Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi6 Mayıs 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

Korona ile mücadele şu an için olumlu sonuçlar vermeye başladı. Türkiye genelinde olduğu gibi vaka sayılarında azalma eğilimi başladı.

Dilerim böyle devam eder. Korona nedeniyle evlerde zorunlu ikametgah yapıyoruz. Görülen o ki böyle evlere kapanma, “Tam kapanma” olmasa da gerekli duruma gelmişti. Evlerde kaldığımız bugünlerde siyasi gündemde biraz tatile girmiş durumda. Bu fırsattan istifade evlerde kapalı kaldığımız bugünlerde arada tatil yazısı kıvamında eski anılardan söz etmeyi düşünüyorum. Örneğin; bugün sizlere Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nin kuruluş öyküsünü bir kez daha hatırlatmak istedim.

***

Sakarya Anadolu Lisesi eğitime başladıktan bir süre sonra sadece tek Anadolu Lisesi’nin yetersiz kaldığı görüldü. Bunun üzerine o zaman görev yaptığımız Sakarya Gazetesi’nde 2. Anadolu Lisesi için ciddi anlamda kampanya başlattık.

            Bende köşemde ilimize 2. Anadolu Lisesi’nin kurulmasının şart olduğunu sürekli gündemde tutmaya çalışıyorum.

            Zamanın Doğruyol Partisi Milletvekili Ahmet Neidim devreye girdi. Birlikte zamanın Valisi Erdinç Büyükakalın’ın yanına gittik.   Vali Büyükakalın’da ilimize 2. bir Anadolu Lisesi kurulması için ne gerekiyorsa yapacağını belirtti.

            Ahmet Neidim bunun üzerine Vali Büyükakalın’ın makamında zamanın Milli Eğitim Bakanı  Köksal Toptan’ı aradı.

            Bakan Toptan’dan 2. bir Anadolu Lisesi istedi. “İstedi “ kelimesini nezaketen kullanıyorum. Ne gerekiyorsa söyledi.

            Bunun üzerine Bakan Toptan kendisine “Binayı bulun hemen okulu açalım” demiş.

***

            Neidim, bunun üzerine Vali Büyükakalın’a dönüp “Evet okul binasını bulun, hemen açılacak” dedi.

Beraber yer düşünürken benim aklıma Sakaryalı hayırsever işadamı rahmetli Kenan Sakallıoğlu’nun Erenler’de yaptırmakta olduğu meslek lisesi geldi. “Kenan Sakallıoğlu ile görüşüp yaptırmakta olduğu okulun Anadolu Lisesi olarak hizmete girmesini  isteyelim” dedim.

 

O günlerde Kenan Sakallıoğlu’nun kızı Figen Sakallıoğlu Adana’da uğradığı terörist saldırısı sonucu şehit olmuştu.  “Okulun adını da Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi koyarız. Son derece naif ve Sakarya sevdalısı olan Sakallıoğlu’nun bu isteğimizi kıracağını sanmıyorum” diye devam ettim.

***

Bu durumda Sakallıoğlu’nu aramak görevi de bana düşmüştü.  Hemen o anda valilik makamından Kenan Sakallıoğlu’nu aradım  kendisine durumu ilettim.  Bu arada   Milletvekilimiz  Ahmet Neidim’in ve Valimiz Erdinç  Büyükakalın’ında  aynı görüşte  olduğunu ilave ettim.

Kenan Sakallıoğlu bu isteğimizi hiç tereddüt etmeden  hemen kabul etti. Ahmet Neidim bunun üzerine bir kez daha Milli Eğitim Bakanı Toptan’ı aradı ve okul için bina bulunduğunu söyledi. Toptan’da bunun üzerine “Valilik yazıyı hemen göndersin, Anadolu Liseniz hayırlı olsun” demiş.

Gerçekten bu gelişme üzerine Kenan Sakallıoğlu’nun meslek lisesi olarak başlattığı okul Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi olarak hizmet vermeye başladı. 1994 yılından beri de hizmet vermeye devam ediyor.

***

Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi eğitime başladığı yıllarda ilimizin gerçekten en başarılı okulları arasındaydı. Hatta bir ara Sakarya Anadolu Lisesi yerine Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi tercih edilmeye başlanmıştı.

Son yıllarda ne yazık ki, okulun eğitim seviyesinin eskisi gibi olmadığı görülüyor.

Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nin yeniden eski başarılı günlerine dönmesi dileğiyle

Bu vesile ile Adana’da terör şehidi olan kızımız Figen Sakallıoğlu’nu da bir kez daha rahmetle anıyorum.

 

Bu yazı toplam 128 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU