Günün Tarihi:26 Ocak 2021

Havadan, Sudan, Yeşillikten10 Haziran 2020 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Öncelikle yeşilliklerimizi, derelerimizi, akarsularımızı doğa güzelliklerimizi çevremizi koruma bilinci ile “ 5 Haziran Dünya Çevre Günü”nü kutluyorum

Tüm dünyanın, ülkemizin yaşadığı pandemi (Covid-19) süreci hepimize temiz havanın, suyun, toprağın önemini bir kez daha hatırlattı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Zeki Toçoğlu, zamanında Sakin Şehir Taraklı'da 4 milyonluk yatırımla 25 kilometre uzunluğunda kanalizasyon alt yapısı yapılmıştı. Ardından Atıksu Arıtma tesisi ihalesi yapılmış ve sonrasında atık su arıtma tesisi yatırımına başlanmıştı. Taraklı atık su arıtma tesisi ile toplanan atık suları dünya standartlarında arıtarak Göynük Deresi'ne deşarj edilmesi planlanmıştı.

Son teknoloji arıtma sistemleriyle donatılan tesis, günde bin 720 metreküp atık su arıtma kapasitesine sahip.

Taraklı’da çevreye yönelik önemli bir koruma sağlayacak bu yatırımın ne zaman hizmete gireceği merak ediliyor. Sonuç olarak Taraklı Atıksu Arıtma Tesisi gibi büyük yatırımların hizmete girmesi çok önemlidir. Bir an önce faaliyete açılmalıdır.

***   ***  ***

Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı doğalgaz ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek Taraklı’da vatandaşlarımızı doğalgaza kavuşturmak istiyoruz diye bir kez daha söyledi. İlgili firma ile görüşmeler yaptıklarını ifade eden Başkan İbrahim Pilavcı  ev ve iş yerlerinde ısıtma yada başka amaçla doğalgaz kullanımının önemini anlattı.

Evet

Taraklı’da vatandaşlar dört gözle doğalgaz kullanmayı bekliyor. Kışın Taraklı’nın üzerinde duman bulutu oluşuyor. İnşallah doğalgaz ile temiz havaya kavuşuruz.

***   ***   ***

Eskiden tulumbalar vardı. İçinden su çeker el, yüz yıkardık. Hatta bu tulumbalardan suda içerdik. Bağa bahçeye giden güzergahlarda da çeşme olurdu. Dağdan gelen su ile bağa bahçeye gidenler ihtiyaçlarını kullanırdı. Suyun bir damlası bile ziyan olmazdı. Kurt, kuş, kedi köpek herkes çeşme oluklarından su içerdi. İlk aklıma gelen çeşmeler “Fındıklı dere Çeşmesi”, “Karanlık’ın Çeşmesi”, “Acı su”,“Kayacık Pınarı”. Bu sulara ne odluda kurudu

Hafta sonu bir misafirim ile beraber Taraklı’nın Hacımurat,Ulucamii ve Yusufbey mahallesini gezdik.Bu üç mahallede çeşmeler vardı.Dedelerimizin,ninelerimizin hatırası. Ankara Caddesi ve Yunuspaşa çarşısında tarihi Alman çeşmeleri özelliklerini kaybetmiş.

Sadece sokak çeşmeleri değil kuruyan.

Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık parkında kuruyan ağaçlardan sonra maalesef meydandaki çeşmelerde kurumuş. Muslukları sökülmüş.

Hayat koşulları içerisinde su kesintisi sadece “Parası ödenmedi” diye yapılır

Meydanda musluklar söküldüyse “Pet şişe su” ya mahkûm olacağız… Ver parayı iç suyu.

Doğa, temiz hava, temiz çevre bir yerleşim yerinin gelişmesi için en önemli etkenlerdir

Sokak çeşmelerimizden, derelerimizden temiz sular aksın, atıksu arıtma tesisi faaliyete geçsin ve temiz hava soluyalım… Herkes ve her canlı için istiyoruz.

Gelecek kuşaklarımız için istiyoruz

Tekrar görüşmek dileğiyle… Hoşçakalın

 

Bu yazı toplam 683 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU