Günün Tarihi:2 Nisan 2020

Erenler’in Caddeleri12 Haziran 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Erenler’in caddeleri, sokakları kamyon, tır parkı mı?

Şehirde yaşamanın düzeni olmalı. Şehirler büyük nüfusun birlikte yaşadığı yaşam alanları. Beraber yaşamanın da belirli kuralları olmalı. Kural olmadığı zaman kaos, karmaşa, düzensizlik, anarşi oluşur. Düzen olmadığı yerde de insanların yaşaması zorlaşır. Sağlığı bozulur, yıpranır. Kuralları kim koyar? Elbet devler. Devlet kanun, yönetmeli, genelge çıkarır, kuralları belirler vatandaşlar da bu kurallara uyar. Uymadığınız zamanda karşılığında yaptırımı, cezai işlemi uygulanır. Hukukçular, “yaptırımı olmayan kural, kanun olmaz” derler.

*****

Şehirde yaşamanın en önemli kurallarından birisi de trafik kuralları. Araç sayısı günden güne arttıkça trafik kurallarına uymanın gereği daha da artıyor. Uyulmadığı zaman kargaşa, düzensizlik; beraberinde stresi getiriyor.

*****

Şehirde kırmızı ışık ihlali, yaya kaldırımlarına, geçiş yollarına, özürlülere ait alanlara park; araçların abartılı eksoz, klakson gürültülerini ve çevreye verdikleri rahatsızlığı zaman zaman yazılarımda dile getirmeye çalışıyorum.

*****

Bunlardan birisi de ağır tonajlı araçların şehir içinde caddelere, sokaklara park etmesi konusu. Erenler ilçesinde ikamet ediyorum. Şehrin sebze hali girişinde uyarı levhasıyla, “belirli saatlerde olmak, izin almak kaydıyla olmak üzere ağır tonajlı araçların şehrin içine girmesinin yasak olduğunu” belirtiyor. Aynı durum 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 62. Maddesi’nde, “Yerleşim birimleri içindeki karayolunda, bir trafik işaretiyle izin verilmedikçe ve yükleme, boşaltma, indirme, bindirme, arızalanma gibi zorunlu nedenler dışında kamyon, otobüs ve bunların katarlarını, lastik tekerlekli traktörler ile her türlü iş makinelerini park etmek yasaktır.” Diyor. Yasağın ihlal edildiğinde de idari para cezası uygulanması gereğini belirtiyor.

*****

Hal böyleyken Erenler ilçesinin Merkez Mahalle, Hacıoğlu Mahallesi, Dilmen Mahallesi, Güllük Mahallesi, Hızırtepe Mahallesi, Yeşiltepe Mahallelerinin ana caddelerinde, ara sokaklarında kamyonların, otobüslerin, uzun kasalarıyla birlikte çok sayıda tır kamyonlarının par ettiğini görüyorum.

*****

Özellikle Emniyet, Evliya Çelebi, Mehmet Akif Ersoy, Cumhuriyet, Yavuz Sultan Selim, Murat Soğancıoğlu caddelerinde kamyonların, otobüslerin, tır kamyonlarının park ettiğiniz görebilirsiniz. O kadar ki iki şeritli sokağın, caddenin bir şeridini sıra sıra kamyonlar park olarak kullanıyor. Geriye bir aracın zor geçeceği az bir yol kalıyor. Belediyelerimiz gerçekten çok güzel sokaklar, caddeler, duble yollar yapıyorlar. Ama gelin görün ki yapılan yollar, sokaklar araçların gidip-gelmeleri yerine kamyonların parkı olarak kullanılıyor. Adeta belediyelerimiz yol yerine “kamyon garajları” yapmış oluyorlar.

*****

Kamyonlar, tırlar yol güzergâhına park ettiği gibi kavşakların ortasına, yaya geçişlerine hatta yaya kaldırımlarına bile park etmekten çekinmiyorlar. Bu nedenle Erenler’ in belirttiğim mahalle, cadde, sokakları yoğunluklu olmak üzere adeta kamyon garajına, parkına dönüşmüş durumda. Emniyet birimlerinin şehir içine girip, araçlarını uygunsuz park eden ağır taşıtlara gerekli cezai işlemi yapmasını bekliyorum.

 

 

 

Bu yazı toplam 542 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU