Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Emlakçılar için yönetmelik değişikliği yapıldı20 Nisan 2021 , Salı


Seyfi Yücel

“Emlakçılık emekli mesleği” denirdi. Resmi ya da özel kuruluşlardan emekli olanlar, emekli olmalarına yakın pasaj içinden küçük bir dükkân tutar; masa, koltuk, sehpa, iki sandalye döşenince emlak bürosu açılabiliyordu. Eğitim, belge zorunluluğu yoktu. Meslek odasına, vergi kaydınızı yaptırın, belediyeden ruhsatınızı aldıktan sonra bir kutu da kartvizit bastırınca emlakçı olabiliyordunuz.

***

5 Haziran 2018 tarih ve 30442 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Taşınır Ticareti Yönetmeliği ile emlak sektörünün tarihinde yeni bir dönem başladı. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen Emlak Danışmalığı Seviye-4, Sorumlu Emlak Danışmanlığı Seviye-5 Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih ve öncesinde oda, vergi kaydı, meb onaylı belgesi olanlara kazanılmış haklarından dolayı muafiyetler getirildi.

***

Taşınır Ticareti Yönetmeliği 14 Ekim 2020 tarih ve 31274 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanan yönetmelikle sadece başlığı ve yürürlük tarihi bırakılarak kapsamlı revize edildi. Revizede ana hatlarıyla, işletme yetki belgesi yani emlakçılık yapabilmek için alınacak yetki belgesi için şartlar getirildi. Meslek odası kaydı, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi, meslek odası ve vergi kaydında taşınmaz ticareti faaliyetinin bulunması, sorumlu emlak danışmanlarından en az birinin MYK Seviye-5 Belgesi’nin olması, on sekiz yaşını doldurmuş olması, en az lise mezunu, iflas etmemiş olması, kasten işlenen suçlar ve devamında belirtilen suçlarda hüküm giymemiş olması, meb veya üniversitelerden en az yüz saatlik eğitim belgesi, eğitim durumuna göre sigortalı meslek deneyimi/staj gibi zorunluluklar getirildi. Özetle emlakçılık emekli mesleği olmaktan çıktı, profesyonel, kanunla, yönetmelikle tanımlanan kurumsal bir meslek haline getirildi.

***

Revize edilen yönetmelikte de geçmiş haklar değerlendirilerek yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte meslek odası, vergi kaydı olanların durumları değerlendirilerek 31 Mart 2021 tarihine kadar Ticaret İl Müdürlüklerine başvurularının yapılması ve 31 Aralık 2021 tarihine kadar da evraklarını tamamlamaları istendi.

***

Muafiyet tarihinin sona ermesi ile beraber emlakçılık mesleğinde gerçekten yeni bir dönem başlamıştım. Ancak yine değişiklik yapıldı. 16 Nisan 2021 tarih ve 31456 Sayılı Resmi Gazete de Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde iki maddelik değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler:

*6,d,2 numaralı alt bendinde en az “lise” mezuniyeti şartı “ilköğretim” öğretim olarak değiştirildi. (Burada “ilköğretim” mezuniyeti beş yıllık ilkokul diploması olmayıp sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul diploması anlaşılmalıdır.)

*Yetki belgesi yapıldığı tarihte önceki son beş yılda; ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunlarının en az altı ay, bunların dışında on iki ay emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmış olması şartı getirildi.

*Muafiyetten yararlanma süresi 31 Mart 2021 tarihinde sona ermişti, 31 Temmuz 2021’e uzatıldı.

*Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih 5 Haziran 2018 yerine 14 Ekim 2020 tarihi olarak belirlendi. Yürürlük tarihinin ileri alınmasıyla beraber iki tarih arasında kalan sürelerde faaliyet gösterip muafiyetten yararlanamayanlar için yeni bir af çıkması ya da hak verilmesi olarak değerlendirilebilir. Bu durumda olanlar 31 Temmuz 2021 tarihine kadar eksiklerini tamamlayıp, başvurularını yapması gerekmektedir.

***

Sonuç olarak kurumsallaşma yolunda geçiş döneminde olan emlakçılık mesleği sıkça değişen yönetmelikle kısa sonra suyun akışını bulacağı kanaatindeyim. En az lise mezunu olma şartı ilköğretim olarak değiştirilmesi geri adım diyebiliriz. Kanun koyucudan ilerleyen zamanda beklentimiz tekrar lise mezuniyetine, ilerleyen yıllarda ön lisan, lisans mezuniyeti zorunluluğunun getirilmesi dileğimizdir.

 

Bu yazı toplam 240 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU