Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

Fikri Altaylı31 Aralık 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Eğitimin çınarlarından Fikri Altaylı Abimizi son yolculuğuna uğurladık

 

 

1983 yılı Aralık ayında genç bir öğretmen olarak atandığımda Kadir Hoca Sokak’ta bulunan öğretmenevi yeni açılmıştı. Oyun salonu, oturma salonu, yatak bölümleriyle o günün koşullarında oldukça seçkin bir mekândı.

***

Okul çıkışlarında, hafta sonlarında mutla öğretmenevine uğrar hem yorgunluk çayı içer, günlük gazeteleri okur, meslektaşlarımızla sohbet ederdik. Yaşım çok genç olması sebebiyle çoğunlukla büyüklerimizin, bizlerden daha deneyimli öğretmenlerimizi saygıyla dilerdik. Öyle ki yaşça büyük öğretmenlerimiz geldiğinde olabildiğince ayağa kalkalar karşılar; oturmamıza, kalkmamıza, konuşmamıza dikkat ederdik. İlerleyen yıllarda öğretmenevi oturma salonunda birçok dost edindim. Onlarla hala dostluğumuz devam ediyor.

***

Öğretmenevinde tanıdığım önemli şahsiyetlerden birisi de Fikri Altaylı öğretmenimizdi. Geyve Yolu üzerinde bir köyde öğretmendi. Çalıştığı köyün okul lojmanında kalıyordu. Fikri Abimiz hoş karateniz şivesiyle sohbetine doyum olmayan örnek aldığım öğretmenlerden biriydi. Kendisi Trabzon doğumlu, Elazığ’da öğretmen okulunu okuyup Sakarya’da öğretmenlik yapıyordu. Okuduğu 70 li yılların siyasi ortamında arkadaşları ona “Sosyalist Fikri” diye hitap ederlerdi. Eğitim camiasında adı böyle bilinirdi. Hoş, tatlı üslubuyla herkesle çabucak dost olur; çalıştığı köyün işlerini resmi dairelerde takip ederdi.

***

Fikri Abi’yi yakından tanıdıkça ona saygım daha da arttı. Fikri Abi yalnız yaşıyordu. Hiç evlenmemiş, akrabası olduğunu da duymadı. Olsa bile hiç aradıklarını, sorduklarını duymadım. Yalnız haliyle özellikle kızlar olmak üzere birçok öğrenci okuttuğunu öğrendim. Zaman içinde okuttuğu öğrencilerden hâkim, subay, öğretmen, hemşire olanları tanıdım… Benim tanımadığım, bilmediğim okuttuğu birçok öğrenci olduğu söyleniyordu. Kendisi bunlardan söz etmez; yanında da konuşulmasında pek hoşlanmazdı. İş-güç sahibi olmalarına rağmen okuttuğu öğrencilerden birisi devletin önemli mevkiinde olmasına rağmen yurt dışı görevine giderken kendisine bilgisayar aldırmıştı. Maaşını alıp taksitini ödedikten sonra cebinde para kalmayıp öğretmenevinde çay simitle karnını doyururdu. Bu durumunu da kimseye belli etmezdi.

***

Her ne sebepten bilinmez Fikri Abi’nin kaldığı köyde lojmanını yaktılar. Kalacak yeri olmadığı için bir süre öğretmenevinde kaldı. Hatta öğretmenevi personeli Fikri Abi’ye babaları gibi baktılar. Masların üstünde yattığını gördüm. İlerleyen zamanda Hendek Huzurevi’ne yerleşti. Huzurevi döneminde birkaç defa görüşme imkânımız oldu. Yürümekte zorlanıyordu. Geçtiğimiz günlerde telefonuma gelen mesajda Fikri Abi’nin rahmetli olduğunu öğrendim. Çok üzüldüm. Cenazesi Hendek Merkez Camii’nden kaldırıldı. Öğretmenevi personeli değerli kardeşim Ramazan Bulut ile cenazesine katıldık. Başta Eğitim-Sen Sakarya Şubesi Başkanı Ali Yavuz Köse olmak üzere sendika camiasından dostları Fikri Abi’yi son yolculuğuna uğurladılar. Milli eğitim camiasından bir şef dostumuz vardı. Gözlerim okuttuğu, meslek, ekmek sahibi ettiklerini aradı. Göremedim…

***

Fikri Abi son yolculuğuna giderken arkasında güzel dostlarını, anılarını bıraktı. Kimseyle bir kırgınlığının, dargınlığının olduğunu sanmıyorum. Çünkü kimseye kötülük edecek, kötü söz söyleyecek bir kişiliği yoktu. Toprağı bol, mekanı cennet olsun…

***

Rahmetli Fikri Abi’nin cenazesinde Yunus Emre’nin şiirinden şu bölüm aklıma geldi. İçimden okudum.

 

Bir garip ölmüş diyeler
üç günden sonra duyalar
Soğuk su ile yuyalar
Şöyle garip bencileyin

 

Bu yazı toplam 366 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU