Günün Tarihi:17 Nisan 2021

GÜVENSİZ TOPLUM…25 Şubat 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

 Ülke olarak salgın günlerinde, gerek çözüm geliştirme ve gerekse süreci toplum psikolojisi açısından "toplum sağlığını gözeterek" yönetme-yönetilme anlamında zayıf kaldık. Hadi diyelim ki; salgın dönemi beklenmedik şekilde geldi ve bir kriz planımız yoktu. Fakat şuan içinden geçtiğimiz süreç, bize salgın sonrası için planlar, projeler geliştirmemiz gerektiğini bağırıyorken; neden pandemi sonrası için onarım planlamaları yok? Akılcı ve öngörülü olmak için neyi bekliyoruz?

  

   Örneğin; öncelikli plan toplum psikolojisini onarmak üzerine olmalı. Alanında uzman sosyologlarla çok ciddi saha çalışmaları yapılmalı.

-Eğitim alanında, çocukların akademik eksikliklerinin giderilmesi yönünde ve tek tip eğitim modelinin dışında reformlara gidilebilecek bilimsel çalışmalar, planlar oluşturulmalı. Çocuklarımızın geleceğe karamsar değil, umutla bakabilmeleri için, sağlıklı yetişkinler olabilmeleri için; koruyucu ruh sağlığı anlamında onarıma dönük projeler planlanmalı.

-Sağlık alanında da çok ciddi onarılması gereken tonla sorun bizi bekliyor bence. Saha çalışanlarını dinleyerek sorunları raporlaştırmak ve ihtiyaç tablosu oluşturmak, genel anlamda sorunlara kalıcı çözümler geliştirebilmeyi sağlayacaktır. Krizi fırsata çevirip eksikliklerle yüzleşmek; "neler daha doğru yapılabilir" gibi bir liste ve plan oluşturmak, sağlık alanında gerçek reformların yolunu açacaktır.


  Kısacası pandemi sonrası fiziksel, ruhsal ve ekonomik kayıpların giderilmesi yönünde planlamalar yapılması, toplumumuz ihtiyaçları açısından, ‘en acil yapılması gerekenler’ listesinin başında gelmektedir. İşgüzar anlayışlardan sıyrılıp, önümüze bakabilmek için elimizi çabuk tutmalıyız. Aksi halde ülke olarak, ileri adımlar atabilmemiz çok mümkün olmayacaktır.


   Savaş sonrası enkazı kaldırmak gibi düşünün. Evet, top tüfek yok ama gözle görülmeyen bir düşmanın yarattığı, elimizi kolumuzu bağlayan ve korku iklimi yaratan bu durumun, soğuk savaştan bir farkı yok. Bu dönemin, en olumsuz etkisi, korku ve belirsizlik iklimi.
  Hemen ardından ise bu duruma eşlik eden güvensizlik duygusu. Bilimden tutun siyasetçilere, bürokratlara varana kadar, insanların zihninde oluşan güvensizlik duygusunu yıkmak hiç kolay olmayacak.

  ‘İhtiyaçlar Hiyerarşisi’ teoreminden örnekle anlatayım;

 

 

 İnsanın en temel gereksinimleri; fizyolojik ihtiyaçlar ve güvenlik ihtiyacıdır. Devlet denilen mekanizmalarda, bir bakıma bu ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır. Fakat bugün gelinen noktaya baktığımız zaman; birçok toplumda devletin oluşum amacı, siyaset çarkının içinde ‘sosyal devlet’ anlayışını tam anlamı ile hayata geçirememiş, bu çizgiden uzaklaşmıştır. Halklar, devletler için var değildir, devlet halk içindir. Halkın ihtiyaçları ve güvenliği için düzenli olarak bu sistemi işletmekle görevlidir.

 Sözün özü; bu panik havasını dindirebilmek ve bu panik günleri geçtikten sonra sağlıklı toplum için bugünden başlayarak ‘onarım’ planları, oluşturmak zorundadır.

 

 

 

Bu yazı toplam 2033 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU