Günün Tarihi:26 Ocak 2021

Gıda israfı-23 Kasım 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Geçtiğimiz hafta gıda israfı başlıklı yazımda özetle dünya genelinde gıda israfının boyutunu, parasal karşılığını aktarmaya çalışmıştım. Dünya genelinden 800 milyon insan açlık çekerken gelişmiş ülkeler başta olmak üzere 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiğini aktarmaya çalışmıştım.

***

Gıda israfı ile ilgili aktarmaya çalıştığım bilgiler beyaz et sektöründe ülkemizin lider kuruluşu Şenpiliç AŞ’nin yayımladığı Şenlik Dergisi’nin, 29. Sayısından yayımlanan kapsamlı rapordan yararlandığımı belirtmek istiyorum. Aynı raporun bazı bölümlerini aktarmaya devam etmek istiyorum. İstatistiklere göre;

*İsraf edilen yemekler yaklaşık 1 trilyon dolarak karşılık geldiğini; Bu büyüklüğün Türkiye’nin bir yıllık GSMH’ndan daha fazla olduğunu belirtmek istiyorum.

*Gelişmiş ülkelerde israf edilen gıdanın maliyeti 680 milyar dolar iken, gelişmekte olan ülkelerde bu rakam 310 milyar dolar civarında olduğu görülüyor.

*Meyve ve sebzeler en yüksek oranda israf edilen gıda ürünleridir.

*ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından israf edilen gıda miktarı dünya nüfusunun 3 katını besleyebilecek miktardadır.

*Zengin ülkelerde sadece tüketiciler tarafından israf edilen gıda miktarı 230 milyon tondur. Bu miktar Sahra Altı Afrika ülkelerinin ürettiği gıda miktarına eşittir.

*Avrupa ya da Kuzey Amerikalı bir tüketici yılda neredeyse 100 kilo ve Afrikalı bir tüketiciden 15 kat daha fazla yemek israf etmektedir.

*Teknoloji ve alt yapı eksikliği Afrika’daki yemek israfının ana nedeni iken gelişmiş ülkelerdeki yemek israfının nedeni ise hane halkından kaynaklanmaktadır.

*Sadece Avrupa’daki gıda israfı 200 milyon aç insanı doyurmaya yetebiliyor.

*Gıda israfı yaklaşık 3,3 milyar ton karbondioksit yayıyor, bu da küresel iklim değişikliğini hızlandırıyor.

*Gıda atığı miktarının 2030 yılında 2,1 milyar tona ve 1,5 trilyon dolar israf tutarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

***

Gelecek haftaya resmi rakamlarla Türkiye’de gıda israfının boyutlarını aktarmaya çalışacağım.

 

Bu yazı toplam 2285 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU