Günün Tarihi:6 Nisan 2020

Harun Gündüz kimdir? Neler yaptı?25 Mart 2020 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

TARAKLI  MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI HARUN GÜNDÜZ İLE RÖPORTAJI

 

Taraklı Mahdumlar Mahallesi’nde 3 dönem muhtarlık yapan Taraklı Muhtarlar Derneği Başkanı Harun Gündüz ile birlikte röportaj gerçekleştirdik.

Muhtar Harun Gündüz sorularımızı cevapladı. Gündüz röportajında muhtarlar için en önemli konunun birlik ve beraberlik olduğunu vurguladı.

 

Harun Gündüz’ü kısaca tanıyabilir miyiz?

 

 

01-01-1978 tarihinde Taraklı İlçesi Mahdumlar Mahallesi’n de doğdum,İlk okulu köyümde Ortaokul ve liseyi Taraklı’da bitirdim. Tavukçuluk sektörü ve inşaat sektöründe çalışmaktayım.Ayrıca 2016 yılından bu yana Taraklı Muhtarlar Derneği Başkanlığı yapmaktayım.Evliyim 3 çocuğum var.

 

Taraklı Muhtarlar Derneği hakkında bilgi verir misiniz?

 

Taraklı Muhtarlar Derneği 2016 yılında ben ve 7 muhtar arkadaşım tarafından  kuruldu.18 mahalle ve 4 merkez mahalle olmak üzere 22 muhtarlık olarak hizmet vermekteyiz

 

Mahallelerimizin durumu nedir?

 

Temel olarak bütün mahallelerde yaşanan sıkıntıları yaşamaktayız,Mahdumlar Mahallemiz 110 hane ve 435 nüfusa sahiptir.Geçim kaynağı genel olarak hayvancılık ve çiftçiliktir.

 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Mahdumlar Mahallesin de üçüncü kez muhtar seçildiniz? Mahdumlar Mahallenizin imar durumu nedir.

 

Birinci dönem ve 2.dönem muhtarlığımdan sonra 3. dönemde 31 Mart 2019 muhtarlık seçimlerinde tek aday olarak seçimlere girdim ve seçildim

Mahdumlar Mahallemiz geniş bir imar alanına sahip.2011 yılında Sakarya İl Özel İdaresi tarafından yapılan çalışmada yüzde otuz’u mera yüzde yetmiş’i de tarım arazisi olarak tespit edilmiştir.

 

Muhtarlar Derneğinde belge işlemleri yapabiliyor musunuz?

Vatandaş özellikle mahallesinde lk muhtara müracaat ediyor. Her konuda ilk muhtarın kapısı çalınır. Belgelerle alakalı bizim yapabileceğimiz belgeler var ve biz o belgeleri hazırlıyoruz. Bu dönemden sonra Nüfus Müdürlüğü’nün ikametgah, evlenmeler, yeni yerleşimler konularında nüfus memurunun yaptığı işlemleri artık bizde yapabileceğiz. Dernek binamızda bu işlemleri yapabiliyoruz.

Son dönemde mahallelerimize yapılan yatırımlar nelerdir?

Öncelikler seçimlerden bugüne dek daha önce programa alınmış bütün hizmetlerin takibi yapıldı. Camiiler ve yanlarındaki sosyal tesisler tamamlandı. Karagöl yaylamızın yolunun asfaltlanması mutluluğuna eriştik.

Muhtarlar için en önemli konu nedir?

Bizim için birlik ve beraberlik çok önemlidir. Bizim için birlik, kardeşlik, beraberlik bütün sorunların üzerinde gelmektedir. Hangi arkadaşımızın başı ağrıdığında, diğer arkadaşımızın da başının ağrıması gerektiğini düşünüyoruz. Burada, şu mahalle, bu mahalle ayrımı yoktur. 22 mahalle bütünüz, bizim için 22 mahalle bir mahalle demektir

Mahalleler için ne gibi projeler var?

Mahalle yollarımızın büyük bir kısmının bozuk olması önemli bir sıkıntıdır.İçdedeler ve Dışdedeler mahalle yolundan başlayarak bozuk olan mahalle yollarımızın asfaltlanmasını sağlayacağız.

Ayrıca Avrupa Birliği fonlarından yaralanacağız.Sakarya Büyükşehir Belediyemiz ile ortak çalışarak bütün mahallelerimizde sosyal projeler başta olmak üzere güneş enerji ısıtma sitemi,montalama,koyunculuk,gebe düve vs gibi projeleri hayata geçirmek istiyoruz.Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile koordineli yüksek mahallelerimizde Alballar,Kemaller,Esenyurt,Avdan,Uğurlu ve Dışdeler mahallerimizde alım garantili salep orkidesi yetiştiriciliği başlatmak istiyoruz.Bu projeler ile ilgili başta Orman Bölge Müdürlüğü olmak üzere tüm yetkili kurumlar ile koordine içerisindeyiz.

Karagöl yaylası hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Karagöl yaylası Taraklı ve Sakarya turizmi için önemli bir bölge.Bu bölgenin korunması ve vatandaşlara hizmet verilmesi gerekiyor.Bunu gerçekleştirmek için Mahdumlar Sosyal Kültürel ve Yardımlaşma Derneği’ni kurduk.Yaylamızın korunması başta olmak üzere yaylaya gelen vatandaşların daha iyi imkanlarda piknik yapabilmesi için ekip oluşturduk.Vatandaşların ihtiyaçlarına göre hizmet veriyoruz.Bu çalışmalarımız neticesinde bölge halkına da ekonomik kazançlar sağladığımızı söyleyebilirim.Çünkü Karagöl yaylasında bölge insanımız yöresel lezzetleri sunma imkanı bulabiliyor.

Eklemek istedikleriniz?

Hepimizi etkisi altına alan Korana virüsü ile ilgili alınan tedbirlere hepimiz uyalım.Lütfen zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayalım

 

 

Bu yazı toplam 1356 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU