Günün Tarihi:15 Ocak 2021

Emlak sektöründe yeni dönem başladı20 Ekim 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Uzun zamandır üzerinde çalışılan Taşınır Ticareti Hakkında Yönetmelik yapılan kapsamlı değişiklikle 14/10/2020 tarih, 31274 sayılı RG’te yayımlanarak yürürlüğe girdi. Emlak sektörü, alım-satımı, kiralanması işlemleri için yeni bir milat, başlangıç diyebiliriz.

***

Gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf sanatkarların taşınmaz ticareti faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, iptali, taşınmaz ticareti ile ilgili ilke, kural ve yükümlülükleri kapsayan yönetmelik AVM yönetimlerinin sorumluluğunda olan işyerlerinin kiralama işlemini kapsamadığını belirterek yeni değişiklileri ana hatlarıyla aktarmak istiyorum.

*Yetki belgesi olmayan kuruluş ve kişiler taşınmaz ticareti işlemleri yapamayacak, yetki belgesi numarası alacak; yetki belgesi başkasına devredilemeyecek.

*Yetki belgesi alabilmek için meslek odasına kayıtlı, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi, meslek odası kaydı, sorumlu emlak danışmanın en az birinin MYK Seviye 5 yeterlilik belgesi, on sekiz yaşından büyük, en az lise mezunu, iflas ve TCK’nun ticari faaliyetlerden men cezası gerektiren suçları işlememiş olması, en az yüz saatlik taşınmaz ticareti konusunda eğitim almış olması, çeşitli eğitim kademelerine göre on iki ay, altı ay taşınmaz ticareti faaliyeti yapmış olması şartları getirilmiştir.

*Sorumlu emlak danışmanı olabilmek için MYK Seviye 5, emlak danışmanı olabilmek için de Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi veya bunlara denkliği kabul edilen meslek lisesi yüksekokul diploması olması gerekecek.

*Taşınmaz ticareti faaliyetini yürütenlerin internete verdikleri ilanları da düzenleyen yönetmelik esaslarına göre yetki belgesi olmayan işletmeler internet ilan sitelerine üye olamayacak, ilan veremeyecek. Yetkisiz verilen ilanların sistemden kaldırılması sağlanacak.

*Taşınmaz ticaretine konu hizmetler; Mülkiyet devri, inceleme, araştırma, raporlama, rayiç, satış, kira bedeli, tapu ve kadastro müdürlüklerinde, vergi dairesi müdürlüklerinde, faaliyetle ilgili idare ve kurumlarda sözleşmeye dayalı olarak alıcı ve satıcılar temsili; kira bedeli tahsil ve ödemeleri, danışmanlık hizmetleri, devre mülk ve devre tatil satış ve pazarlamalarına aracılık etmek, taşınmaz ticaretine ilişkin diğer faaliyetler olarak belirlendiğini görüyoruz.

*Taşınmaz ticaretinde uygulanacak ilke ve kuralların da ayrıntılı olarak sıralandığı yönetmelikte dikkat çeken önemli noktalardan birisi de, sorumlu emlak danışmanına aldığı her teklifi ve karşı teklifi, hizmet verdiği kişilere doğru ve objektif bir şekilde en kısa sürede yazılı olarak veya elektronik ortamda iletmeyi zorunlu hale getiriyor.

*Alıcı, satıcı; kiralayan, kiralamak isteyenler ile sorumlu emlak danışmanı arasında sözleşme şartının getirildiğini ve sözleşmede hangi hükümlerin olması gerektiğinin açıkça sıralandığını görüyoruz.

*Yönetmeliğin hizmet bedelini düzenleyen maddesinde satış bedelinin kdv hariç % 4’ü aşamayacağı belirtilmektedir. Bu oranın alıcı, satıcıdan yüzde kaç alınacağı yetkilendirme sözleşmesinde belirleneceği ifade edilmektedir.

*Yönetmeliğin ana hükümleri yanında geçiş sürecinde olunması sebebiyle yürütmeyle ilgili bazı hükümleri de içerdiğini görüyoruz. Yönetmeliğin yayımında önce düzenlenen sözleşmeli işletme sözleşmeleri yönetmeliğin yayımlandığı tarihten üç ay sonra yürürlüğe girecektir.

*5/6/2018 tarihinde vergi, oda kaydı olanlar, yine aynı tarihten önce aldıkları MEB’lığı sertifikalarını 31/3/2021 tarihine kadar beyan etmeleri halinde myk seviye 5 belgesinden muaf tutulacaklardır.

*En az lise mezunu olma şartı yürürlük tarihinde tüzel kişi veya şube olması halinde aranmayacaktır.

*31/3/2021 tarihinden önce Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi alanlar emlak danışmanlarının ilgili mevzuat kapsamında iptal edilmediği sürece bu kişilerden Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacaktır.

***

Görülüyor ki 14.10.2020 tarihinde yayımlanan taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik tüm maddeleriyle 31/03/2021 tarihinde yürürlüğe girecek ve ülkemizde emlak sektöründe yeni bir dönem başlayacak. Emlak sektörü diğer sektörlerde olduğu gibi yasal düzene kavuşacak; emlak alıcı, satıcıları, çalışanları karşılıklı güvenle alış-veriş yapacak, hizmetlerini yerine getirecek. Emlak sektörü aklına gelenin icra ettiği, piyasada “çantacı” olarak bilinen kişilerden kurtulmuş olacak.

 

Bu yazı toplam 1767 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU