Günün Tarihi:27 Ocak 2021

Hafızalarda kalan garip işler27 Kasım 2020 , Cuma


Cevdet Güngör

Dün şöyle meslek hayatım boyunca yaşadığım garip işleri bir hatırladım. Aklımda kaldığı kadar ile geçmişten bugüne garip işleri sizler ile paylaşmak istiyorum.

   Geçmişten gelen ve bugün de hala devam eden gariplikler arasında Sapanca Gölü  1. sırada yer alıyor.

***

   Yıl 1982. 12 Eylül sonrası asker kökenli Adapazarı Belediye Başkanı Turgut Arabacıoğlu, Sakarya için kent bütünlüğü, çevre düzeni, imar planlarının sil baştan yapılması için düğmeye bastı.

   Ankara’dan gelen çevre uzmanlarının katıldığı çalışmalar sırasında içme suyumuz olan Sapanca Gölü’nün korunması, en büyük hedeflerden biriydi.

   Bu amaçla hazırlanan çevre düzeni planlarında, Sapanca Gölü çevresi  mutlak, orta ve uzun mesafeli koruma bantları ile koruma altına alındı.

   Mutlak koruma bandı Sapanca Gölü kıyısından 200 metre ötesini kapsıyordu. Bu alan mutlak koruma bandı ilan edildi. Sapanca Gölü’nün kıyısından 200 metre geriye doğru çivi bile çakılması yasaklandı.

   Sapanca Gölü’nden bin metre uzaklığa kadar olan bölüm, orta mesafeli koruma bandı içinde kalırken, 3 bin metre uzaklık ise uzun mesafeli koruma alanı ilan edildi.

   Sapanca Gölü’nden bin metre uzaklığa kadar konut vs. yapılması yasaklandı. Bu alanda sadece doğal yapıyı bozmayacak prefabrik tipi ahşap yapılara izin veriliyordu.

   Gölden 3 bin metre uzaklıktaki uzun mesafeli koruma alanında ise sanayi tesislerinin yapımına yasak getirildi.

***

   Sapanca Gölü ile ilgili garip işler 1983 yılında yapılan ilk genel seçimlerde yeniden demokrasiye dönüş ile başladı.

   1984 yılında yapılan yerel seçimler  ile perçinlendi.

   ANAP iktidarı o dönemde Sapanca Gölü gibi çevre düzeni planları ile korunan doğal değerlerimizdeki imar yetkisini belediyelere bıraktı.

   Bu yetki devrinden sonra zamanın Sapanca Belediye Başkanı Turgut Arapoğlu, Sapanca Gölü için oluşturulan mutlak koruma bantlarını hiçe sayarak, neredeyse Sapanca Gölü’nün içine kadar villaların yapılmasının önünü açtı.

***

   Yine ANAP’ın tek başına iktidar olduğu dönemde, çevre düzeni planlarına göre koruma bantları içinde kalan yerlerde TEM Otoyolu geçirildi. TEM Otoyolu çalışmaları ile çevrenin oksijen deposu olan İl Ormanı’nın yarıya yakın kısmındaki ağaçlar kesildi. TEM için İl Ormanı’nda günlerce süren kesimler ile tam bir ağaç katliamı yaşandı.

***

   Çok ilginçtir tek başına iktidar olduğu dönemde Sapanca Gölü’nün neredeyse içine kadar konut yapılmasına izin veren ANAP, iktidardan düştükten sonra Sapanca Gölü’nün koruma havisi kesildi.

   ANAP Sakarya Milletvekili Ersin Taranoğlu, Sapanca Gölü’nün koruma altına alınması için özel bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarının meclisten geçmesi için kamuoyu oluşturmak adına Sapanca Gölü çevresindeki bahçelerin çitlerine siyah kurdele taktılar. Sapanca Gölü kenarında balonlar uçurdular.

   Her nedense başta Ersin Taranoğlu ve diğer ANAP’lılar tek başına iktidar oldukları dönemde, Sapanca Gölü için özel koruma yasası çıkarılmasını akıl edememişler, ancak iktidardan düştükten sonra hamle yapmışlardı.

   Tabii TBMM’de muhalefet partilerinin verdikleri yasa tekliflerinin kabul görmeyeceğini, en azından kendileri de tahmin ediyorlardı.

     Ne yazık ki, Sapanca Gölü 1982 yılından beri düzenlenen sayısız sempozyum ile korunmaya çalışıldı. Ama sempozyumlarda konuşulanlar, hep sempozyumların yapıldığı salonun duvarları içinde kaldı.

   Sapanca Gölü’nün korunması adına hep konuşuldu. Hep konuşuldu.

   Sonuç mu?

   Sapanca Gölü ile ilgili yazdığım yazılarda sık sık kullandığım gibi.

   Sapanca Gölü laf kirliliği içinde giderek kirlendi.

   Sapanca Gölü’nde önce kerevitler öldü.

   Daha sonra Sapanca Gölü’nden bardağı doldurup içtiğimiz suyumuzu arıtmak zorunda kaldık.

   Sapanca Gölü’müz ile ilgili garipler o günden günümüze sürüp gidiyor.

   Bu şehrin içme su kaynağına İzmit tarafından hala doğrudan kanalizasyonlar boşaltılıyor.

   Bunun adına ister gariplik deyin, ister rezalet deyin.

   Yine bugün içme suyu kaynağımızdan isteyen istediği kadar su hortumluyor.

   Böylesi gariplikler zinciri içinde sonunda Sapanca Gölü’müzü tamamen kaybetmemiz kaçınılmaz görülüyor.

NOT: Bu yazı  4 Aralık 2014 tarihinde yayınlanmıştı. Ne yazık ki hala güncelliğini koruyor. Sapanca Gölü kirliliği gündemde. Sapanca Gölü konusunda 1982 yılından beri hep gariplikler yaşanıyor. Hafta içinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr.  Tahir Büyükakın Sapanca Gölü’nden istedikleri zaman su aldığını açıkladı.  Ama Başkan Büyükakın, Sapanca Gölü’nün gözümüzün önünde bitip gittiği görmezden geliyor.

 

Bu yazı toplam 163 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU