Günün Tarihi:25 Şubat 2020

HASTA TOPLUM...21 Kasım 2019 , Perşembe


Özlem Doğan

"Hasta toplum" ne demektir? İki kelimelik dev kadro diyerek tanımlıyorum ben bu ifadeyi. Belirtileri nelerdir;

  • Taciz ve tecavüzün çok olmasıdır.
  •Pedofili ve Ensest tacizlerin çok olması durumudur.
   •Ayrımcılıklar ve ötekileştirmelerdir.
   •Kadına, çocuğa yani insana şiddetin ve cinayetin çok olmasıdır.
   •Kanunlarda ki boşluklar sonucu adaletin eşit işleyememesidir.
   •Eğitim ve sonrasında istihdamın olmamasıyla birlikte gelişen buhranlardır.
   •Ekonomik eşitsizliklerin ve emeğin hakkını alamaması, halkın geleceğe kaygıyla bakması, kendini değersiz hissetmesi sonucu yaşadığı buhranlardır.
   •Toplumu oluşturan bireylerin huzursuz ve kendini güvende hissetmemesidir.
   •Kuralsızlıklardır...vs. vs. derken hasta bireyden, hasta topluma dönüşür...
  Ben şuan aklıma ilk gelen maddeleri yazdım ama kimbilir sizin de aklınıza onlarca madde düşebilir. "Hasta Toplum" diğer taraftan aslında hala bir umut ifadesi de taşır. Çünkü henüz bir ölüm gerçekleşmemiş, iyileşme vadediyordur.

    Bugün belki dünyanın farklı ülkelerinde de toplumlar hasta. Bu hastalıkların türü teşhisi ve tedavisi farklı olsa da toplumsal bir hastalığın varlığı, su götürmez bir gerçek.
    Önceleri "Hasta Toplum" ifadesine aval aval bakanlar bugün her okuduğu ve izlediği haberde, gün içinde gerek işte, gerekse trafikte yaşadığı olaylardan sonra "Hasta Toplum" ifadesini daha iyi anlıyor.
   Toplumu bir insan bedeni olarak gözümüzde  canlandırırsak ifade tam anlamı ile yerine oturacaktır. Örneğin; ağır bir gribe yakalandığında virüsle savaşırken vücut fonksiyonları düzenini kaybeder, dengesizleşir, güçsüzleşir ve dışarıdan gelebilecek bir başka virüs saldırısına karşı koyamaz. Böyle bir durumda beyin fonksiyonlarını ne kadar çalışırsa çalışsın vücuda hükmedemez, iyileştiremez. Yahut aksi durumda Yani beyin bir hasar gördüyse ya da hastalandı ysa vücudun tamamı iyi olsa da son kaçınılmazdır.
  "Peki teşhisi koyuyoruz da çözüm ne?, Ne yapabiliriz?, Tek başına elimizden ne gelir?" gibi sorular çıkıyor karşımıza. Işte burada aslında cevap sorunun içinde gizli.
  Birincisi; teşhisi koymadığın hastalığı tedavi edebilir misin? Tabii ki hayır! O halde teşhisimiz var olduğuna göre şanslıyız. Teşhis hasta toplum.
   İkincisi; tek başına elimizden ne gelir? Çok şey gelir ilk önce kendine ve düşüncelerini kontrol edip geliştirmek.
  Bir sonraki adım ise daha iyi talep etmektir ve burada artık devreye devlet mekanizmasını yürüten hükümet girer.
   Devletin yerine getirmesi gereken görevlerin uygulayıcısı olan dönemin hükümeti, " yani o biraz önce benzetiş yaptığımız insan bedeninin yani toplumun beyni dersek" beyin hasta olursa neden iflas eder.
   O halde beyin aktif çalışmalı ve vücudu bir arada tutabilmeli. İşte burada beynin vücudu yani toplumu, sağlıkla bir arada tutabileceği hayati mekanizmalar ise; eğitim, hukuk ve sağlıktır.
   Yani "Hasta Toplum"u iyileştirebilecek çözümlerimiz var ve hepimiz bunların farkındayız. O halde önce kendinden başlamak üzere harekete geçmek için niye duruyoruz?

 

 

Bu yazı toplam 190 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU