Günün Tarihi:5 Haziran 2020

'Güzel İlçemin Güzel İnsanları'11 Mart 2020 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Öncelikle Taraklı’da yaşamaktan dolayı mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Acaba hangi ilçede yaşasam aynı mutluğu yaşardım diye zaman zaman düşündüğüm de oluyor. Tarihi açıdan baktığımda Eski adı “Dablar” olan Taraklı’nın Helenistik dönemde “Bytinia” adını alan bölge içinde olduğu bilinmektedir. Hisartepe’de bulunan iki sarnıç M.Ö. 1000 ile M.Ö. 2000 arasını tarihlemektedir.

Osmanlı Devletinin kuruluşundan önce, Ertuğrul Gazi zamanında, Osman Bey’in Komutanı Samsa Çavuş Sakarya Vadisindeki Sorkun, Yenice Tarakçı (Taraklı) ve Göynük taraflarına akın düzenlemiş, Hıristiyan ahalinin yaşadığı bu toprakları Bizanslılardan alarak Osmanlı Beyliğinin topraklarına katmıştır.

Taraklı’nın Osmanlı topraklarına katılışı ile ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırmalarda fethin tarihi olarak 1289 ile 1293 yılları arasında ihtilaf olmakla birlikte, Taraklı’nın Osmanlı Beyliği topraklarına katılışı Beyliğin Anadolu Selçuklu Devletine yarı bağımlı olduğu yıllara rastlar. Ayrıca Taraklı’nın fethinde Samsa Çavuşla beraber kesin işbirliği içinde olan Harman-Kaya Beyi Köse Mihal’inde etkisi olmuştur.

Kısaca bu bilgileri verdikten sonra Taraklı’ daki inanılmaz güzelliklerden söz etmek istiyorum. Bunu derken doğasından ve tarihi yapısından söz etmeyeceğim.

Sessiz, sakin huzurlu ilçe diyoruz ya gerçek söylüyorum “Taraklı’da asayiş berkemal”. Huzur ve sükûnet açısından çok sıkıntı yaşanmıyor.

Genetik bir yapımız var. Taraklı’da hayat sanki öğle vakitlerine doğru başlıyor. Güzel ilçemin güzel insanları gecenin ilerleyen saatlerine kadar ya çalışma ortamında oluyor yada sohbet ortamında. Örneğin bir tuhafiyeciden alış veriş mi yapmak istiyorsunuz? Belki gündüz tuhafiyeci kapalı olabilir. Ama gece mutlaka tuhafiyecilerin hepsi açıktır. Alış veriş yapabilirsiniz. Aynı şekilde bir ayakkabı mağazası gece geç vakitlere kadar açıktır. Beyaz eşya mağazaları elektronikçi dükkânları, Nalburlar açıktır. Keza marketler, berberlerde öyle. Taraklı’lılar olarak biz buna alışığız.

Taraklı’nın bir başka özelliğinden daha söz etmek isterim. İster Kaymakam olsun, ister hakim olsun ister öğretmen olsun görevi ne olursa olsun Taraklı’da göreve başladığı zaman bir takım memnuniyetsizliklerde bulunur. Sonra bakıyoruz ki 15 yıl–20 yıl Taraklı’da görev yapmış emekli olduktan sonra Taraklı’dan ayrılmamış. Bunun örnekleri de çok Taraklı’da.

Evet, Taraklı’dan buna benzer pek çok orijinal özellikleri anlatabilirim.

Sakarya’da başka Taraklı yok…

Acaba Türkiye’nin hangi yerinde böyle bir yerleşim yeri vardır. Araştırmacıların bunu bir araştırması gerekir diye düşünüyorum.

**  **

  MÜJDE GELDİ….DOĞAL GAZ

  ÇALIŞMALARI BAŞLADI…

Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı Taraklı’ya doğal gaz getirilmesi çalışmalarına başladıklarını müjdeledi.

Doğalgaz nasıl getirilecek hangi konutlara verilecek bunların harita ve mühendislik çalışmalarının yapıldığını öğrendik.

Taraklı lılarda doğalgaz beklentisi büyük. İnşallah 2021 yılında doğalgaz kullanmaya başlarız.

**  **

Önceki akşam ziyaretime akülü engelli aracı ile Engin Evcim kardeşim geldi.  Akülü aracına Türk Bayrağı takmış. Kapıda kendisini karşıladığımda yumruğunu sıkarak “Ne Mutlu Türk’üm Diyene !” diye seslendi. Yürekten seslendi.

Engin Evcim kardeşimi bir kez daha kutluyorum. Sevgilerimi gönderiyorum.

Haftaya karşınızda olmak dileğiyle hoşçakalın.

 

 

 

Bu yazı toplam 1893 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU