Günün Tarihi:5 Haziran 2020

Gençlerin davranışları14 Ocak 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Spor karşılaşmasında gençlerin davranışları ve toplumsal yansımaları

 

Ülkemizi ilgilendiren en temel konuda bile elmanın iki yarısı gibi toplumun kısa sürede ikiye ayrıldığını fark ediyor musunuz?

***

Önümüze bir konu geliyor anlamadan, dinlemeden toplum iki gruba ayrılıyor. Biri ak, diğeri kara misali ortada kimse kalmıyor. “Ya benimsin, ya kara toprağın” durumunu yaşıyoruz.

***

Köylerde, mahallede, ilçelerde kahvehaneler ayrıldı. İnsanlar kendi gruplarından olmayanların ikine girmez oldu.

***

Televizyon kanalları, gazeteler de toplumun bu yapısına ayak uydurdu. Birinin ak dediğine diğeri mutlaka kara diyor. Aslında bu durum “toplumun bölünmüşlüğü mü basına yansıyor ya da basın mı bu ayrışmaya sebep oluyor” tartışılabilir. Tavuk, yumurta örneği gibi…

***

Toplumdaki bu ayrışmanın kökeni ne olabilir? Hiç merak ettiniz mi?

***

Geçtiğimiz günlerde Erenler Atatürk Stadında liseler arası futbol karşılamasını izledim. Çok güzel bir ortam… Gençler cıvıl cıvıl… Stadın zemini, tribünleri, sosyal tesisleri çok güzel… Şimdi çok güzel olan spor tesisinin seksenli yılların başında hurdalık halinden öğretmen arkadaşlarımın gayretiyle temizletip, zeminine kum döktürdüğümüz, kale direklerini yaptığımız günleri hatırladım. Nereden, nereye?

***

Sporcular sahaya çıkmaya başladı. Isınma hareketleri yaparken takımlarını desteklemek üzere okulların öğrencileri de gelmeye başladı. Sahada mücadele eden arkadaşlarına destek olacaklar, takımlarının kazanması için güç verecekler…

***

Kısa zamanda yüzlerce öğrenci geldi. Tribünün ortasına birkaç öğretmen ve emniyet mensupları yerleşti. Öğrenciler de tribünün en uç sağına ve soluna yerleştiler. Aralarında en az elli metre mesafe var. El, kol hareketleriyle birbirlerinin aleyhinde, küfür de içerek tezahürat yapmaya başladılar. Sağ tribünün usuna yerleşen seyirci grubunun önüne afiş astılar. Merak edip baktım, “Teslim Olun” diye yazıyordu.

***

Hakemler önde, sporcular arkada dizilmiş halde sahaya çıktıklarında seyirciler coştu. Sloganlarla eşiğinde onlarca patlayıcıyı ateşleyerek sahaya attılar. Ortalığı duman kapladı. Maç boyunca maç seyretmek yerine sürekli birbirlerine küfür de içesloganlar atarak hırsla, hınçla bağırdılar. Sahada oynan oyun umurlarında bile değildi.

***

Oysa böyle mi olmalı? Bu ülkenin gençleri oldukça güzel spor tesisinde birbirlerine hınçla küfür etmek yerine öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla, aileleriyle beraber, iç, içe oturup sahada mücadele eden arkadaşlarını alkışlayamaz, kazananı hep beraber tebrik edemezler miydi? Elbet böyle de olabilirdi.

***

Demek ki takımların altyapısı gibi üst katmanda birbirinden ayrışan toplumun altyapısı da buralarda yetişiyor. Aile, aile çevresinde, mahallesinde, okulunda, spor tesisinde bölünen gençler büyüdüklerinde de aynı davranışı sürdürüyorlar.

***

Ne yapmalıyız? Aileden başlamak üzere çocuklarımıza sevgiyi, hoşgörüyü, farklı fikirlere, farklı yaşama tarzlarına saygılı olmayı; herkesin benim gibi düşünmek, yaşamak zorunda olmadığını öğretmeliyiz. Bir çiçekten bal olmayacağı gibi toplumda da farklı güzelliklerimizle beraber, barış içinde, kenetlenerek yaşamayı öğretmeliyiz.

 

Bu yazı toplam 290 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU