Günün Tarihi:18 Nisan 2021

Gerçek mağdurlar4 Kasım 2020 , Çarşamba


Ahmet Şen

Gerçekten de spor dışında üçüncü kez yazım olacak belki de bu yazıma sebep olan 14 gün karantina altında olmanın sebebi olabilir. O yüzden kendimi yazma mecburiyetinde bulundum. Yaklaşık 8 aydır mağdur olan çay ocakları, kıraathaneler yada başka bir deyimle kahveci esnaflarımız hakikatten mağdurlar. Yaşamlarını sadece günde 50 yada 100 çay satarak idame ettirmekteler. Hal böyle olunca onların dertlerini anlatmak şahsıma düşüverdi. Elbette bir çok dostum var çay ocağı işleten başta Darıçayırı’nda Karasu terminalde Asım Kartal, yine aynı mahallede Murat Ağırbaş, Eco Aydın, Haşim amcanın  Ahmet, ilçe merkezinde Hamza Aydın, daha  niceleri var..

 Açıkçası ve alenen mağdurlar. Bu güne kadar hiçbir adım atılmadı. Tamam neyse çay ocakları altından kalkar, yada kalkmaya çalışırlar. Ya kahveler ne durumda. Bir başka deyimle işletmecileri nasıl yaşamlarını sürdürecekler. Onlarında aileleri var, onlarda evlerine ekmek götürmek zorunlulukları var. Maalesef bu şartlarda şansları oldukça zor, kısacası hepsinin bu pandemi döneminde en zor şartları yaşayan esnaflarımızdan en kısa zamanda bir çözüm bulunması yönünde çalışmanın yapılması şart. Türk toplumu olarak kahvehanelerde oturma alışkanlığı olan insanlarız, gerektiğinde pişti, tavla yada okey oynayarak zamanı öldüren bir toplumuz. Bunun için ya çözüm, yada illaki bir çözüm olması gerekiyor. Yoksa bu kahveci esnafımız bırakın kepenk kapatmayı, Cuma günleri cami önlerinde mendil açmak zorunda kalacaklar. Sorumlularımıza alenen çağrımdır. Evet, karantina altında 13’üncü günüm ne kadar zor günlermiş diyeceğim ama benden daha olumsuz, hatta yatağa mecbur kalmış hastalarımız var. Allah öncelikle onlara şifa versin. Kısacası karantinanın şahsıma yaşatmış olduğu sıkıntılı ve kısıtlı yaşam, özgürlüğün tadını hatırlattı. Aklıma kahvehaneci işletmecilerin yaşadığı sıkıntılar geldi ister istemez. Onların yaşadıkları çok öncelikli yaşamsal sıkıntıları aklıma geldi. Tek isteğim bir an önce esnaflarımızın dertlerine derman olacak girişimler yapılması. İnşallah en kısa sürede bu illetten kurtulur ve rahatlarız. Benim inancım bu illeti yeneceğiz tabi başta maske, mesafe ve hijyenimizi yerine getirdiğimiz zaman. Şen ve esen kalın.

 

 

Bu yazı toplam 6431 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU