Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

FestburADA etkinliği24 Haziran 2022 , Cuma


Cevdet Güngör

                Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Adapazarı Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve iki gün süren FestburADA etkinliği dün sona erdi.

                Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde organize edilen etkinliğin amacı ilimizde ticari hayata hareket getirmek. Her ne kadar festivalin amacı olarak açıklanmasa da etkinlikte asıl gayenin Sakaryalıların alış-verişlerin ilimizden yapmaları olduğunu düşünüyorum. SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un festivalin açılışındaki, “Şehrimiz ticareti ve sosyo-kültürel potansiyelinin gelişmesi adına fayda sağlayacak FestburADA etkinliğimiz başladı. Ticaretin atakenti dediğimiz, Adapazarı ismini bu tarihi tecrübesinden alan şehrimizin aynı zamanda kurtuluşunu kutladığımız günleri de yaşıyoruz.  Bu anlamda söz konusu festivalin, birleştirici, aynı zamanda yerel ticaretimizin gelişmesine olanak sağlayıp hemşehrilerimizin eğlenebileceği bir etkinlik olmasını hedefledik. Bizim şifremiz54, Sakaryalılık ruhumuzu her zaman korumak ve güçlü kılmak adına yapılan her çalışmanın içerisinde yer almak, öncülük etmek bizim önceliğimizdir” sözleri de bu yönde.

 **  ***   ***   ***  *

                Festival süresinde, Varyete Ekibi, Yüz Boyama Atölyesi, Baskılı Balon Dağıtımı, Jonklör Gösterisi, Bubble Show, Vantrolog Gösterisi, Sihirbaz, Canlı Heykeller, Sokak Müzisyenleri, Eğlence Adası, Oyun Parkları, Tual Boya Atölyesi, Fotoğraf ve Selfie Noktaları ile alışveriş keyfi ve eğlence şehrin merkezine taşındı. Kısacası festival eğlence ağırlıklı olarak şehrimizdeki alış-veriş kültürünü çok önceki yıllarda olduğu gibi kendi şehrimizden yapılmasını amaçlıyor.

                SATSO daha öncede bu amaçla “Alış verişini kendi şehrinden yap” temalı bir etkinlik düzenlemişti. Bilindiği gibi son yıllarda bazı Adapazarlılar daha öncesine göre başta komşu kent İzmit olmak üzere, diğer kentlerden yapmayı tercih ediyorlar. SATSO çeşitli etkinlikler ile bizleri alış veriş için şehrimize yönlendirmeyi amaçlıyor. Kendi üyelerine destek olma adını çok da doğruyu yapıyor.

                       Önemli ayrıntı

SATSO’nun söz konusu etkinliklerini taktir ile karşılıyorum. Ancak, SATSO hemşerilerimizi kendi şehrinden alış veriş yapmaya teşvik ederken, bir ayrıntıya da dikkat çekmek istiyorum. Belki de sorunun asıl çözümü o ayrıntıdadır. Bahsettiğim ayrıntı; Adapazarlılar acaba alış-veriş yapmak için neden başka iller gidiyorlar? Oysa ben çok iyi hatırlıyorum . Çok önceki yıllarda civar şehirdekiler alış-veriş için özelliklede düğün alış-verişleri için Uzun Çarşıya gidilirdi. Zaman içinde ne oldu da, Adapazarı  “Pazar” özelliğini” kaybetti. SATSO bence öncelikle bu sorunun yanıtını ciddi biçimde araştırmalıdır.  Böylesi konularda pek kendimden örnek vermeyi sevmem ama yeri gelmişken paylaşmak istedi. Kurtuluş şenlikleri gerçekten çok sıcak bir havada yapıldı. Bende genel olarak çok terlerim. Sabah evden çıkarken yanıma mendil almayı unutmuşum. Uzunçarşı da bir dükkana girerek mendil aldım. Fiyatının 10 lira olduğunu söylediler. Kan ter içindeyim. Çıkartıp10 lirayı verdim. Oysa ben aynı mendili katlı pazar yeri yolundaki dükkanlardan 2 liraya alıyorum. Kalite farkı filan yok, tıpa-tıp aynı mendil. 2 lira nire 10 lira nire. Bilmem bu anlattığım olay SATSO yetkililerine bir fikir verir mi?

 

Bu yazı toplam 38 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU