Günün Tarihi:22 Mayıs 2022

HARESE...18 Kasım 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

 Bir telaştır koşuyorlar hırs denilen urganı boyunlarına takarak...
Nesilden nesile miras kalacak köleliği nasıl yarattıklarını unutarak...
.
  Hırsın fazlası zarar derlerdi atalar. Azimli ve kararlı olmakla hırslı olmak arasında büyük fark vardır. Hırslı insanların gözü kördür ve genelde amaca giden yolda her şey mübahtır onlar için. Bugün doğru sandığımız bir çok kuralda, geçmişte gözünü hırs bürümüş bir insan veya insanlardan kalma olabilir. Zira bu gibi tipler aklına bile getirmez "kelebek etkisini." Yani Edward N. Lorenz'in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisini anlatmaya çalışırken; "Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir." örneğindeki gibi... Hırslı insanlar davranışlarının açacağı sonuçları umursamazlar varsa yoksa o an ve kazanmak vardır onlar için. Adını tarihe geçirmek, ün veya güç elde etmek adına peşine sürü takmak için her şeyi yapabilirler. Tarih bu gibi niceleriyle doludur. Birey olarak hareket etmekten korkmayanlar yıkmıştır zaman içinde onların oyunlarını. Bunu başaranların topraklarında insanlık hak ve hukuku bulmuştur.
Hırs tehlikeli şey; hem taşıyanı yakar hemde peşine taktıklarını...
   HIRS; arapça eski bir kelimedir. hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir.
"Develerin çölde çok sevdikleri bir diken vardır, günlerce, haftalarca aç susuz yürüyen develer bu dikeni görünce hemen koparıp çiğnemeye başlarlar. bu keskin dikenler devenin ağzında yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından olur deve. buna 'harese' denir."
   Hırslardan ve hırslılardan uzak yöneticiler, toplum ve gelecek diliyorum ülkemiz hatta dünya için...

 

Bu yazı toplam 332 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU