Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

Ekonomik sorunların çözümü21 Aralık 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Ekonomik sorunların çözümünde çalışmanın, üretmenin önemi

Geçen haftaki yazımda, ülkemizin içinde yaşadığı ekonomik sorunları eğitimci gözüyle değerlendirmeye gayret ettim. Özetle, nüfusuna yetecek kadar üretim yapamayan toplumların başının beladan kurtulmayacağını; kendine yetecek kadar üretenlerin kıt, kanaat geçineceğini; ihtiyacından fazla üretip yurt dışına satan toplumlar zenginleşir, refah içinde yaşar demeye çalışmıştım.

***

Üretmek için de yetişen neslimizi çağın gerektirdiği, nitelikli meslek eğitimle donatabilirsek; kısa, orta, uzun vadede yaşadığımız ekonomik sorunları çözebileceğimizi dile getirdim. Oysa bizim eğitim sistemimiz çağın gerektirdiği nitelikli, endüstrinin ihtiyacı olan bireyleri yetiştiremiyor. Toplumumuzda da böyle bir talep yok. Okula kayıt yaptırmak isteyen öğrencilere velilerini yanında “meslek lisesine yazdıralım, meslek öğrensin” dediğimizde veliler sert tepki veriyorlar. “Ben çocuğumu sanayiye vermem, ezdirmem” diyor. Meslek öğrenmeyi “ezilmek olarak” görüyorlar.

***

Meslek öğrenmenin, meslek icra etmenin kötü bir şey olmadığını; Peygamberlerin mesleği olduğunu, peygamberlik vazifelerinin yanında mesleklerini icra ederek geçimlerini sağladıklarını aktarmaya çalıştım. Üç kıtaya hükümranlık yapan Osmanlı Padişahlarının çok iyi devlet yönetimi eğitimlerinin yanında; ressam, hattat, kuyumcu, bahçıvan, terzilik, marangozluk gibi mesleklerinin olduğu, mesleklerini yaptıklarını, ürünlerini pazarda sattırıp, kazandıkları parayı da hayır kurumlarına bağışladıklarını ifade etmeye çalıştım. Yani peygamberlerin, padişahların mesleklerini icra ederken utanmadıklarını, ezilmediklerini belirtmeye çalıştım. Ben peygamberim, padişahım deyip yan gelip yatmak yerine üretime katıldıkları, başkalarına muhtaç olmadan mesleklerini icra ederek geçimlerini sağladıklarını görüyoruz.

***

Bu hafta da esnaf-sanatkârların piri, tarihimizin parlak isimlerinden Ahi Evren ile 14.yy’da İslam coğrafyasının aydınlarından İbn Haldun’un meslek, mesleklere bakışını, tavsiyelerini aktarmaya çalışacağım.

“Letaiful’l hikme” adlı eserinde Ahi Evren, “Allah insanı medeni tabiatlı yaratmıştır. Bunun anlamı şudur: Allah insanı, yemek, içmek, giyinmek, evlenmek, meslek edinmek gibi çok şeylere muhtaç olarak yaratmıştır. Hiç kimse kendi başına bu ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu yüzden demircilik, marangozluk gibi çeşitli meslekleri yürütmek için çok insan gerekli olduğu gibi, demircilik ve marangozluk gibi, demircilik ve marangozluk da bir takım alet ve edevatla yapılabildiği için bu alet ve edevatı tedarik için çok sayıda insana ihtiyaç vardır. Böylece insanın (toplumun) ihtiyaç duyacağı bütün sanat kollarının yaşatılması gerekir. O halde toplumun bir kesiminin sanatlara yönelmesi ve her birinin belli bir sanatla meşgul olması gerekir ki, toplumun ihtiyaçları görülebilsin.” Ahi Evren eserinin devamında toplumun ekonomik düzenin de nasıl olması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır.

***

İbn Haldun da Mukaddime adlı eserinde, “Sanat ve sanat kollarının uygarlığın gereği olarak” görmektedir.

***  

Sonuç olarak şunları ifade etmek istiyorum. Toplumun ekonomik sorunlarının çözümü üretimden geçiyor. Üretmeyen toplumlar fakirliğin, yokluğun, krizin girdabından kurtulamıyor. Refaha kavuşmanın yolu üretimden geçiyor. Üretmek için de genlerimizi çağın gerektirdiği, nitelikli meslekleri öğretmek, üretici hale getirmekten geçiyor. İktisadi model için de ABD, İngiltere, Rusya, Almanya, Fransa, Kore, Çin, Malezya… vb. ülkelerden model aramaya gerek yok, tarihimizde, kültürümüzde sorunların nasıl çözüleceği yüzyıllar öncesinden ortaya konmuş. Yeter ki modern bilim ışığında kendimize gelelim, özümüze dönelim, tarihimizden dersler alalım… Karamsarlığa kapılmadan zor günleri atlatacağımızı inanıyorum.

 

 

Bu yazı toplam 278 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU