Günün Tarihi:17 Şubat 2020

"GENÇLİK BİLSE, İHTİYARLIK YAPABİLSE!"19 Aralık 2019 , Perşembe


Özlem Doğan

"GENÇLİK BİLSE, İHTİYARLIK YAPABİLSE!"

   İlber Ortay'lı konuşmasında gençlere hitaben; "Bir ihtiyarın bir günde yaptığıyla bir gencin bir günde yaptığıyla arasında dağlar kadar miktar ve kalite farklılığı oluyor bu çok önemli bir şey. Bunun bir izahı var kendine göre, yani o bir günde niyet edin bazı şeyleri yapmaya liste tutun onu tamamlaması kavraması onun muhafazası ile sizinkinin arasında dağlar kadar fark var. Bu gençliğin verdiği bir şey. Adam demiş ki; "Gençlik bilse İhtiyarlık yapabilse." Önemli bir şey, yani her şey önemli bir şekilde gelişiyor iyi kullanmak zorundasınız. Zaman mühendisi olacaksınız. Saatlerce bir yerde oturamazsınız. Akdeniz ülkelerinde ve üçüncü dünya ülkelerinde gençliğin en büyük problemi budur."

  Ben hareketsiz ve çok oturan insanları yol kenarına eskimeye bırakılmış bir arabaya benzetirim. Zaman geçtikçe çürür o araba. Dıştan içe, içten dışa. Kaportası paslanmaya başlar, motor hiç çalışmadığı için içinde yağ ve benzin dolaşmadığı için pas bir kanser virüsü gibi dağılır ve yer tüm motoru. Sonrası malum. İnsan da benim gözümde böyle. Hareketsiz oturdukça, kendini geliştirmeye çalışıp okumadıkça, önce kaportası yani bedeni çürümeye başlar sonra işlemeyen beyni körelir, işlemeyen organları yavaş yavaş iflas eder.

  "ZAMAN MÜHENDİSİ OLACAKSINIZ"

   İlber hocanın da dediği gibi; "Zaman Mühendisi olmak"... Bu konu da çok ama çok iradesiz ve tembel bir milletiz. "Üç beş çalışkan azınlık için sözüm meclisten dışarı." Yaş ortalaması bir çok ülkeye nazaran genç bir ülkeyiz fakat bir o kadar da yatan ve oturan bir ülke olduğumuz inkâr edilemez. Zira herkes yaşadığı şehire ve sokaklarına şöyle bir göz atarsa ne demek istediğimi anlayacaktır.
  Ülkemizin en büyük problemlerinden biri bence de bu. Bunu ufak bir matematik hesabıyla gösterecek olursam;
  Şuan hemen hemen 83 milyon civarında. Bu 83 milyonun, 40 milyonu genç ve orta yaş olduğunu farz edersek ki öyle; bu 40 milyonun bir gün içinde 2 saat boş boş oturduğunu düşünelim, sadece bir kişi için; 120 dakikadan bir yılda 43.800 dakika yani 730 saat yapar. Bu kişi ortalama 70 yaşadığını ve bu sürenin 40 yılını verimli geçirebileceğini düşünürsek, ömründe verimli geçireceği süre; 40×730 saat= 29.200 saat. Sadece bir kişinin, 2 saat boş oturmasıyla hayatından kaybettiği zaman bu.
  Bu kaybın; bireysel anlamda ki boyutu ve ülke çıkarı anlamında ki boyutu arasında fark yok. Kayıp her ikisi içinde kayıp. Zira bir ülkenin gelişmesi hem kurumlarda ki hem de sokaklarda ki vatandaşlarının çalışkanlığı ile en üst düzeyde doğru orantılı. Yani ülkemizde sadece işsizlik sıkıntısı yok; "Tembellik sıkıntısı da var"...
  Biraz önce söylediğim gibi çıkıp yaşadığınız şehrin sokaklarına, caddelerine, kahvehanelerine, parklarına, kafelerine bir göz atın, gün içinde boş boş oturup etrafı izleyen insan sayısını şöyle bir gözlemleyin lütfen. Evlerde ücretsiz iş gücü olan ve eve kapanmış, kapitalizmin, ataerkillikle el birliği yaparak "Melek Anne" psikozunda toplumsal cinsiyet rolünü taşıyan kadını da hesaba katın. Tabi önce kendinizden başlayın.
  Çok çalışan öğrenciye, çok çalışan bir insana "ah yazık" diyerek acıyan bir ülkeyiz. Çalışma, çalışkanlık durumu acınası değildir, boş oturup bir ottan daha az faydalı bir insan olmak acınasıdır ama...

 

 

 

 

Bu yazı toplam 234 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU