Günün Tarihi:26 Haziran 2022

Günah Keçisi21 Haziran 2022 , Salı


Seyfi Yücel

Günlük hayatımızda çok kullandığımız günah keçisi deyiminin karşılığını ne olduğunu merak etmişimdir. Okuduğum bir kitapta rast geldim. Her yıl kefaret gününde, antik dönemlerde İbraniler iki erkek keçi alır ve toplantı çadırının girişinde onları Tanrı’ya sunarlardı. Ardından başrahip keçilerin kaderini belirlemek üzere kura çekerdi. Keçilerden birini, ibadethanelerini arındırmak ve kutsamak için taşlara vurarak, sopayla döverek öldürür Tanrı’ya kurban ederlerdi. Diğerini, yani günah keçisini, Tanrı’ya canlı olarak sunarlardı. Başrahip iki elini canlı keçinin başına koyar ve İsrailoğullarının tüm suçlarını ve kötülüklerini itiraf ederdi. Bütün günahları keçiye aktarılırdı, ardından keçi doğaya, vahşi hayvanlara yem olmak üzere doğaya salınırdı. Bu keçi İsrailoğullarının tüm kusurlarının ağırlığını sırtında taşırken, İsrailoğulları da barış içinde yaşamlarını sürdürürlerdi. Keçi, başkalarının günahları için acı çekmek üzere uzaklaştırılır ve günah keçisi olarak adlandırılırdı.

***

Günah keçisi kavramının karşılığı modern psikolojide de yansıtma (projeksiyon) olarak adlandırılmakta. Sigmund Freud tarafından geliştirilen modelde yansıtma, günah keçisi yaratma, “Kişi istemediği düşünceleri ya da davranışları karşı tarafta varmış gibi gösterme hastalığıdır. Bu bir hastalıktır ve genellikle narist kişilik bozukluğu olan kişilerde görülür. Günlük hayatta ise savunma mekanizması olarak kullanılır. Kendini başkalarında görme olarak da sergilenir. Yansıtma hastalığı olan kişiler yaşadığı sosyal çevrede herkesi suçlu olarak görür, sadece kendisi düşünür, dünyada ondan başka kimse yoktur, her şeyi bilir, her şeye karışır.”

*Günah keçisi yaratan, modern psikolojide yansıtma hastalığı olan kişiler:

*Günlük ticari hayatlarında sadece kendileri kazansın ister; başkalarının da kazanmasına tahammül edemez. Kazanmak için her türlü yolu denerler.

*İş hayatında kendilerini göstermek, kariyer edinmek için her yolu denerler, her türlü iklime uyum sağlarlar. Basit bir makam için yapmadıkları hile, yağcılık kalmaz.

*Öğrenciyken kendi tembelliğinden söz etmez hep başkaları; anne, baba, öğretmen, arkadaş çevresi suçludur.

*Spor karşılaşmalarında kaybettikleri zaman hakemi suçlar, hakem yüzünden yenildiğini bahane eder.

*Siyasette iktidar olsun, muhalefet olsun hep başkalarını suçlar, kendisi için engel görür. Ceviz ağacı gibi etrafında başkalarının yetişmesine, gelişmesine izin vermez.

*Aile içinde, komşular arasında, iş hayatında hep ben merkez olmak ister. İnsanları hakkında dedi, kodu yapar, birbirine düşürür. Çatışmadan, kavgadan, huzursuzluk çıkmasından mutlu olurlar. Hep o haklıdır.

*Yaptıkları işte bir şey üretmedikleri gibi üreten kişileri de kıskanır, engeller, moralini bozarlar.

*Her devrin adamı olurlar, hep güçlünün yanında oldukları için hep kazanan onlardır.

*İki cümle etmenize izin vermezler hep onların söylediği doğudur, her şeyi bilirler.

*Çoğunlukla para, zenginlik, lüks araba, pahalı telefon, silah vb. ile kendilerini fark ettirmeye çalışırlar.

***

Günah keçisi yaratan, psikolojide yansıtma hastalığı olan kişileri çevrenizde görebilirsiniz. Yukarıda sıralamaya çalıştığım davranışlardan başkalarını da çevrenizde yaşayan insanların bir ya da birkaçında görebilirsiniz. Bunlar yaşadığı sosyal çevreyi çekilmez hale getirir. Siz siz olun bu tür kişilerden uzak durun.

 

Bu yazı toplam 41 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU