Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Esnafımız ürünlerine niçin etiket takmaz?19 Nisan 2022 , Salı


Seyfi Yücel

Ekonomik sorunları arttığı şu günlerde birbirimize destek olmanın zamanıdır. Ekonomik sorunlardan en çok etkilenenlerin başında küçük esnaf-sanatkârımızın diyebiliriz. Kendimce destek olmak anacıyla olabildiğince ihtiyaçlarımı yerel esnaftan gidermeye çalışıyorum. Bizler duyarlılık gösterirken yerel esnafımız da müşteriyi kaçırmak için elinden ne geliyorsa yapıyor!

***

Ayakkabı ihtiyacım var. Uzun Çarşı’da birkaç vitrine baktım. Gözünüz kaydığı anda tezgâhtarların sıkıcı, rahatsız edici, bakmanıza bile müsaade etmeyen tavırlarının yanında nerdeyse hiçbirinde fiyat etiketi göremiyorum.

***

İşaret edip bir ayakkabının fiyatını sorduğumda, “Size … TL olur abi!” cevabını alıyorum. İlk kez gittiğim dükkân, tanımadığım bir şahıs… Ben kimim? Herkese farklı fiyat… Güya aklınca egoma hitap edip, benim “önemli” olduğuma inandırıp, malını satmaya çalışacak.

***

Bir başkasına sorduğumda, “Abi, fiş alırsan… TL, fiş almazsan… TL” Ne demek? Bu çağda hala fiş pazarlığı yapıp, devletten vergi kaçıracak, beni de hırsızlığına alet edecek. Elli, yüz yıllık geriden gelen, çağ dışı pazarlama anlayışı…

***

Esnaf ürününe etiket yazmak zorunda mı? Evet, yazmak zorunda! Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti, devletin belirlediği kanunlara, yönetmeliklere herkes uymak zorunda. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 54 ve 84. Maddelerinde açıkça ifade edilmiş durumda.

***

Kanuna dayalı olarak 28 Haziran 2014/ 29044 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan, Fiyat Etiketi Yönetmeliğinin “Etiket bulundurma zorunluluğu” başlığı altında 5. Maddesinde, “Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajların yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dahi satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket; etiket konulması mümkün olmayan hallerde aynı bilgileri kapsayan listelerin kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde uygun yerlere asılması zorunludur Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de bu madde hükmüne göre düzenlenerek asılır” denilmektedir. Görüldüğü gibi kanun/yönetmelik her mal ve ürüne etiket yazmayı zorunlu kılmaktadır. Etiket niçin yazılmalıdır? Müşteri baksın, incelesin, değerlendirsin; kendisine, bütçesine en uygun ürünü alsın. Ürünlerin fiyatlarını şeffaf bir şekilde belirterek, piyasanın keyfi fiyat uygulamasının önüne geçsin. “Sana … TL’ye olur abi!” ilkelliği ortadan kalksın…

***

Esnaf satışa sunduğu hizmet veya ürüne fiyat etiketi yazması zorunluluğu bulunurken denetim yapılması gerekecek mi veya denetlenir mi?

***

Yönetmeliğim 13. Maddesinde, “Bakanlık, belediyeler ilgili odalar bu Yönetmelik hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekte görevlidir. Bu Yönetmeliğe aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde, tespit edilen aykırılık, gereği yapılmak üzere aykırı uygulamayı yapanın merkezinin bulunduğu valiliğe gönderir” denilmektedir.

***

Belediye birimleri, meslek odaları denetim yapıyor mu? Çarşının büyük çoğunluğunda ürünlerin üzerinde etiket olmadığına göre denetimin yapıldığını, yeterli olduğunu söyleyemeyiz. En azından böyle bir denetime ben şahit olmadım…

***

Bizler duyarlılık gösterip yerel esnafımızdan alış-veriş yapmaya gayret ederken bazı esnaflarımız da müşterilerini zincir mağazalara göndermek için elinden geleni yapıyorlar!..

 

 

 

Bu yazı toplam 122 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU