Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

HERŞEYİ ÇOK BİLENLER İÇİN30 Nisan 2021 , Cuma


Muzaffer Taşyürek

Görsel ve yazılı basın veya sanal alem denilen insanların yüzyüze gelmeden birbirleriyle yazışıp, iletişim kurmaya çalıştığı iletişim araçlarını nasıl kullanıyoruz?

Kendimize kimi zaman yargıç, kimi zaman hâkim kimi zaman avukat kimliği biçme hakkını bize kim vermiştir. Bu konuda kıstaslarımız nedir, nelerdir?

Herhangi bir kurumun başında bulunmak, sivil inisiyatif örgütünün temsilcisi olmak, siyasi kimlik ve konuma sahip olmak kul hakkına tecavüze varacak, kardeşlik hukukunu çiğneyecek, kanunları hiçe sayacak derecede insanın gözünü karartabilir mi?

İnsanların sanal ortamda karşı karşıya gelmedikleri için rahatça birbirleri aleyhine yazmaları  ne kadar ahlakidir. Bu konuda ölçüler şahsi, indi, nefsi, siyasi, ideolojik  yaklaşım ve düşüncelerimiz mi olmalı yoksa Rabbimizin  esmalarından birisi olan “Hakk” ve onun tezahürü olan hakkaniyet esasları mı olmalıdır..

Maalesef eline kalemi ve klavyeyi alan şöyle veya bir internet sitesi kuran, dergi ve gazete çıkararak basın gücünün ardına sığınmaya çalışan herkes kendisini kraldan fazla kralcı zannetmektedir.

İsterseniz sözü uzatmadan bu konuda bize ölçü olacak birkaç kıstası sizlerle paylaşayım; Karar size ait..

 “Allah size, emânetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor…” (Nisâ, 58)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Sana emânet bırakanın emânetini (vaktinde) iâde et. Sana ihânet edene (bile) ihânet etme!” (Ebû Dâvud, Büyû, 79/3534

Rasûlullah (sav), emânetlerin ehline verilmemesini, dünyâ hayatını kıyamet sahnelerine çevirecek derecede büyük bir fesâd sebebi olarak görmüştür. Bir gün ashâbıyla konuşurken bir kimsenin:

“-Kıyamet ne zaman kopacak?” sorusuna:

“-Emânet zayi edildiği zaman kıyameti bekle!” cevabını vermiştir.

“-Emânet nasıl zayi olacak?” diye sorulduğunda ise:

“-İşler ehil olmayan kimselere verildiği zaman kıyameti bekle!” buyurmuştur. (Buhâri, İlim, 2; Ahmed, II, 361)

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“…Birbirinizin suçunu araştırmayın; kimse kimseyi çekiştirmesin (dedikodu yapmasın); hanginiz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır? Ondan tiksindiniz (değil mi?)…” (Hucurat, 12)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Mü’min; insanları kötüleyen, lânetleyen, kötü söz ve çirkin davranış sergileyen kimse değildir.” (Tirmizî, Birr,48)

Allah Rasûlü (sav) bir hadîs-i şerîflerinde şöyle buyurur:

“Birbirinizle hasetleşmeyiniz. Almayacağınız bir malın fiyatını müşteri kızıştırmak için artırmayınız. Birbirinize kin ve nefret beslemeyiniz. Birbirinize darılıp yüz çevirmeyiniz. Birbirinize darılıp yüz çevirmeyiniz. Biriniz satışı üzerine başka biriniz satış yapmasın. Ey Allâh’ın kulları, böylelikle kardeş olunuz. Müslüman, müslümanın kardeşidir. Ona zulüm ve haksızlık yapmaz, onu yardımsız bırakmaz ve hakir görmez.”

Peygamber Efendimiz üç defa göğsünü işaret ederek buyurdular ki:

“Takvâ işte buradadır. Müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi, bir kimseye şer olarak yeter. Her müslümanın kanı, malı ve ırzı, başka müslümana haramdır.” (Müslim, Birr, 32)

Gayet açık ve net değil mi, yoruma gerek var mı?

O halde birbirimizin haklarına saygı gösterelim. Kul hakkı ile Rabbimizin huzuruna eli boş olarak çıkmayalım.

Muzaffer Taşyürek

 

 

 

 

Bu yazı toplam 137 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU