Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

ERKEK DEVEYE DİŞİ DİYEN 10 BİN KİŞİ-216 Nisan 2021 , Cuma


Muzaffer Taşyürek

Emeviler, Abbasiler, Endülüs, Tolunoğulları, Fatimiler vs gibi İslâm imparatorlukları ve devletleri de hakeza iç kutuplaşmalar nedeniyle tarihe gömülmüşlerdir.

Tarih bu konuda ilginç olaylar ve örneklerle doludur. İslam tarihinden çarpıcı bir örnek sanırım meramımıza ışık tutacaktır.

Elindeki kendisine körü körüne bağlı çoğu "Tuleka" denilen Hz. Peygamber(sav)in Mekke'yi fethinden sonra başka çareleri kalmadığı için Müslüman olan veya öyle görünen taraftarları ile Muaviye’nin Hz.Ali efendimizi tehdidi çok manidardır.

Hz. Ali’nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe’den bir Arap, devesiyle Şam’a gelmiş.

Şam sokaklarında dolaşırken yanına yanaşan biri, “O bindiğin dişi deve benim, sen onu benden çaldın, hemen geri ver” demiş.

Küfeli adam, “Yahu” demiş, “nasıl olur, bu deve dişi değil ki, erkek zaten.”

Ama Şamlı adam dişli mi dişli, “Çaldın bu dişi deveyi” diyor da başka bir şey demiyor.

Tartışma büyüyüp kavgaya dönüşünce iki adamı da Muaviye’nin huzuruna götürmüşler.

Kararı Muaviye verecek.

Muaviye’nin adamları da toplanmışlar meydana, ne olacak diye merakla bekleşiyorlar.

Muaviye bakmış ki deve erkek.

Devenin sahibine sormuş, “Sen neredensin?” diye.

Adam “Küfe’den geldim” deyince anlamış ki adam Ali taraftarı.

“Sen haksızsın” demiş Muaviye, “Bu deve dişi.”

Küfeli iyice isyan etmiş, “Sen nasıl bir hüküm sahibisin böyle, devenin erkek olduğunu gördüğün halde nasıl dişi dersin, hakka uyar mı bu?”

Muaviye bunun üzerine toplanan halka dönmüş ve sormuş; “Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?” Cemaat, Muaviye erkek deveye dişi deyince hep bir ağızdan, “Bu dişi deve Şamlınındır” diye bağırmış.

Küfeli şaşkın tabii devesini vermiş Şamlı adama.

Şamlı, deveyi alıp giderken Muaviye küfeliyi yanına çağırmış.

Sonra da şunu söylemiş;

“Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe’ye dönünce gördüklerini Ali’ye anlat ve ‘Ey Ali, Muaviye’nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! Ayağını denk al!’ de” demiş.

Bu tarihi anekdot (olup olmadığı tartışılır) bize göstermektedir ki idrakten mahrum insanların bir kişinin emrine amade olarak maceralara sürüklenmesi facialarla sebep olmuştur. İslam tarihi bu yönden çok acı örneklerle doludur.

Her denileni alkışlayan, her denileni tasdikleyen değil 10 binler, milyonlar varken daha çoook erkek develerimiz, dişi deve denilerek hak sahiplerinden alınır, toplumda adalet duygusu sarsılır ve ortadan kalkar.

"Kutuplaşmalar ve körü körüne  liderlere itaat ve sadakat  Toplumsal dokuda derin yaralar açar, siyasal yapıda tamiri çok zor tahribatlar yaratır ve hukuk düzeni üzerinde telafisi imkansız hasarlar meydana getirir. Çoğunluğu elde etmek hak ve adalet duygusundan uzaklaşmaya sebep olmamalıdır.

Farklı siyasal tercihleri olan, aynı toplumsal ve siyasal yapı içerisinde birlikte yaşamak zorunda bulunan insanların, birbirlerini ‘düşman’ olarak algılamasının devletimize ve milletimize bir yararı yoktur.

Önemli olan çok sayıda taraftara sahip olmak değil, adaletten ve haktan yana olmaktır.

 

Bu yazı toplam 73 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU