Günün Tarihi:29 Mayıs 2020

Haşim Gürdamar'a doktora verildi5 Kasım 2019 , Salı


Seyfi Yücel

SAÜ Senatosu Haşim Gürdamar’a Fahri Doktora taktim etti.

Fahri doktora, akademisyenlere de verilmekle birlikte genellikle, alaylı yetişmiş, herhangi bir akademik kariyere sahip olmaksızın, bilimseltoplumsal ya da sanatsal faaliyetleri ile üniversitelerin akademik kurulları tarafından takdir toplayan insanlara verilen bir unvandır.

***

Sakarya Üniversitesi Senatosu’nun kararı ile ilimizde Şenpiliç yatırımlarının kurucusu, onursal yönetim kurulu başkanı Haşim Gürdamar’a; üniversitenin kongre merkezinde akademisyenler, Şenpiliç çalışanları ve sevenlerinin geniş katılımı ile fahri doktora unvanı takdim edildi. Törene Söğütlü Belediye Başkanı, değerli dostum Koray Oktay Özten’in daveti üzerine ben de katıldım. Oldukça kalabalık, coşkulu bir törendi.

***

Haşim Gürdamar, Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) İlçesi’nin ApçağaKöyün’nde 1932 yılında başlayan hayat hikayesinde kelimenin tam anlamıyla tırnaklarıyla kazıyarak bugüne gelen yalın bir Anadolu insanı… Beş çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu… İki yaşında babasını kaybetti. Çocukluğunu geçirdiği yıllarda Anadolu’nun çocuklarının ortak kaderi fakirliği iliklerine kadar yaşadı. 1942 yılında İstanbul’a abilerinin yanına geldi. İlk, orta, liseyi İstanbul’da bitirdi. İTÜ inşaat mühendisliğini bitirdi. Bir süre inşaat işleri yapan Gürdamar 1978 yılında Şen Tavuk’u kurarak daha sonra Şenpiliç adını alarak beyazet sektörünün lider kuruluşlarından birisi haline getirdi. İlimizde iki kesimhane, kuluçkahane, yem fabrikaları, besihaneleri olan Şenpiliç 2017 yılı itibariyle Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında 67. sıradadır.

***

Haşim Gürdamar sanayi ve ticaret hayatındaki başarısının yanında sosyal sorumluluk faaliyetleriyle de anılan iş insanı; ilimizde Erenler’deŞenpiliç Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü’ne Haşim Gürdamar Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Serdivan’da Aydın Gürdamar Ortaokulu bölgemizdeki bu anlamda yapılan en büyük eserlerdir. Yaptırdığı okulların yanında çok sayıda öğrenciye burs da verdiğini biliyorum.

***

Çok değerliği büyüğüm Haşim Gürdamar’la 2009’un sonunda yolumuz kesişti. Okul müdürlüğünü sınavını kazandıktan sonra başka bir okulu tercih etmiştim fakat bir büyüğüm, “Canım senden rica ediyorum. Puanın yüksek istediğin okulu seçebilirsin, hakkındır ama Şenpiliç okul yaptırdı, devlete bağışladı. Gel burayı tercih et. Buraya sahip çık devletimizi mahcup etme, hayırseverimize de mahcup olmayalım” dedi. Ben de büyüğümün bu ricasını kırmayarak tercihimi değiştirdim ve Erenler’de yaptırdığı okula müdür olarak göreve başladım. Altyapı eksiklerini devletimizin, velilerimizin, dostlarımızın,  Sayın Gürdamar’ın ve aynı zamanda kızı olan şirketin genel müdürü İpek Üstündağ Hanımefendi’nin büyük desteği ile kısa zamanda okulumuzu çalışma arkadaşlarımızla bölgenin bilinen, tanınan, tercih edilen okulu haline getirdik. Beş yılın sonunda okulumuz kendi okul türünde üniversite sınavı sıralamasında Türkiye beşincisi olarak bizden sonra gelenlere teslim ettik. Haşim Gürdamar’a karşı beni oraya yönlendiren büyüğüme mahcup olmadığımız düşünüyorum.

***

Haşim Bey ile beş yıl yakından çalışma imkanı buldum. Hayatımda beni etkileyen, ilham kaynağı olan, örnek aldığım, hayatıma yön veren önemli kişilerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Rahatsız etmemek adına az ziyaret etmeyi tercih ettim ama ne zaman arasam, randevu istesem her zaman kapısını açık tuttu. Kedisini bir baba olarak gördüm, benimsedim, saygı duydum, ilham kaynağım oldu. Yorulduğum, çaresiz kaldığım anlarda görüştüğümüz birkaç dakika içinde âdete yeniden başladım, güçlendim.

***

Haşim Bey ile bir sohbetimizde, “Sakarya’ya niçin okul yaptırıyorsunuz?” diye sorduğumda, “Ben bu topraklarda ekmeğimi kazandım. Bu topraklara borcum var” demişti. Haşim Gürdamar Sakarya Üniversitesi’nin taktim ettiği fahri doktora unvanını sonuna kadar hak etmiştir. Takdim töreninde Üstün Dökmen’nin Haşim Bey’in biyografisini yazdığını öğrendim. Kitabın bir bölümünde küçük de olsa adımın geçmesi beni çok onurlandırdı. Ben de kitabı imzalayarak Çekya’da öğrenimine devam eden oğluma hediye ettim. Okusun, ilham alsın diye… Gürdamar’ın biyografisi tüm okullara gönderilmeli, öğrenciler okumalı.

***

Haşim Bey’e uzun ömürler diliyorum. “Okul yaptırmak çok onurlu bir davranışa ama fidan dikmeye benzer, fidanı dikersiniz ama sulanmaya, bakıma ihtiyacı vardır” demiştim. Bu amaçla  daha önce birkaç kere kendisine aktardığım vakıf kurma önerimi bir kere daha yineliyorum. Takdir kendilerinindir…

 

 

 

Bu yazı toplam 457 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU