Günün Tarihi:4 Mart 2021

HADO TÜRKİYE’DEN SAKARYA HAMLESİ16 Ocak 2021 , Cumartesi


Alpay Alev

Sevgili Okurlarım,

Beyazın masumiyetine kavuştuğumuz şu günlerde tüm iyilikler ve güzellikler sizlerle olsun.

Geçen haftalardaki yazımda E-Spor kavramı ve Geleceğin Sporu HADO’dan bahsetmiştim. Yeniden hatırlamak gerekirse kısaca şöyle bahsetmek istiyorum.

Tokyo merkezli dijital araştırma ve oyun tasarım merkezi The Superhuman Sports Society tarafından oyun ve teknoloji birleştirilerek tasarlanan japon artırılmış gerçeklik oyunu olan HADO, ülkemizde de faaliyetlerini sürdürmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı kontrolünde E-Spor federasyonu ile HADO Türkiye arasında 18 Haziran 2020’de yapılan protokole göre HADO artık bir branş sporu olarak yerini almıştır. Aynı zamanda 6 farklı ülkede branş sporu olan HADO, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin yanı sıra özel olarak geliştirilen giyilebilir teknoloji ürünlerinden kol bantları ve hareket sensörleriyle oynanıyor. Birçok oyun tasarımcısı ve karikatüristle birlikte geliştirilen HADO, yerel mitlerden ulusal hikayelere, oyun kültlerinden farklı kültürlerin inançlarına kadar pek çok alanda oyun zevki ve teknolojiyi birleştirerek oyunculara farklı deneyimler sunuyor.  HADO’nun diğer E-spor branşlarından farkı ise oyunculara ciddi bir hareket imkanı sağlamasıdır.

Önceki yıllarda Basketbol Federasyonunda birçok uluslararası organizasyonu beraber yürüttüğümüz HADO Türkiye Koordinatörü Koray Erdemir ve ekip arkadaşı Can Duraslan  bir takım temaslarda bulunmak üzere İlimize geldiler. HADO Türkiye’nin iş ortağı, Bölge Temsilcisi ve İlimizin tanınmış İş insanlarından Nurettin Tepe’de ekiple birlikte ziyaretlerini gerçekleştirdi. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü ve Spor Bilimleri Fakültesi, Sakarya BŞB Spor Daire Başkanlığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gibi sporda paydaş örgüt olan ve birbirleriyle işbirliği içerisinde çalışan kurumlara ziyaretlerini gerçekleştiren ekip HADO sporunu ve felsefesini anlatarak Sakarya merkezli bir yapılanmanın özellikle olması gerektiğinin altını çizdiler. Ziyaret ettikleri her kurumdan  olumlu geri dönütler alan HADO ekibi Sakarya’da bir E-Spor merkezinin açılarak bu spor branşının yaygınlaşması adına önemli yol kat ettiklerini ifade ettiler.

11 Yaş ve üzeri tüm bireyler için uygun bir spor olan HADO Üniversiteler arası yarışma ile de ciddi bir organizasyona hazırlık yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda HADO, Spor Kulüplerinin eğitimci ihtiyacını karşılamayı, oyuncu sağlığı ile ilgili konularda araştırmalar yapmayı da planlıyor. HADO akademi 10-14 ve 15-20 yaş kategorilerinde geleceğin sporcularını yetiştirmek adına gelecek hafta benimde ziyaret edip oyunu deneyimleyeceğim Kartal Anatolium Avm’de hafta içi ve hafta sonları çalışmalarını sürdürmekte olup milli takımlara da sporcular yetiştirmektedir.

Özellikle Pandemi döneminde Dijital Dünyaya daha çok adım attığımız bir süreçte Teknolojinin ülkemizdeki gelişimine paralel olarak E-Spor Federasyonu içerisinde HADO sporunun kısa zamanda Üniversiteler ve Belediyeler başta olmak üzere bir çok kamu kuruluşu ve özel sektör bünyesinde yerini alacağını düşünüyorum. Sakaryamıza böyle bir merkezin kurulması gençlerimizle ve yetişkinlerimizle buluşturulması, gerek sportif gerekse rekreatif amaçla olsun oldukça önem taşıyacaktır. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemizin, Sakarya Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde diğer tüm paydaş örgütlerinde katkılarıyla bu sürecin gerçekleştirileceğini düşünüyorum. Neden İlimiz de bir E-Spor Merkezi olmasın. Bu durum E-Sporun ekosistemi açısından da ayrıca önem taşıyacaktır.

Sevgiyle Kalın…

 

Bu yazı toplam 1667 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU