Günün Tarihi:24 Şubat 2020

Eski Adapazarı gerçekten güzeldi11 Ocak 2020 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Adapazarı eski yıllarda gerçekten çok güzeldi. Nilgün Karagöz Taman isimli okuyucumuzun  eski Adapazarı ile ilgili duygularını anlatan bir mesajı almıştım. Mesaj  daha doğrusu Adapazarı’nın o güzel halini bir kez daha hatırlamama neden oldu.

Önce okuyucumuzun attığı elektronik posta mesajını  bir kez daha hatırlatmak istedim. 

“…1963 yılında Geyve kazasından gelerek bu güzel yaşama dahil olduk. Melek Sineması, Ritm 68 ve Esin Engin ile çok güzel günleri yaşadık. Şemsiyeli Parkımız, Uzun Çarşı, Çark Gazinosu, yazlık sinemamız en güzel tiyatrolar, konserler ile şu an kimsenin hayal edemeyeceği bir kültür ortamı içinde büyüdüm. Özellikle supangle alışkanlığı Melek Pastanesi ile başladı. Islama köfte, Yüzbinlik, İmren Lokantası hafızamızdan hiç çıkmadı. Babam İsmail Karaöz Adapazarı Lisesi’nde Fizik öğretmeni olarak görev yapmıştı. Maalesef 1967 depremi bizi sokakta geçen 2 ay sonunda İstanbul 'a taşıdı. Adapazarı sosyal yaşamıma çok büyük katkıda bulundu.”

Nilgün Karagöz Taman isimli okuyucumuzun bahsettiği Melek Sineması bizim kuşağın unutulmazları arasındadır. İstanbul Sinemaları ile birlikte zamanın en kaliteli yabancı filmleri Melek Sineması’nda da vizyona girerdi. Melek Sineması’nın Cumartesi matine ve suareleri vazgeçilmezlerimizdendi. Gün öncesinden bilet bulabilenler en şık elbiseleri ile Melek Sineması’na gider, birbirlerine hava atarlardı.

Tabi Melek Pastanesi’nin ünlü supanglesini de unutmamak gerekir. Ben hala Melek Pastanesi’nin supanglesi gibi lezzetli supangleyi hiçbir yerde yiyemiyorum.

Pazar yazılarında  Melek Sineması’nda  Türkiye’nin en ünlü tiyatrolarının en güzel oyunlarının sergilediklerini zaman zaman sizler ile paylaştım. Ankara Meydan Sahnesi (Zihni Göktay, Yılmaz Gruda, Kartal Tibet), Dostlar Tiyatrosu (Genco Erkal), Karaca Tiyatrosu (Muammer Karaca), Lale Oraloğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne (Ulvi Uraz), Dormen Tiyatrosu (Metin Serezli, Nevra Serezli, Altan Erbulak, Erol Keskin, Erol Günaydın, Hadi Çaman, Kerem Yılmazer), Elhamra Tiyatrosu (Toto Karaca, Ali Sururi, Muzaffer Hepgüler, Abdullah Şahin), Kenterler (Yıldız Kenter, Şükran Güngör, Müşfik Kenter, Pekcan Koşar), Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Devekuşu Kabare (Metin Akpınar, Zeki Alaysa, Ahmet Gülhan, Müjde Ar, Funda Postacı, Kemal Sunal) daha bir çok tiyatro grubu defalarca Melek  Sineması’nda  Adapazarlılarla buluşmuştu.

***

Melek Sineması deyince olaya sadece sinema gözü ile bakmamak gerekir. Melek sineması aynı zamanda Kapalı Çarşı’nın (Melek Çarşısı) lokomotifiydi. Melek Sineması nedeniyle  bir dönem Adapazarı’nın en gözde çarşılarından biriydi.

Ne zaman ki Melek Sineması kapatıldı ve sinemanın olduğu yerler pasaja döndürüldü. Kapalı Çarşı’da o tarihten itibaren cazibesini giderek yitirdi.

***

Okuyucumuz Taman, kısa mesajında Melek Sineması’nın supanglesi ile birlikte örneğin İmren Lokantasını da bize hatırlatmış.

İmren Lokantası Şu anda Atatürk Parkı’nın şemsiyeli bahçe bölümünde bulunan hanaltındaydı. Burada  o yıllarda  Adapazarı’ndaki  ünlü pazara gelenler için bir han yapılmış. Hanaltıda o günlerde kalmaydı. Hanaltında nargile içilen kahveler ve lokantalar bulunurdu. Ulu çınarların gölgesinde yaz günleri serin olması ile de tanınırdı.

İmren Lokantası uzun yıllar Adapazarı’nın en ünlü lokantasıydı. Özellikle de bol çeşidi ile tanınırdı. İmren Lokantası’nda her gün 85 çeşit yemek çıkarıldığı söylenirdi. Çocukken sırf gezmek için hanaltına giderdim.

Bu arada okuyucumuzun mesajında sözünü ettiği Yüzbinlik’te Hanaltı’nın çıkışında kuruyemiş dükkanıydı.

Sahibi olan Ahmet ağabeye(soyadını hatırlayamadım)  Milli Piyango’dan  o zamanın büyük ikramiyesi olan yüzbinlere çıkmıştı. Bu nedenle  Ahmet ağabey küçük ama şirin kuruyemişçi dükkanının adını  “Yüzbinlik” koymuştu. Çark Caddesi’ndeki Yüzbinlik pasajıda kendilerinindi. Deprem sonrası İzmir’e yerleştiler.

Neyse, Nilgün Karagöz Talman isimli okuyucumuzun mesajı ile eski Adapazarı’nı şöyle bir  kez  daha hatırlamış olduk.

 

Bu yazı toplam 116 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU