Günün Tarihi:24 Ocak 2021

Her gün yazıyoruz; Niçin?14 Ekim 2020 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Yurdun her köşesindeki Taraklı’lılara hatta gurbetteki Taraklı’lılara

Ne uğruna?

Taraklı’nın sesi olma uğrana.

Zaman zaman övünüyoruz. Taraklı’nın bir sorununun çözülmesine katkı sağlamışız. Nüfusu 9 bini aşmış Taraklı’nın sesi olmuşuz.

Ya gündemde olan bir sorunu dile getirmişiz, ya yapılan hizmeti duyurmuşuz yada mutluluğu yada kederi paylaşmışız.

Bunları yaparken parada pulda hiç gözümüz olmamış.

Ve hiç düşünmemişiz bile.

Peki yaptığımız işten memnun değilmiyiz?

Tam tersi çok memnunum.

Birilerini mi savunuyoruz?

Hayır. Gerektiğinde herkesi eleştiriyoruz

Arkamızdan salladıklarında , “Canları sağ olsun” diyoruz

Her zaman söylüyoruz. Bir Başkadır Taraklı …

Bir başkadır Taraklı Sevdamız.

Adapazarı’nın 65 kilometre İstanbul’’un 130 kilometre uzağında Bolu ve Bilecik İl sınırında Ankara’nın 255 kilometre uzağında Taraklı

Tarihi ipek yolu güzergahında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kendi Küçük Gönlü Büyük” dediği yerdir Taraklı.

Taraklı’da kamu kurum ve kuruluşlarının sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine şahitlik ederiz çoğu zaman.

İşte bizde elimizden geldiği kadar basın camiası içerisinde bir nefer gibi hizmet etmekteyiz Taraklı için…

Avukat, Müdür, Siyasetçi, işadamı, patron, Savcı, emekçi, asker, işçi, olsun fark etmez.

Hepsinin içinde Taraklı Sevdası vardır elbette…

**  **

Ahi Naci İşsever Amcamızın Taraklı’nın kültürünü ve değerlerini anlatan kitabında sabahın ışıklarında yollara düşerek çektiğimiz fotoğraflar gururumuzdur.

1999 yılında asrın felaketinin yaşandığı deprem günlerinde Başkanlığını yaptığım Kızılay Derneği Taraklı Şubesi olarak Taraklı yol güzergahından deprem merkezi yerlerine çadır, ekmek ve ihtiyaç malzemeleri ulaştırma çabamızı dün gibi hatırlıyorum.

Alballar mahallesi’nde 85 yaşındaki kaşık ustası Sabri Özşahin Amca ile Taraklı’yı tanıtabilmek için olmuştur çabamız. Sırt sırta yaslanarak uyumaya çalıştığımız geceler oldu. Taraklı için

Ahmet İşsever’in nasıl bir halk oyunları ustası olduğunu herkes bilir.”Taraklı Halk Oyunları Ekibi” olarak Taraklı’yı ve halk oyunlarımızı tanıtmak için imkanımız olduğu kadar onunla beraber diyar diyar dolaştık.

Ve Taraklı’da spor denilince Taraklıspor denilince cebimizdeki harçlıkları ortaya koyarak nefesimiz tükenene kadar top peşinde koşanlarla birlikte olmak büyük sevdamızdı.

Taraklı Kent Konseyi ve Cıttaslow Derneği’nde ve uzun süre Sosyal Yardımlaşma Vakfı mütevelli heyetinde çalışmalara önemli katkılarımız oldu.

Toplumun her kesimindeki insanlarla fakiri ile zenginiyle, ihtiyarı ile genciyle, kadını ile erkeğiyle herkesle her zaman Taraklı için birlikte olmaktan elimizi taşın altına koymaktan hiç çekinmedik.

Taraklı’yı kalemle yazmanın dışında pek çok platformda, kameralar karşısında, radyo ve televizyon programlarında her yönüyle Taraklı’yı anlattık

Nur içerisinde yatsınlar. Hacı Mustafa Gürkan Amcamız,Hacı Mustafa Bilgiç Amcamız,Hacı Osman Nalbant Amcamız, Hacı Ahmet Dağ Amcamız,Mustafa Kubilay Ağabeyim,Çemalettin Yılmaz Hocamız.Hepsi birer birer göçüp gitse de onların öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz hayır hizmetleri ortadadır.

Kimisi hala anlatır. Kurucu Başkanlığını yaptığım dönemde Taraklı Avcılar Derneği faaliyetleri, yarışmalarda yaşanan heyecanı ve elde edilen başarıları.

Taraklı için kavgada ederiz. Kavgamızı hükümetten, devlet yetkililerinden hizmet alabilmek için veririz…

Zaman gelir sert rüzgarlar estiririz yüksek rakımlı Taraklı’dan Sakarya İl merkezine, Ankara’ya milletvekillerine…

Evet;

Ne kadar severseniz sevin, ne kadar yererseniz yerin. Üzerimizde “Taraklı” kokusu var…

İşte böyle bir sevdadır bizim Taraklı sevdamız.

Allah hepimizi nazarlardan, kazalardan, belalardan korusun

Haftaya görüşmek üzere hoşçakalın

 

 

Bu yazı toplam 2013 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU