan Ahi Teşkilatı yüzyıllarca “çırak-kalfa-usta-üstat” zinciriyle nesilden, nesile zanaat, sanat öğretimi yapmış, üretimin ana unsuru olmuştur.

***

Teknolojinin gelişmesiyle modernleşen üretim yöntemleri pratik çırak okulları, pratik sanat okulları, meslek liseleri, meslek yüksekokulları, mühendislik fakülteleri derken şekil değiştirerek günümüze ulaşmıştır.

***

Eğitim tarihimizin yakın tarihinde mesleki teknik eğitimde yanlış yapa yapa nihayet doğru yol bulunduğunu söyleyebilirim. Son iki yıldır mesleki teknik eğitimde önemli gelişmeler, kararlar, modeller ortaya çıkmaya başladı. İşte bu yeni gelişmeleri eğitimcilerimiz sahaya inerek tanıtmaya, esnaf-sanatkârımıza, iş dünyamıza ziyaret ederek anlatmaya başladılar. Bir anlamda mesleki teknik eğitimde seferberlik diyebiliriz.

***

Ahilik sitemimizin çağdaş yorumu, uygulaması diyebileceğimiz mesleki eğitim merkezlerinde (çıraklık eğitimi merkezleri) önemli gelişmeler oldu. Örgün eğitim kapsamına alınarak öğrenciler kalfalık, ustalık belgesi yanında mesleki teknik Anadolu lisesi diploması da almaya başladılar. Bu çok önemli gelişme gençlerimize önemli moral, isteklendirme kaynağı oldu diyebiliriz. Bu gelişmenin yanında haftada 1 gün okul, 4-5 gün işyerinde pratik eğitim uygulaması, öğrencilerin iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta teşviki; 9, 10, 11. Sınıf öğrencilerine asgari ücretin 1/3’ü, 12. Sınıf öğrencilerine 1/2’si oranında aylık teşvik ödemesi önemli avantaj diyebiliriz. Bunların yanında tüm meslek liselerinde mesleki eğitim merkezi programlarının açılması da sistemin yaygınlaşmasına önemli katkı sağlayacağını söyleyebilir.

***

Devlet nitelikli işgücü yetiştirmek üzere adımlarını attı. Şimdi sırada gençlerimiz, velilerimiz sistemi anlayarak adım atmaları bekleniyor. Meslek, öğrenin; Kendinizin, ülkenizin geleceğini garanti edin… Çünkü “Sanat altın bileziktir…”

 

 

 

 

Bu yazı toplam 202 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU