Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Geciken işler16 Mayıs 2022 , Pazartesi


Cevdet Güngör

                         Sakarya’nın makus talihi..

                Sakarya da nedense bazı yatırımlar hep gecikmeli olarak devreye giriyor. Hani “Hiç yapılmamaktansa, gecikmeli de olsa yapılıyor ya“  diyenler olacaktır. Tamamda neden hep Sakarya olunca hizmetler gecikiyor.  Sık sık değindiğim şehir içi ulaşımda raylı siteme geçilmesi, modern kongre merkezi ve Karasu demiryolunu bugün bir kenara bırakıyorum. Beklemede kalan diğer konulardan bazılarına değineceğim.

                Örneğin, Camili’de yapılacak olan yeni Adliye Sarayı.

 Deprem sonrasının şatlarında biraz aceleye gelen Valilik Kampüsünün yanındaki adliye sarayının, kısa süre içinde yetersiz görüldüğü ortaya çıktı. Yeni Adliye Sarayı’nın ihalesi yakın zamanda yapılan valilik kampüsü yanındaki alana yapılması için karar alındıktan sonra o gün bugün, tüm baro başkanları yer konusuna karşı çıktılar. Yeni adliye sarayının merkezde bir yere yapılması için ayak direttiler. Gerçi ayak direttiler ama yeni adliye sarayı için merkezde bir yer de öneremediler. Çünkü merkezde ihtiyacı karşılayacak 50-60 dönümlük bir alan yoktu. Önerilen yerler yine merkezden çok uzaktaydı.

                Neyse, yeni adliye sarayının ihalesi sonunda bir hayli gecikmelide olsa yapıldı. Müteahhide yer teslimi yapıldı. Ancak inşaat uzun süredir başlamıyor. Bir yerlerde mutlaka uygun gitmeyen, ya da eksik bir şey var. Dilerim bu eksiklik ihalenin iptaline kadar gitmez. Aldığım bir duyuma göre, adliye sarayının yapılacağı yerden Yenikentin kanalizasyon hattı geçiyormuş. İnşaatın başlaması için bu hattın bir başka yere alınması şartmış. Ne diyeceğimi bilemiyorum.  Yeni sarayının yapılacağı alan yıllar öncesinden biliniyordu. Bu alandaki kanalizasyon hattı, bugüne kadar neden uygun bir yere alınmadı?

                        SUBÜ kampüsü..

                Gelelim bir başka sorunun bir türlü çözüme kavuşmamasına. Bu konuya da daha önce değinmiştim. Ancak bugüne kadar olumlu bir gelişme olmadığı için bir kez daha hatırlatıyorum. Konu; Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ)’nün kampüs sorunu. SUBÜ’nün eğitim vermeye başladığı yaklaşık 5 yıl oldu. Bugün 30 bin dolayında öğrencisi var. Ancak kendine ait kampüsü yok. Kendine ait kampüsü olmayan bir üniversite olur mu? Ne yazık ki Sakarya olunca oluyor.

                Bu konuyu ilk defa duyanlar  SUBÜ nerede eğitim veriyor diye merak edecekledir. SUBÜ 5yıldir Sakarya Üniversitesi Kampüsünde kendisine tahsis edilen binada sıkıştırılarak hizmet vermeye çalışıyor. SUBÜ bir önceki genel seçimler öncesinde biraz aceleye getirilerek kampüsü olmadan açıldı. İlk anlarda bu durum “Her ilçede bir fakültesi olacak, rektörlük binası da merkezde olacak” şeklinde kamufle edildi.  Bunların hiç biri olmadı. SUBÜ, Sakarya Üniversitesi Kampüsünde “Göçebe eğitime”  devam ediyor.

                İlk anda bazı ilçe belediye başkanları, SUBÜ kampüsünün kendi ilçelerinde olması için bazı girişimlerde bulunmuşlardı. Gördüğüm kadarı ile onlar da bu konuda havlu attılar. Sonuç olarak Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, SAÜ kampüsünde “Göçebe eğitime” devam ediyor. Daha ne kadar böyle devam edecek bilemiyorum. Ama Sakarya olunca nedense böyle oluyor.

 

Bu yazı toplam 64 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU