Günün Tarihi:18 Ekim 2021

FATURA ESNAFA MI KALDI?7 Ekim 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

FATURA ESNAFA MI KALDI?

 Ekonomimiz ile ilgili siyasilerden basına yansıyan söylemler, milletle aralarının ne kadar çok açıldığına adeta bir kanıt niteliği taşıyor. ‘Milletin alım gücünü arttıracağız.’ yorumundan tutunda faturayı yine esnafa ve marketlere keserek aklı karıştıran yorumlara varana kadar. Ayrıca tüm bu yorum ve pasif çözüm önerileri, sanki büyük bir çaresizliği işaret ediyor gibi. Yani elimizde bir plan yok ve üretim anlamında da girişimimiz yok tarzında anlıyorum tüm bunları. 20 yıl az değil, bunca zamandır artırılamamış alım gücünü bu saatten sonra nasıl arttırmayı düşünüyorlar merak ediyorum. Bunca yılda altın ve doların ivmesi ortada…

 Diğer yandan, serbest piyasa ekonomisinin olumsuz yanları yok demiyorum. Örneğin; ismini şuan zikretmeyeceğim kahve satan bir mekândan, 10 TL’lik kahve çektirip alıyorsunuz ve aldığınız bu kahveden en az 20 fincan kahve yapabilirsiniz. Üstelik üç beş sene önce 10 TL’ye aldığımız gramajla bugün arasında yarı yarıya fark olmasına rağmen. Tabii, bu fiyata eski gramaj olsa en az 40 fincan kahve yapabiliyorduk, orası da ayrı konu… Ama oturup o mekânda küçük bir fincan kahve içme fiyatınız 12.50 TL. İroni büyük.

 Geçtiğimiz hafta ‘Barınamıyoruz’ başlığı altında değinmiş olduğum, esnafların fiyatları şişirme konusu, şimdilerde siyasilerin diline dolanmış durumda. İyi de; serbest piyasa ekonomisi sıkıntılı, hatta suçu var derken; asıl suçun artan enflasyon olduğunun altını çizmiştik…

  Efendim bizim, tarımdan hayvancılığa, kâğıt üretiminden tekstile, otomotiv sanayiden tutunda saç kurutma makinasına varana kadar kendi üretimini yapan millet olmaya ve bu şekilde ekonomimizi düzeltmeye ihtiyacımız var. Üretim yapacak toprağımız var, çalışacak insan kaynağımız var. Mahmut Tuncer’in türküsü misali bize kalan; ee ne duruyoruz helva yapsak ya… Mercimek paketinin üzerinde Kanada’yı görmek ya da pirinci ABD, Yunanistan vb. ülkelerden aldığımızı duymak ya da görmek istemiyoruz.

 Bu arada bir zamanlar tütün ve kâğıt fabrikalarımız vardı değil mi? Sahi biz onları niye kapattık ve niye şimdi dışardan alıyoruz. Topraklarımızın veriminde mi düşüş oldu acaba? Enflasyonun bir ülkede artmasının başlıca nedeni; üretim ve alım anlamında bağımlı ülke konumuna gelmesidir. Tarım ürünlerinden tutunda sağlık ve elektronik alanda kullandığımız her türlü ürünü üretmeyip dışardan almak bir şekilde dışa bağımlılığı arttırmaktadır maalesef. Bunlar zaten hali hazırda hepimizin bildiği şeyler. Benim asıl canımı sıkan gözle görülür şekilde neden hala bir şeyler yapamadığımız gerçeğidir.

 Esnafları, marketleri günah keçisi ilan etmek doğru değil. Üç beş kanun ve piyasa denetimiyle, keyfi fiyat şişirenlere karşı milletimizi korumak mümkün ama asıl sorunumuz; milleti temel zamlardan, artan enflasyonun altında ezilmekten nasıl kurtarılacağıdır.

 

 

Bu yazı toplam 162 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU