Günün Tarihi:6 Aralık 2021

Güngörsün’ü rahmetle anıyorum!24 Temmuz 2017 , Pazartesi


Müjdat Çetin

Sakarya’da ofset gazeteciliğin başlamasının yanısıra,gelişmesinde büyük emek sahibi olan gazetemizYENİGÜN’ün de kurucusu Necdet Güngörsün’ü ölümünün 10. yılında bir kez daha rahmetle anıyorum.

Sakarya’da 11 Ekim 1982tarihinde, o dönem tipo baskı gazete çıkaran her ikisi de rahmetli olan Semih Köprülü veHüseyin Komite’nin yanındaAkyazı’da öğretmenlik yaparken grubu katılanhalenBelçika’da yaşamını sürdüren Yusuf Çınal ve haliyle Necdet Güngörsün Günaydın’ın Kocaeli Gazetesi’ndeki ortaklığıile Sakarya Gazetesi’niçıkarmaya başlarlar.

Sakarya ilk ofset gazetesiyle böyle tanışır. Sonrasında Çark Gazetesi ve Yenigün Gazetesi derken, yıllar içinde ofset gazetelerin sayısı çoğalır.

Yerel gazetecilik anlamında duayen olan Güngörsün, yerel medya da ekibiyle birlikte toplu transferi gerçekleştiren ilk Genel Yayın Müdürü olarak tarihe geçen bir isimdir. Güngörsün,1986 yılında Sakarya Gazetesi’nden 23 çalışanın 17’si ile birlikte önce Gün, sonrasında adı Yenigün olan gazeteye transfer olur.

Bu arada Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’nin (SGC)başkanlığını alır ve cemiyeti Türkiye’nin sayılı cemiyetleri arasına sokar. O dönemde belki de bina sahibi olan 3-5 cemiyetten biri olur. Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği’nin kurucularındandır. Ölene kadar da tam 20 yıl boyunca SGC başkanlığını başarıyla yürüten bir isimdir Güngörsün.

Bu arada yıllar içinde sahip değiştiren YENİGÜN 1989 yılında kapanır. Hasırcılar’da bulunan bu gazetenin ardından Sakarya Gazetesi,Günaydın’ınsatarak elinden çıkarmasıyla birlikte Sakaryalı Müteahhit İşadamı Osman Bayrak’ın imtiyaz sahipliğine geçer. Güngörsün, bu kez yeni bir ekip ile Sakarya Gazetesi’ni başarıya koşturur.

Yıllar yılları kovalarken bu kez Adapazarı Gazetesi’nin o dönemki sahipleri Adem Işık ve Zekai Erdal Işık Tuncer Tepe’nin medya sektörüne girmesine vesile olurlar. Bu arada Sakarya Gazetesi el değiştirince Güngörsün ve ekibi Adapazarı Gazetesi’nin başına getirilir.

Bu kez Adapazarı Gazetesi şehirde okunmaya başlar. Dönemin en iyi gazetecileri orada toplanır. 17 Ağustos 1999’da yaşadığımız deprem öncesinde Güngörsün kendi gazetesini kurma adına Adapazarı Gazetesi’nden ayrılır.

YENİGÜN adıyla kendi gazetesini kurar. Gazeteyi çıkarmaya sayılı günler kala deprem yaşanınca bu işe ara vermek zorunda kalır. Çünkü,GüngörsünBakkallar’da oturduğu 5 katlı apartmanın yıkılmasıyla enkazda kalır. 18 saat sonra kurtarılıp Ankara’ya tedavi için gönderilir.

Uzun bir tedavi sonrasında bir bacağını kaybeder, protez ve rotez ile yürümeye çalışır. O esnada en büyük destekçisi olan yakın dostu Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı yarım kalan gazete için destek verir.

Ve derken 14 Şubat 2000’de YENİGÜN Gazetesi o günkü deprem şartlarında TOPÇA’da çok iyi bir ekip ile startı verir. YENİGÜN kısa sürede şehrin en tutulan, en güvenilen, en çok satan gazetesi olur… Bazılarının “Bu gazete 3-5 ay gitmez” dedikleri gazete o gündür bugündür dimdik ayakta.

Gazeteciliğe başladığım ilk gün itibariyle ölümüne kadar Güngörsün ile birlikteydim. Uzun yıllar bu işleri ağabey kardeş gibi götürdük. Zaman zaman kavgamız olmadı değil… Bu kavga her zaman daha iyi bir gazete ve gazetecilik adına oldu.

Sevgili Necdet Ağabey’i24 Temmuz 2007 yılında Gazeteciler Bayramı’nda kaybettik. Aradan tam 10 yıl geçti. Bu sürede bıraktığı emaneti olangazetesi her geçen gün yol aldı. Gazetelerin bitti denildiği noktada da yoluna hızını kesmeden devam ediyor.

Başarılı bir ekibin yanı sıra, Güngörsün’ün ölümünün ardından Gazetenin İmtiyaz Sahipliği’ni üstlenen Halil İbrahim Balcı’da, iyi bir gazete adına gerekli yatırımları yapmaktan hiçbir zaman kaçınmıyor.

YENİGÜN, patronlarından çalışanlarına kadar Sakarya’da gazetecilik anlamındadoğru, güvenilir, tarafsız ve ilkeli yayıncılığını sürdürme adına yoluna devam ediyor.

24 Temmuz Gazeteciler Bayramı’nda, bir kez daha bize bu yolu açan ağabeyim Necdet Güngörsün’ü rahmet ve dualarlaanarken, sevgili meslektaşlarımın ise bayramını kutluyorum.

Mekanın cennet olsun Necdet Ağabey…

 

 

Bu yazı toplam 1138 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU